Coraz więcej osób nie chce już pracować na etacie, woli założyć własną działalność i samemu być sobie szefem. Wiąże się to jednak z wieloma formalnościami, których należy dopełnić na samym starcie. Warto wcześniej wszystko to zaplanować i przygotować. Jak więc zarejestrować firmę?
Rejestracja firmy w CEIDG-1
Na wstępie niezbędna jest rejestracja firmy w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Wiąże się to ze złożeniem specjalnego wniosku, za pomocą którego załatwia się kilka formalności. Formularz CEIDG-1 skutkuje wpisem lub zmianą wpisu do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej, szczegółowe informacje jak uzyskać REGON wskazuje poradnik na www.spotkajbiznes.pl. Oprócz tego, rejestracja wiąże się ze zgłoszeniem płatnika do ZUS i do Urzędu Skarbowego (NIP). We wniosku należy podać takie informacje jak nazwa firmy, adres siedziby, data rozpoczęcia funkcjonowania firmy. Konieczne jest również określenie podmiotu działalności. Rejestracja w CEIDG jest bezpłatna i „załatwia” właściwie większość formalności związanych z zakładaniem działalności gospodarczej.
Rachunek bankowy dla firmy
Prowadząc firmę, niezbędne jest założenie rachunku bankowego. Chociaż takiego obowiązku nie ma, w wielu przypadkach ułatwia to prowadzenie przedsiębiorstwa. Za jego pomocą można rozliczać się z klientami, wypłacać wynagrodzenia pracownikom i zlecać przelewy do ZUS czy US. Założenie konta firmowego nie jest skomplikowane, warto jednak wcześniej porównać różne oferty banków i sprawdzić, gdzie opłaca się mieć rachunek. Może okazać się, że niektóre instytucje oferują darmowe przelewy, ale np. są wysokie opłaty za prowadzenie konta. Do założenia rachunku firmowego niezbędne jest przedstawienie dowodu osobistego, zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej oraz zaświadczenia o nadaniu nr REGON i NIP.
Księgowość w firmie
Zakładając firmę, konieczne jest również zastanowienie się nad rodzajem księgowości. Może być ona świadczona na różne sposoby. Niektórzy decydują się samodzielnie prowadzić księgowość, inni zatrudniają księgowego na etacie. Można jeszcze nawiązać współpracę z biurem rachunkowym, wiele z nich ma teraz w ofercie również księgowość internetową, która jest bardzo wygodna dla obu stron.
Zamówienie pieczątki firmowej
Pieczątka firmowa nie jest wymagana, jednak w wielu przypadkach ułatwia funkcjonowanie firmy. Na takiej pieczątce wytłoczone są takie dane jak nazwa firmy, siedziba firmy, numer NIP i REGON, a także numer telefonu.
Logo i strona internetowa firmy
W obecnych czasach posiadanie strony internetowej jest właściwie niezbędne, by wyróżnić się na tle konkurencji i zaprezentować swoją ofertę w sieci. Warto więc zadbać o identyfikację wizualną działalności i stworzenie strony www, na której prezentowane będą informacje odnośnie funkcjonowania firmy, oferty, pojawiających się promocji itp. Dzięki temu można również przyciągnąć potencjalnych klientów, jednak należy zadbać o profesjonalne pozycjonowanie strony internetowej.