Coraz więcej słyszy się nie tylko o osobach uzależnionych od narkotyków, ale i o przestępstwach z nimi związanych. Właśnie dlatego warto zdać sobie sprawę z tego, jak z tym walczyć i na jaką pomoc mogą liczyć osoby, które w związku z narkotykami złamały prawo.
Przestępstwa narkotykowe
Nie ma co ukrywać, że na przestrzeni lat wzrosła ilość przestępstw narkotykowych. Zarówno jeśli chodzi o posiadanie, handel, jak i wytwórstwo. Co więcej, wraz ze wzrostem ilości osób, które łamią prawo, zwiększa się też ilość jednostek w policji i prokuraturze, które odpowiedzialne są za walkę z przestępczością narkotykową, dzięki czemu znacznie więcej dilerów czy narkomanów wpada w ręce policji. Wiadome jest, że w takiej sytuacji adwokat od narkotyków (taki jak np. adwokat-krzyzak.pl) będzie przede wszystkim bronił uzależnionego. Dlatego wielu prawników już nawet specjalizuje się w prowadzeniu spraw o posiadanie, wprowadzanie do obrotu czy produkowanie środków odurzających.
Kary za przestępstwa narkotykowe
Warto zaznaczyć, że sprawy związane z narkotykami zostały uregulowane w Ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii. Wśród przestępstw znaleźć można takie jak: produkcja narkotyków, uprawa, wprowadzenie do obrotu lub uczestnictwo w obrocie, posiadanie środków odurzających, udzielanie innym i nakłanianie do spożycia, przemyt narkotyków.
Niestety bardzo często tego typu przewinienia nie są jedynymi. Zdarza się, że wiążą się z nimi wykroczenia takie jak kradzieże, rozboje czy nawet – kolizje i wypadki drogowe. Bywa, że dokonywane są pod wpływem środków odurzających.
Jak surowe są kary? To już zależy od przewinienia. Do 3 lat więzienia grozi osobom, które posiadały narkotyki lub środki odurzające, produkowały je lub przerabiały, ale w nieznacznej ilości. Ile to jest? Nie zostało to zbyt jasno doprecyzowane w przepisach. Surowiej karani są jednak ci, którzy są organizatorami produkcji i czerpią z niej zyski. Oni mogą liczyć na minimum 3 lata, najczęściej 10, choć wiele zależy od interpretacji sądu.
Pomoc dla narkomanów
Oczywiście osoby, które są uzależnione od narkotyków, mogą liczyć nie tylko na pomoc adwokata. Ta owszem, sprawdzi się w sądzie, gdyż są to sprawy karne, wymagające obecności prawnika, ale to nie wszystko. W sprawach z narkotykami ważna jest nie tylko prawna, ale i terapeutyczna pomoc. Dzięki niej uzależniony/skazany jest w stanie nie tylko poradzić sobie w trakcie postępowania karnego, ale i wyjść z nałogu lub resocjalizować się.
Taka pomoc w leczeniu może przyjmować różne formy, ale ważne jest, aby właściwie przeprowadzić całą procedurę, by skazany zawrócił ze złej ścieżki i po wyroku rozpoczął nowe życie wolne od kontaktu z narkotykami – tak odwrócił się od ich zażywania, jak i sprzedawania czy produkcji.
Nie bez znaczenia jest jeszcze aspekt sprawiedliwości. Zdarza się, że przez pomówienia, złe oszacowanie ilości posiadanych środków odurzających, sądy wydają wyroki, przez które oskarżeniu czują się poszkodowani. Właściwa walka w sądzie, a później zrozumienie całego procesu i wyroku jest kluczowa.