Rodzaje wkrętów, jakie wkręty do czego?

0

Wkręty to jedne z bardziej podstawowych elementów wykorzystywanych nawet przy niewielkich pracach remontowych. Aby podołać takim wyzwaniom konieczne jest jednak posiadanie wiedzy na temat typów i rodzajów wkrętów, które różnią się między sobą nie tylko wyglądem, ale i zastosowaniem. Jakie wkręty wyróżniamy i do czego?

Czym są wkręty?

Wkręt to inaczej łącznik stosowany w połączeniu gwintowym i należy jednego z podstawowych typów zamocowań używanych zarówno przy niewielkich pracach remontowych, jak i znacznie większych pracach budowlanych. Warto pamiętać jednak o tym, że typów wkrętów i ich rodzajów jest kilka i będzie to miało duże znaczenie w zależności od tego, w jakim materiale chce się wiercić. Na co powinno zwracać się uwagę? Wkręty wymienia i opisuje www.rawlplug.com, a w poniższym artykule można dokładniej zapoznać się z podstawowymi różnicami dzielącymi wkręty na kilka typów.

Jak zbudowane są wkręty?

Podstawową budowę wkrętów można omówić w dwóch punktach. Po pierwsze każdy wkręt posiada gwintowany trzpień, który najczęściej jest o kształcie lekko stożkowatym. Dodatkowo nie są one znormalizowane, to znaczy mogą posiadać dowolny skok, w zależności od typu zastosowania. Prawie każdy wkręt posiada również łeb z nacięciem. Ich kształt i forma także będą decydować o tym, do jakiego zastosowania będą przeznaczone. Co ważne – wkręty zawsze wykorzystuje się razem z kołkami, przy czym najpierw ustala się wielkość kołka, a potem do niego dobiera odpowiedni wkręt.

Jakie typy wkrętów wyróżniamy?

Różnice między wkrętami będą widoczne przede wszystkim na podstawie kształtu łba oraz nacięć na nim. W ten sposób można wyróżnić: wkręty z łbem kulistym, stożkowym, stożkowym soczewkowym, walcowym, walcowym płaskim, walcowym soczewkowym. Można też wyróżnić wkręty dociskowe bez łbów. Nacięcia na łbie także mogą być różnorodne i choć najczęściej spotykane są proste i krzyżowe, dostępne są także sześciokątne, ośmiokątne, gwiazdkowe i trójramienne. Przeglądając oferty sklepów można znaleźć także szereg wkrętów o przeznaczeniu specjalistycznym.

Wkręty

Jakie wkręty do jakich materiałów?

Wybór wkrętu będzie zależał także od tego, na jakim materiale będziemy pracować. Różnice w kształcie łba, gwintu, a także jego długości będą determinować to, w jakich przypadkach mogą być zastosowane. Wyróżnia się kilka podstawowych grup wkrętów: do drewna, do płyt kartonowo-gipsowych oraz do metalu. Czym się różnią między sobą? Przede wszystkim skokiem i głębokością gwintu, które powinny odpowiadać parametrom twardości materiału.

Wkręty do drewna najczęściej mają głębokie i niewielkie gwinty z wysokim skokiem, z kolei te do metalu posiadają płytki gwint i niski skok. Stal wykorzystywana do produkcji wkrętów do metalu zazwyczaj jest mocniejsza, a najpopularniejszym typem są blachowkręty. Z kolei wkręty do drewna i płyt kartonowo-gipsowych produkowane są ze zwykłej stali ocynkowanej i o stożkowatym kształcie, co pozwala na wkręcanie w grube, ale miękkie materiały. W przypadku wkrętów do metalu trzon zazwyczaj mam kształt walcowaty.

Czym kierować się przy wyborze wkrętów?

Zasadniczym pytaniem jest to, na jakim materiale chcemy pracować. Trzeba wziąć pod uwagę jego parametry, grubość i twardość i dostosować do tego wybór wkrętów. Przeglądając oferty sklepów warto zwracać uwagę na ich specyfikację, cechy i to do jakich celów są one przeznaczone, bo tylko w ten sposób jesteśmy w stanie idealnie dopasować wkręty do naszych potrzeb.

Share.

Leave A Reply