Jedną z popularniejszych platform e-commerce, do tworzenia sklepów online jest Shopify. Jak jednak wypada na tle innych podobnych? Przed podjęciem decyzji, warto porównać, co mają do zaoferowania także inne platformy, by decyzję podjąć w pełni świadomie.
Sklep na platformie Shopify – jakie daje możliwości?
Platforma Shopify to jedna z popularniejszych na świecie, jako że obecnie dostępna jest aż w 175 krajach. W Polsce wciąż się wdraża, jednak widać wyraźnie rosnące zainteresowanie wśród przedsiębiorców, prowadzących własne sklepy online. Działa ona na zasadzie abonamentu, poprzez wykupienie konkretnego pakietu, a jej funkcje są bardzo szerokie i zróżnicowane. Sklep online Shopify z wecanfly.pl to możliwość sprzedaży m.in. na Facebook Shop i innych serwisach społecznościowych. Uzyskuje się dostęp do setek szablonów, ma się możliwość własnego zaprojektowania takiej strony. Uzyskuje się sklep internetowy z nieograniczoną liczbą produktów, stałą obsługą klienta, ręcznym tworzeniem zamówień i kodami promocyjnymi. Platforma ta cechuje się też dużą prędkość pracy serwera oraz wysokim zabezpieczeniem.
Shoper – polska platforma
Jest to platforma e-commerce w modelu SaaS, co oznacza, że podobnie jak wyżej działa na zasadzie abonamentu. Opłaca się konkretną kwotę, w zamian dostaje się dostęp do określonego pakietu funkcjonalności. Posiada dosyć konkurencyjną cenę, do tego cechuje się krótkim czasem wdrażania strony do działania. Tu także można liczyć na wsparcie ekspertów, dobre dostosowanie do działań SEO czy dostęp do wielu gotowych szablonów lub wybór indywidualnego projektu. Niestety nie ma dostępu do kodu źródłowego, tak samo jak ograniczona jest skalowość, przez co lepiej sprawdza się w przypadku małych i średnich firm. Znajdą się też dodatkowe koszty oraz problemy z integracjami.
Magento – jak wygląda funkcjonalność tej platformy?
Wśród wielu przedsiębiorców, dużym uznaniem cieszy się także platforma e-commerce, jaką jest Magento. Ceni się ją za funkcjonalność i optymalizację, a także uważana jest za jedną z najbardziej obszernych i rozbudowanych stron. Świetnie sprawdza się więc zarówno dla małych firm, jak i tych dużych. Działa też na zasadzie Open Source, dzięki czemu ma niższe koszty, dobrze się skaluje i posiada darmowe oprogramowanie. Niestety platforma ta jest trudna w modyfikacji, ma dosyć spore wymagania sprzętowe i zasobowe (trzeba mieć sporą pamięć). Wielkość tej platformy sprawia też problemy przy zarządzaniu, ponieważ konieczne będzie zapoznanie się z bardzo wieloma funkcjonalnościami. Niestety samo wdrożenie sklepu do tanich nie należy i zazwyczaj konieczne jest zatrudnienie programistów.
Prestashop – model open source i szerokie możliwości
Podobnie jak wyżej, platforma Prestashop działa na zasadzie modelu Open Source, jest to więc darmowe oprogramowanie, które wiązać się będzie jednak z wieloma dodatkowymi opłatami, jeżeli chce się uzyskać dostęp do konkretnych funkcjonalności. To dobre rozwiązanie dla deweloperów, jako że jest prosty w instalacji, ma też duże możliwości jeżeli chodzi o personalizacje sklepu czy powiązania z SEO. Poza tym, istotną cechą będzie też mobilność, dzięki czemu dostępny jest zarówno dla komputerów, jak i mniejszych urządzeń. Niestety słabą stroną platformy jest kiepska skalowość, a także nieodpowiednie zestawienie funkcjonalności względem wydajności.
Jeden komentarz
Dużo osób chwali sobie Shopify, ja dopiero stoję przed wyborem platformy, ale chyba też zdecyduję się na tą. Przekonuje mnie całodobowe wsparcie techniczne i dużo darmowych opcji.