Różyczka jest chorobą zakaźną, którą zwykle przechodzi się w dzieciństwie. Jak ją rozpoznać i co najważniejsze – jak leczyć? Przedstawiamy najważniejsze informacje dla rodziców.
Jak rozpoznać różyczkę?
Na początek mamy dobrą wiadomość – zdrowie dziecka, popularne choroby i leczenie analizuje serwis beebaby.pl, tam możesz szukać informacji, jeśli zaniepokoją cię objawy występujące u twojego malucha. A jak to jest z różyczką?
To choroba zakaźna, przenoszona zwykle drogą kropelkową. Wyjątkiem jest różyczka wrodzona, wtedy do zarażenia następuje przez łożysko. Do zachorowania najczęściej dochodzi u dzieci – im są one młodsze, tym mniejsze powikłania występują, a objawy są łagodniejsze. Najgorzej różyczkę przechodzą osoby dorosłe, niezaszczepione.
Jak rozpoznać różyczkę u dzieci? To jest bardzo proste – w większości przypadków na skórze maluchów pojawia się wysypka, która jest najlepszym znakiem, że czas na wizytę u lekarza. Lecz co ciekawe, niektóre dzieci mogą przechodzić ją bezobjawowo, a jedyną oznaką, że chorowały na różyczkę, jest wytworzenie się w organizmie przeciwciał.
Różyczka u dzieci – objawy
Jak już pisaliśmy, najbardziej widocznym objawem różyczki jest wysypka drobnoplamista, która posiada delikatne, różowe zabarwienie. Najpierw pojawia się na twarzy i szyi, potem przenosi się na całe ciało. Po ustaniu objawów całkowicie znika, nie pozostawiając blizn.
Inne, często występujące objawy różyczki to m.in. powiększenie węzłów chłonnych, bóle mięśni oraz obniżenie dobrego samopoczucia. Dzieci mogą mieć również niewysoką gorączkę.
Jak już pisaliśmy, różyczka jest chorobą zakaźną, osoba chora zaraża jeszcze przed wystąpieniem wysypki (ok. 7 dni) oraz po jej ustaniu (przez ok. 5 dni).
Leczenie różyczki u dzieci
Niezależnie od tego, jaki jest stopień nasilenia objawów, zawsze należy udać się z dzieckiem do lekarza, który oceni, jaki sposób leczenia będzie odpowiedni. Najczęściej stosuje się leczenie objawowe, czyli np. podawane są leki przeciwgorączkowe, a osobę chorą się izoluje.
Trzeba także zastanowić się, czy dziecko miało kontakt z kobietą w ciąży, gdyż w tym przypadku różyczka może stanowić zagrożenie dla prawidłowego rozwijania się płodu.
Ponadto profilaktycznie stosuje się szczepienia przeciw różyczce. Pierwsze z nich podawane jest w 13-14 miesiącu życia, natomiast drugie w 6 roku życia. Jest to bardzo ważne, ponieważ im dziecko jest starsze, tym objawy są nasilone, mogą występować powikłania. Natomiast osoby, które przechodziły tę chorobę, uodporniają się na nią, co jest spowodowane wytworzeniem się odpowiednich przeciwciał, o czym już pisaliśmy.
Powikłania po różyczce
Na koniec mamy dobrą wiadomość – w większości przypadków nie występują powikłania po różyczce. Może jednak dojść do zapalenia mózgu, zapalenia stawów czy obniżenia liczby płytek krwi, dlatego nigdy tej choroby nie można lekceważyć.
Ponadto, jak już wspominaliśmy, różyczka może mieć poważne konsekwencje dla kobiet w ciąży, a dokładniej dla rozwoju płodu. Największe zagrożenie występuje w pierwszym trymestrze ciąży, może doprowadzić do powstania wad serca, upośledzenia rozwoju psychoruchowego, a także spowodować wady oczu lub głuchotę.