Choroby układu krążenia są, w Polsce i Europie, jedną z głównych przyczyn zgonów. Statystyki są naprawdę niepokojące, tym bardziej, że coraz bardziej rozprzestrzenia się choroba wieńcowa, zawał serca, nadciśnienie tętnicze, udar mózgu, choroby naczyń obwodowych i niewydolność serca. Co zatem robić, by ustrzec się przed tymi problemami zdrowotnymi? Warto dlatego przeczytać, w jakim celu dobrze jest odwiedzić chirurga naczyniowego i czego można się od niego dowiedzieć. Bywa też tak, że wizyta staje się po prostu koniecznością.
- Jakimi chorobami zajmuje się chirurg naczyniowy?
- Kiedy iść po poradę do chirurga naczyniowego?
- W jaki sposób chirurg naczyniowy pomaga na problemy zdrowotne?
- Czego można się dowiedzieć u chirurga naczyniowego?
Jakimi chorobami zajmuje się chirurg naczyniowy?
Chirurgia naczyniowa zajmuje się anomaliami występującymi w obrębie naczyń krwionośnych, żylnych oraz tętniczych. W Polsce to stosunkowo młoda gałąź medycyny – specjalizacja ta jest dostępna dopiero od 2003 roku, sam natomiast chirurg naczyniowy zajmuje się leczeniem np. tętniaków lub niedokrwienia (www.sante-cm.pl/chirurgia_naczyniowa), diagnozuje też i prowadzi profilaktykę przeciwdziałającą stanom chorobowym naczyń krwionośnych. Specjalista ten leczy wszelkie patologie związane z układem naczyniowym – prowadzi konsultacje w sprawie zakrzepicy żył głębokich, żylaków czy stopy cukrowej. Ponadto leczy także zatory i zwężenia tętnicze oraz zapalenia w obrębie naczyń krwionośnych.
Kiedy iść po poradę do chirurga naczyniowego?
Wiele osób skarży się na problemy z krążeniem, które objawiają się między innymi brakiem czucia, mrowieniem, odczuciem zimna w kończynach. Również obrzęki, kurcze, pajączki to problemy dla chirurga naczyniowego. Czasami warto odwiedzić takiego specjalistę, gdy po danym zabiegu wystąpią wylewy podskórne. Na pewno zwężenia naczyń krwionośnych są dobrym powodem, by ustalić wizytę u chirurga naczyniowego – zbyt mały transport krwi do ośrodkowego układu nerwowego może pojawić się na skutek zwężeń w żyłach. Pacjent odczuwa wtedy ból, mogą mieć u niego miejsce nawet omdlenia. Z kolei częstą przypadłością są też patologiczne poszerzenia naczyń żylnych, które prowadzą do występowania żylaków. A te z kolei należy leczyć.
W jaki sposób chirurg naczyniowy pomaga na problemy zdrowotne?
Bardzo często chirurgia naczyniowa leczy poprzez klasyczne operacje otwarte oraz technikami wewnątrznaczyniowymi. Zabiegi te przeprowadzane są w znieczuleniu miejscowym. W tętnicy udowej lub ramiennej chirurg naczyniowy umieszcza specjalną śluzę uniemożliwiającą wsteczny przepływ krwi. Specjalista za pomocą specjalnych prowadnic i cewników lokalizuje chore naczynie i stosuje zabiegi mające na celu jego naprawę. Oczywiście metody klasyczne leczenia zaburzeń w obrębie naczyń wiążą się z większą interwencją chirurgiczną i ogólnym znieczuleniem. Natomiast decyzje o ich wykonaniu podejmuje się na podstawie wcześniej przeprowadzonej analizy stanu zdrowia pacjenta, a także rozmiarów samego schorzenia.
Czego można się dowiedzieć u chirurga naczyniowego?
Tak jak w każdym schorzeniu, tak i w patologiach obejmujących układ naczyniowy bardzo ważna jest profilaktyka, szczególnie w przypadku uwarunkowań genetycznych. Ból w obrębie kończyn, zasłabnięcia, a nawet otyłość to powody, by zgłosić się do chirurga naczyniowego. Odpowiednie odżywianie ma wpływ na zatrzymanie postępowania chorób takich jak miażdżyca, zakrzepica, stopa cukrzycowa, zator tętnicy płucnej, a jak i co jeść, by im zapobiegać podpowie też na pewno specjalista chorób naczyniowych.
Warto zgłosić się do chirurga naczyniowego nie tylko z powodu zastraszających statystyk prowadzonych w ośrodkach medycznych. Śmierć spowodowana udarem lub wylewem jest nagła, a niektóre osoby nie zdają sobie nawet sprawy, że ich problemy zdrowotne związane są z naczyniami krwionośnymi. Jak widać zatem choroby układu żylnego wywołują wiele smutnych i nieprzewidzianych okoliczności.
Jeden komentarz
Ze zdrowiem nie ma co żartować, ani lekceważyć, lekarz jest po to by pomagać, więc jak pojawia się kłopot trzeba iść szukać rozwiązania, oczywiście u specjalisty.