Zadaniem oprogramowania, systemów IT jest wsparcie biznesu, poprzez automatyzację bądź optymalizację poszczególnych procesów. Umożliwiają to rozwiązania, które stworzono z myślą o potrzebach danej firmy, są do niej w pełni dopasowane. A jakie są tego korzyści i jak przebiega projektowanie IT?
- Projektowanie IT – zalety i wady
- Analiza potrzeb firmy
- Projektowanie systemu IT
- Wdrożenie i weryfikacja oprogramowania IT
- Rozwój oprogramowania
Projektowanie IT – zalety i wady
Praktycznie w każdej firmie potrzebne jest oprogramowanie komputerowe. W jednej może służyć do prowadzenia księgowości, w innej do sprzedaży online, a jeszcze w innej jest głównym narzędziem do zarządzania skomplikowanymi procesami. Aby system IT był w pełni funkcjonalny i wydajny, musi być dopasowany do specyfiki konkretnego przedsięwzięcia. Dlatego wiele firm korzysta z możliwości stworzenia oprogramowania od podstaw. Jakie są tego zalety?
Przede wszystkim maksymalne dopasowanie do biznesu, jego potrzeb i możliwości. W razie potrzeb modyfikacja takiego oprogramowania jest też łatwiejsza niż gotowego systemu, ponieważ zwykle wymaga wprowadzenia tylko kilku poprawek. Korzyścią z punktu widzenia finansowego jest brak dodatkowych kosztów związanych z opłatami licencyjnymi – program jest twój, nie musisz odnawiać abonamentu. Ale są też wady tego rozwiązania. Na system trzeba poczekać, nie będzie on gotowy na „już”. Koszt realizacji jest wyższy, niż zakup gotowego oprogramowania, ponadto konieczny może być nieustanny rozwój systemu.
Jednak patrząc długofalowo, dedykowany program często bardziej się opłaca, ponieważ usprawnia różne obszary biznesu, wpływające na jego zyski. A jak przebiega współpraca z firmą informatyczną?
Analiza potrzeb firmy
Analiza, projektowanie IT to tylko początkowe etapy (www.Ittouch.pl), po których następuje implementacja oraz… weryfikacja podstawowych założeń. Dlatego praca nad każdym systemem będzie przebiegać nieco inaczej, co warunkuje już jej pierwszy etap, czyli analiza.
W tym kroku specjaliści bacznie przyglądają się przedsiębiorstwo, przebiegającym w nim procesom. Poszukują informacji, co należy usprawniać, w jaki sposób ułatwić codzienną pracę. Tylko w ten sposób są w stanie stworzyć maksymalnie funkcjonalne oprogramowanie.
Projektowanie systemu IT
Kolejnym etapem jest projektowanie systemu IT. Tworzona jest wstępna wersja systemu, prototyp, na którym będzie można bazować. To „szkielet”, który poddanie zostanie jeszcze wielu weryfikacjom, a także sugestiom przedstawicieli firmy. Aby jednak system był w pełni praktyczny, najważniejsze jest wdrożenie i weryfikacja.
Wdrożenie i weryfikacja oprogramowania IT
Gdy wstępna wersja oprogramowania jest gotowa, następuje czas na to, aby ją wdrożyć i sprawdzić w praktyce. Na tym etapie cały czas prowadzone są prace nad projektowaniem systemu, z tą różnicą, że poszczególne rozwiązania są od razu weryfikowane.
Co istotne, nad programem pracują nie tylko specjaliści, ale także osoby, które mają z niego korzystać i są w stanie wskazać wszelkie utrudnienia, nieprawidłowości. I to jedna z najważniejszych zalet dedykowanego systemu – jest on dla ludzi, a nie ludzie dla niego.
Gdy oprogramowanie przejdzie pozytywną weryfikację, zostanie „oddane” w ręce w klienta. Mógłby to być już koniec współpracy, ale warto wspomnieć o jeszcze jednym punkcie, jakim jest rozwój oprogramowania.
Rozwój oprogramowania
W miarę, jak firma się rozwija, zmieniają się jej potrzeby, możliwości. Również i system IT powinien podążać za tymi zmianami, dopasowywać się do nich. Dlatego większość programistów, projektantów oferuje również utrzymanie i rozwój oprogramowania. Korzystając z takiej usługi, można zyskać natychmiastową pomoc w razie jakichkolwiek problemów, a także sukcesywnie modyfikować podstawowe założenia, aby na bieżąco aktualizować oprogramowanie. Nie jest to usługa obowiązkowa, aczkolwiek biorąc pod uwagę, jak dużą inwestycją jest zaprojektowanie systemu IT, często zaleca się kontynuowanie współpracy w celu osiągania coraz lepszych efektów.