Niania – jakie ma obowiązki i czy można obciążać ją dodatkowymi pracami?

1

Opiekunka dla dziecka to zawód bardzo odpowiedzialny i wymagający. Na barkach niani spoczywa bardzo ważna rola – zajęcie się maluchem, zadbanie o jego dietę, czystość oraz rozrywkę. Jak w każdej pracy obowiązki są kwestią umowną, ale najczęściej znamy ich ramowy zakres. A co z dodatkowymi zadaniami?

Zatrudnienie niani to zazwyczaj bardzo ważna i trudna decyzja dla każdego rodzica. Wpuszczamy do domu obca osobę, która zajmie się najcenniejszą rzeczą – naszym dzieckiem. Z czasem niania staje się ulubioną ciocią i często traktujemy ją jak członka rodziny. Jednak nadal obowiązują nas stosunki biznesowe oraz uzgodniony zakres prac. Jak nie przekroczyć umówionej granicy, jakie obowiązki możemy uwzględnić w umowie, a jakie wykraczają poza działalność opiekunki dla dziecka?

Co robi niania?

Zatrudniając nianię musimy mieć na uwadze, jaki zakres obowiązków jej przydzielić. Z zasady jej praca powinna polegać na opiece nad dzieckiem – ubraniu, nakarmieniu, przebraniu, pilnowaniu podczas drzemki, wspólnej zabawie oraz spacerach. Oczywiście dokładne czynności muszą być omówione przez rodziców i opiekunkę. Czasami może zdarzyć się podanie lekarstw, upranie dziecięcych ubranek, gotowanie czy zmywanie po dziecku, itp. Słowem wszystkie czynności, które dotyczą malucha. Warto ustalić to na początku współpracy, ponieważ niektóre mamy wolą pozostawić niani jedynie opiekę nad dzieckiem, natomiast pozostałymi pracami zajmują się same lub zatrudniają gosposię. Jednak ogólnie przyjęło się, że opiekunka ma poświęcić czas pracy na dziecko, a nie dodatkowe prace (chyba, że wynikają z opieki nad maluchem).

A co z dodatkowymi obowiązkami?

Niekiedy może zdarzyć się tak, że rodzice potrzebują więcej pomocy – przy gotowaniu, sprzątaniu czy praniu i nie mowa tu tylko o dziecku, ale także o posiłkach oraz porządkach również dla nich. Warto jednak pamiętać, że takie prace wykonuje gosposia lub pomoc domowa, a nie niania. Opiekunka do dziecka powinna zajmować się jedynie maluchem i związanymi z nim działaniami. Natomiast dodatkowe obowiązki może wykonywać jedynie, gdy obie strony wyraziły na to zgodę i chęć. Pamiętajmy jednak, że niania, która musi posprzątać mieszkanie, prać, prasować czy gotować dla całej rodziny będzie wykonywała te zadania w godzinach opieki nad dzieckiem. Warto zastanowić się czy wtedy ta opieka będzie na najwyższym poziomie, z oddaniem całej swojej uwagi dziecku. Z pewnością najlepszym rozwiązaniem będzie oddzielić te dwie kwestie i powierzyć niani malucha, a do wszystkich innych prac domowych zatrudnić pomoc, która przyjdzie na kilka godzin dziennie lub tygodniowo. Będziemy mieć wtedy pewność, że opiekunka w pełni spędza czas z dzieckiem, a jednocześnie dom jest zadbany oraz uporządkowany.

Gdzie szukać niani?

W poszukiwaniu sprawdzonej, profesjonalnej niani najlepiej pomogą wyspecjalizowane portale. Możemy tam w prosty sposób wyszukać osobę, która spełnia wszystkie nasze oczekiwania oraz potrzeby dziecka. Bez względu na lokalizację szybko odnajdziemy kandydatki o wymaganych kwalifikacjach. Gdy potrzebna jest np. niania we Wrocławiu, wystarczy wejść na tę stronę: https://www.niania.pl/wroclaw, wpisać odpowiednie parametry, wybrać najtrafniejsze oferty i kontaktować się w sprawie rozmowy.

Share.

Jeden komentarz

  1. Z pewnością jest to ciekawe rozwiązanie, a kwestia niań ostatnio jest coraz szerzej rozpatrywania i coraz bardziej popularna. Dobrze jest też wiedzieć, co konkretnie od niani możemy wymagać, bo ludzie bywają różni i czasem oprócz opieki nad dziećmi, czasem zdarza się, że traktują nianie jak służące, a to już przesada.

Leave A Reply