Jak wybrać dobre buty na zimę?

1

Zimowe buty to zwykle spory kłopot i ogromny wydatek. Bardzo trudno jest wybrać taki model, który będzie jednocześnie elegancki i praktyczny. Jest jednak parę elementów, na które koniecznie trzeba zwrócić uwagę przy wyborze obuwia na tę porę roku. Poniżej kilka moich wskazówek, dzięki którym wybierzecie idealne buty w tym sezonie.

Jaka podeszwa?

Jeśli chcemy zadbać o swoje zdrowie, to na pewno musimy przemyśleć kwestię podeszwy. Musi ona nas izolować od zimnej nawierzchni. Należy jednak pamiętać o tym, że im grubsza ona będzie, tym bardziej casualowy but otrzymujemy. W przypadku butów eleganckich czasami stosowane są podwójne podeszwy ze skóry, jednak nie są one zbyt popularne w Polsce, a ponadto nie ochronią nas one przed naprawdę wielkim mrozem. W trudnych warunkach sprawdzą się przede wszystkim grube, kauczukowe podeszwy.

Ocieplane czy nie?

Wiele osób uważa, że buty zimowe muszą posiadać ocieplenie. Moim zdaniem nie jest to takie oczywiste. Jeśli przebywamy stale na zewnątrz, to rzeczywiście wydaje się to rozsądne posunięcie. Jednak osoby, które spędzają większą część dnia w samochodzie lub biurze raczej się ze mną zgodzą, że nie jest to najbardziej trafne ze wszystkich rozwiązań. W takich butach noga poci się naprawdę bardzo szybko. Osobiście wolę unikać ocieplenia futerkowego wewnątrz swojego obuwia. Wolę skórzane wykończenie i nieco grubsze skarpety.

sztyblety 1 sztyblety 2

W jakim stylu wybrać buty?

Wyżej wspomniałem już o tym, że grubsza podeszwa odbiera butom nieco formalności. Jest jednak jeszcze kilka wyznaczników, które informują nas o tym, czy but jest bardziej oficjalny czy codzienny. Należy tu wspomnieć przede wszystkim o szerokości obuwia. Im szersze jego kopyto, tym jest on bardziej casualowy. Na obniżenie poziomu elegancji będzie miała wpływa także liczba detali czy wstawki w innych kolorach.

Zamszowe/skóra licowana

Buty ze skóry licowanej uznawane są za bardziej eleganckie, a jednocześnie posiadają znacznie dłuższą żywotność w naszych warunkach klimatycznych. Zamsz jest znacznie trudniejszy w utrzymaniu, jednak charakteryzuje się dużym urokiem i w dobrych warunkach pogodowych sprawdzi się doskonale. Osobiście posiadam obie wersje i kiedy tylko jest to możliwe wybieramy zamszowe buty.

zamszowesztyblety licowane

Dlaczego warto wybrać sztyblety?

Moim zdecydowanym faworytem wśród butów na chłodniejsze miesiące są sztyblety. To przede wszystkim bardzo wygodne botki wykonane ze skóry. Zakłada się je bardzo łatwo, ponieważ ich boki posiadają elastyczną wstawkę. Są to buty, których historia nawiązuje zarówno do królowej Wiktorii, jak i subkultury Mods`ów. Sięgają za kostki, dzięki czemu można je nosić zarówno schowane pod spodniami, jak i wyeksponowane.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest wybranie sztybletów z innym kolorem elastycznej wstawki. Buty nabierają wtedy jeszcze więcej charakteru. Znaleźć można jednak również bardzo eleganckie odmiany tego typu butów, które z powodzeniem można ubrać do garnituru. Warto kupić komplet lepszej jakości, wykonany z grubszej skóry, żeby nie odmrozić sobie stóp.

Share.

Jeden komentarz

  1. W zeszłym roku kupiłam skórzane botki z Wojasa. Są super, ładne, wytrzymałe, w tym roku też chce w nich pochodzić. Ale w swojej ekscytacji nie zwróciłam uwagi na to, że w ogóle nie są ocieplone! Zeszłoroczna zima była ciepła, więc w nich non stop chodziłam, ale w tym roku rozważniej podejdę do tematu.

Leave A Reply