Narzędzia budowlane – lista narzędzi budowlanych, które musisz znać!

1

Niezależnie od tego czy jesteś majsterkowiczem-amatorem czy profesjonalnie zajmujesz się budową, warto abyś poznał niektóre z narzędzi budowlanych popularnych na rynku. Taka wiedza przydaje się podczas poprawek, ułatwia znalezienie odpowiednich akcesoriów jak również pozwala na szybkie podjęcie decyzji czego akurat w danej chwili potrzeba do wykończenia, przecięcia czy wykonania pomiaru. Przedstawiamy listę narzędzi budowlanych, które musisz znać.

Gdzie szukać narzędzi budowlanych?

Sklepów, w których dostępne są narzędzia budowlane jest bardzo wiele, począwszy od stacjonarnych, a na internetowych kończąc. Musisz jednak pamiętać, że narzędzia budowlane to dość duży podział i wybór w sklepach budowlanych (przykład: StukPuk.pl), więc zanim przystąpisz do zakupów powinieneś dokładnie wiedzieć do czego i po co Ci dana rzecz. Oto lista najbardziej uniwersalnych i niezbędnych narzędzi:

Siekiery, łomy i piły

Cięcie twardych przedmiotów to nie lada wyczyn, więc na pewno narzędzia budowlane takie jak siekiery, łomy czy piły będą tu niezbędne. W piłach z łatwością wymienisz brzeszczot, jest to także narzędzie dzięki któremu bez trudu przetniesz metal czy drewno. Łom przyda Ci się do prac budowlanych zarówno w domu jak i w ogrodzie. Siekiera jest natomiast niezbędnym narzędziem do rozłupywania drewna, ale może też służyć jako młot do wbijania klina.

Siekiery, łomy i piły

Szpadle i łopaty

Szpadel będzie Ci potrzebny do wszelkich prac wymagających kopania ziemi. Można na nim postawić również stopę, co umożliwia zagłębienie się szpadla w podłożu. Łopaty służą natomiast do załadunku oraz przemieszczania materiałów sypkich i ziarnistych. Mogą być wykonane z blachy, tworzyw sztucznych czy aluminium.

Narzędzia przydatne do prac malarskich

Kolejną grupą narzędzi budowlanych są narzędzia malarskie. Zaliczyć można tu wszelkiego rodzaju pędzle, rolki emulsyjne i fasadowe. Służą one do różnego rodzaju farb. Wybór pędzli do malowania jest także na rynku ogromny: od płaskich stosowanych do farb olejnych rozcieńczalnikowych i wodorozpuszczalnych po pędzle owalne przeznaczone do malowania mniejszych powierzchni.

Narzędzia malarskie

Narzędzia do pomiarów

Najbardziej popularnym narzędziem służącym do pomiarów jest poziomica, która wyznacza poziom płaszczyzny lub jej pionowość. Można do tej grupy narzędzi zaliczyć także kątownice, które określają jak precyzyjnie uciąć metal czy drewno. Z pewnością przydatne mogą okazać się tu także koła pomiarowe lub odległościomierze.

Narzędzia niezbędne stolarzowi

Zaliczyć do tej grupy można narzędzia takie jak dłuto, które może służyć zarówno do drewna, ale istnieją też dłuta do kamienia i betonu (tu wyróżnić można rożne trzonki). Do grupy narzędzi stolarskich zaliczamy także zdzieraki, w których istnieje możliwość wymiany ostrza. Kolejnym narzędziem stolarskim jest strug, który pozwala na formowanie, modelowanie i przycinanie każdego materiału. Ważnym narzędziem znacznie ułatwiającym pracę majsterkowiczowi jest ścisk stolarski, który zapobiega zniszczeniu obrabianego materiału, ale przydaje się także w wielu innych sytuacjach takich jak odkręcenie śruby czy zaworu.

Narzędzia stolarskie

Narzędzia służące do cięcia

Narzędzia tnące to przede wszystkim różnego rodzaju ostrza zarówno trapezowe jak i łamane. Zaliczyć tu można także osełki służące do szlifowania i ostrzenia. Do tej grupy narzędzi zaliczamy także nożyce do cięcia blach i prętów, obcinaki do rur, szczotki druciane, pilniki i tarniki.

Jak odnaleźć się wśród tylu narzędzi budowlanych?

Jak widzisz narzędzia budowlane mają różne zastosowanie, dlatego warto mieć świadomość do jakich prac można użyć konkretnych akcesoriów. Dobrze jest też zadbać o odpowiednie przechowywanie narzędzi budowlanych, przedłuży to ich żywotność i uporządkuje je. Lista narzędzi pomocnych podczas prac budowlanych jest dość długa, ale każdy amator czy profesjonalista powinien je znać.

Share.

Jeden komentarz

Leave A Reply