Często w szkołach dzieci mają za zadanie stworzenie drzewa genealogicznego. Niektórzy dorośli, natomiast, sami zajmują się tworzeniem takiego drzewa, bo ich hobby to odkrywanie więzi rodzinnych. W dzisiejszym artykule przedstawimy wam, jak w kreatywny sposób wykonać drzewo genealogiczne.
Co to jest drzewo genealogiczne?
To nic innego jak opis relacji rodzinnych często w formie grafiki. Powszechnie drzewo przedstawia więzi rodzinne, które zaczynają się od osoby zainteresowanej (dziecko, które musi wykonać zadanie domowe), fachowo nazywa się go probantem. Naukowcy używają jednak drzewa genealogicznego w inny sposób, posługują się nim, by zestawić wszystkich męskich potomków, począwszy od pierwszego mężczyzny danego rodu, nazywa się on protoplastą. W Polsce w 1836 roku drzewa genealogicznego używało się jako dowodu przynależności do rodziny szlacheckiej.
Kogo umieścić w drzewie genealogicznym?
Zanim przystąpimy do pracy, warto odpowiedzieć sobie na pytanie – jak szczegółowe drzewo ma być. Czy ma uwzględniać tylko najbliższą rodzinę, ile pokoleń wstecz, czy brać pod uwagę rodzeństwo przodków? Z pewnością, jeśli chcielibyśmy, zawszeć informacje o każdym naszym członku rodziny, to zabrakłoby nam miejsca na papierze. Polecamy skupić się na trzech pokoleniach wstecz, jeśli starczy kartki, można wyszczególnić też rodzeństwo rodziców.
Jak zrobić drzewo genealogiczne?
Pierwszą i najważniejszą kwestią jest określenie członków rodziny, których chcemy uwzględnić. Najlepiej spisać sobie listę na kartce wraz z imionami i nazwiskami krewnych, jak i datą urodzenia. By ułatwić sobie pracę, możemy wcześniej wydrukować przykładowy szablon drzewa genealogicznego z internetu. Można się na nim wzorować. Kolejną ważną kwestią są zdjęcia. Należy przygotować zdjęcia wszystkich członków rodziny, których zamierzamy umieścić.
Drzewo genealogiczne krok po kroku
Przyrządź szkic samego drzewa, wyszczególniając pola, na których będą znajdować się zdjęcia. Dla ułatwienia możemy poprowadzić obok drzewa oś czasową. Dla dziecka najważniejsza będzie linia główna waszej rodziny. Czyli dziecko, rodzice, dziadkowie z obu stron i pradziadkowie. Kiedy posiadamy już szablon drzewa i własny szkic, możemy zacząć umieszczać na nim wcześniej przygotowane zdjęcia. Fotografie podpisujemy imieniem i nazwiskiem, datą urodzenia i datą śmierci. Nasze drzewo genealogiczne jest już skończone!
Kreatywne pomysły na drzewo genealogiczne
Czasem zwykły rysunek drzewa wydaje nam się nudny, możemy więc ozdobić go prawdziwymi liśćmi, a całość nabierze uroku. Inna propozycja to stworzenie drzewa genealogicznego na ścianie, tak, by można było umieścić zdjęcie każdego członka rodziny w ramce. Możemy też wykonać trójwymiarowe drzewo, będą nam do tego potrzebne wysuszone gałązki i doniczka z kamieniami. Układamy je tak, by przypominały drzewo, a zdjęciom przygotowujemy pętelki i wieszamy na gałęziach. Warto też spróbować stworzyć je na komputerze, w programie graficznym albo z pomocą generatora drzew genealogicznych online.