Każdy z nas z pewnością zdaje sobie sprawę z tego, na czym polega oszczędzanie na zwykłej lokacie. Ten produkt bankowy jest dość jasny, a także rozpowszechniony w naszym kraju, choć dziś nie składa się już na tak pokaźne zyski, jak jeszcze kilka lat temu, stanowiąc bezpieczną formę lokowania swych oszczędności, lecz gwarantując niewielkie dochody. Istnieje jednak rodzaj lokaty, która nieco zmienia spojrzenie na tego typu instrumenty finansowe, oferowane nam na co dzień przez banki. Jest to lokata strukturyzowana.
Na czym to polega?
Wszystkie lokaty strukturyzowane, bez względu na to, z jakimi wiążą się wpłatami, dzielone są zawsze na dwie części – tę bezpieczną, które gwarantuje nam zwrot znajdujących się na niej środków i stanowi zazwyczaj 70-80% całości, a także część inwestycyjną, która ma za zadanie skutecznie pomnażać nasze oszczędności.
- Część bezpieczna
Część bezpieczna inwestowana jest w obligacje skarbowe, które charakteryzują się zbliżonym do trwania lokaty terminem zapadalności. Jest to pewna inwestycja, która zapewnia nam wszelkie wynikające w niej odsetki.
- Część inwestycyjna
Mniejsza część lokowanych przez nas pieniędzy inwestowana będzie w bardziej ryzykowne, ale także potencjalnie dochodowe opcje finansowe takie jak surowce, waluty, nieruchomości, indeksy giełdowe, czy też produkty rolne.
Jak zerwać lokatę i czy to się opłaca?
Lokaty strukturyzowane są produktami długoterminowymi i zakłada się je zazwyczaj na minimum dwa do pięciu lat. Choć możliwe jest wypłacenie swych środków przed terminem zapadalności, nie jest to zazwyczaj opłacalne. Od zainwestowanych oszczędności odejmuje się wówczas koszty prowizji, ta z kolei w pierwszym roku jest zazwyczaj najwyższa, sięgając nawet do kilkunastu procent. Wychodziłoby więc na to, że zamiast pomnożyć zainwestowane w lokatę strukturyzowaną środki pieniężne, siłą rzeczy pozbywamy się ich części, a na tym nam z pewnością nie zależy.
Podsumowanie wad i zalet
Do wad lokaty strukturyzowanej należą niewątpliwie:
- brak możliwości określenia konkretnych zysków, a także ich gwarancji
- wysoka i z góry określona kwota, jaka wpłacona powinna zostać na lokatę
- wcześniejsze wycofanie pieniędzy z lokaty wiązać może się ze znacznymi stratami
- długi termin zapadalności
- potrzeba dobrania odpowiedniej lokaty, zazwyczaj z pomocą dobrego doradcy
- konieczność analizy formy inwestowania mniejszej części naszych oszczędności pod względem tego, czy ma ona szanse na powodzenie w konkretnym okresie i na danym rynku
- zablokowanie środków pieniężnych na kilka lat
Lokata strukturyzowana odznacza się jednak również zaletami, które zdecydowanie przemawiają na jej korzyść:
- ochrona zainwestowanego kapitału
- szansa na konkretne zyski, znacznie przewyższające te, które oferuje nam się na zwykłych lokatach oszczędnościowych
- możliwość zapoznania się z ciekawymi symulacjami opłacalności, które pokazać mogą nam, jak będzie wyglądał nasz potencjalny zysk
- możliwość wyboru odpowiedniej dla nas lokaty i formy inwestowania swych oszczędności dopasowanej do bieżących tendencji rynkowych