Zatrucie ciążowe – termin który każdej kobiecie w ciąży mrozi krew w żyłach i spędza sen z powiek. Dzieje się tak nie bez powodu. Zatrucie ciążowe wykryte wcześnie nie jest groźne dla zdrowia matki i dziecka, co innego jeśli chodzi do tzw. zatrucie ciążowe późne, które może prowadzić do dalszych, dużo cięższych schorzeń. Jakie są objawy zatrucia? Kiedy udać się do lekarza?
• Przyczyny zatrucia ciążowego
• Objawy zatrucia ciążowego
• Leczenie zatrucia ciążowego
• Powikłania zatrucia ciążowego
• Jak uniknąć gestozy?
Przyczyny zatrucia ciążowego
Zatrucie ciążowe to choroba znana jako nadciśnienie indukowane ciążą, która pojawia się najczęściej w trzecim trymestrze ciąży. Może ono zagrażać życiu matki i dziecka. Niestety bezpośrednie przyczyny występowania zatrucia ciążowego nie są nam znane. Jednakże lekarze przez długie lata badań zaobserwowali, że na zatrucie ciążowe cierpią zazwyczaj kobiety, które maja predyspozycje genetyczne – tzn., że matka również przechodziła zatrucie, kobiety które prowadzą niezdrowy tryb życia, ukończyły 35 rok życia, są w ciąży mnogiej, chorują na cukrzycę, mają problemy z nerkami, układem krążenia albo nerkami.
Objawy zatrucia ciążowego
Objawy Gestozy – bo tak właśnie brzmi druga nazwa zatrucia ciążowego – to przede wszystkim nadciśnienie tętnicze przekraczające 140/90mmHg, białkomocz, gdy białko w moczu przekracza 0,3g/l lub 0,5g na dobę oraz trzeci najbardziej zauważalny dla ciężarnych kobiet symptom, którym są obrzęki.
Niestety objawy te nie są zbyt jasne dla kobiet – zwłaszcza dla kobiet, które są w ciąży po raz pierwszy. Dzieje się tak ze względu na to, że w ostatnich tygodniach ciąży kobiety bardzo często cierpią z powodu dużych obrzęków nóg. Jednak wyraźnym sygnałem po którym możemy podejrzewać zatrucie ciążowe są obrzęki kończyn górnych, które nie ustępują po 12 godzinach.
Leczenie zatrucia ciążowego
Zdecydowaną większość przypadków gestozy udaje się lekarzom wyleczyć. Aby tego dokonać ciężarna musi udać się do szpitala, gdzie dostaje odpowiednie leki obniżające ciśnienie krwi i poprawiające krążenie. Czasami niestety przypadek jest tak ciężki, że trzeba natychmiastowo zakończyć trwanie ciąży. Lekarze wykonują wtedy cesarskie cięcie i opiekują się dzieckiem do momentu, aż będzie mogło wrócić z matką do domu. Cesarskie cięcia w przypadkach zatrucia ciążowego wykonuje się przeważnie w ostatnich kilku tygodniach ciąży.
Powikłania zatrucia ciążowego
Zbagatelizowane objawy gestozy mogą prowadzić do poważnych powikłań, które mogą zakończyć się śmiercią matki i dziecka. Nieleczona gestoza może prowadzić do uszkodzenia mózgu, nerek i wątroby matki, a także do groźnej choroby zwanej rzucawką. Charakteryzuje się ona występowaniem silnych drgawek, bóli brzucha i głowy, które mogą zakończyć się śmiercią matki, a w przypadku dziecka hipotrofią.
Jak uniknąć gestozy?
Ryzyko wystąpienia gestozy ciężarna może wyeliminować sama. Na zatrucie ciążowe wpływa wiele czynników tj zbilansowana i zdrowa dieta, która obfituje w dużą ilość białka i składników mineralnych, aktywność fizyczna i unikanie stresu. Bardzo ważne są także regularne kontrole lekarskie i wykonywanie wszystkich zalecanych badań.
Aby w ciąży móc szybko reagować najlepiej jest, gdy ciężarna ma szybki i łatwy dostęp do ciśnieniomierza, aby mogła kontrolować ciśnienie tętnicze 3 razy dziennie. Im szybciej gestoza zostanie wykryta tym lepiej dla dziecka i matki.
Jeden komentarz
Ja byłam przerażona jak koleżanka powiedziała mi, że na zatrucie ciążowe można umrzeć….
Ja na szczęście nie jestem w tej grupie ryzyka, bo u mnie w rodzinie nie zdarzały się takie przypadku. Dziewczyny – wypytajcie koniecznie o to Wasze mamy, babcie, ciotki, kuzynki!!!!!!!!!!!