Największe banki w Polsce

1

Aktywa największego banku działającego w Polsce wynoszą prawie 200 miliardów złotych i to one wskazują na to, który bank jest najlepszy. Od kilku lat czołówka w rankingu największych banków pozostaje niezmienna i nikogo nie powinna ona dziwić. Dziś przedstawiamy 5 banków, w których warto założyć konto, ale nie tylko.

1. PKO Bank Polski (Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski)

a miejscu pierwszym nie ma dużego zaskoczenia. PKO to największy uniwersalny bank w Polsce. Uniwersalny, bo właściwie obsługuje wszystkich. I osoby fizyczne, i przedsiębiorstwa różnej wielkości, ale też ogromne korporacje. Polacy bardzo przywiązani są do tego banku.

Może dlatego, że jego tradycja sięga do roku 1919 i osoby Józefa Piłsudskiego, dzięki któremu owa instytucja powstała. W 2000 roku bank został przekształcony w spółkę Skarbu Państwa, a 4 lata później zadebiutował na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Aktywa PKO za rok 2013 są szacowane na 199,2 mld zł.

2. Bank PEKAO (Bank Polska Kasa Opieki)

To kolejny bank uniwersalny. Powstał w 1929 roku i odpowiedział na zapotrzebowanie obsługi Polaków mieszkających za granicą. Pierwsze placówki PEKAO otworzono w Argentynie, we Francji, w USA czy Tel Awiwie. Bank ten prężnie działał w okresie PRL, udostępniając emigrantom wspieranie rodzin za żelazną kurtyną.

Po roku 1989 bank rozpoczął starania o tytuł banku uniwersalnego. Otworzył też pierwsze biuro maklerskie w 1991 roku, a 7 lat później był już notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych. Bank PEKAO jest często doceniany za różne przedsięwzięcia. Zdobył m.in. nagrodę za najlepszą aplikację mobilną. Aktywa banku wynoszą 158,5 mld zł.

3. Bank Zachodni WBK (BZ WBK)

To również przedstawiciel banku uniwersalnego. W porównaniu do poprzednich banków, ten jest dosyć młody. Został założony w 2001 roku w wyniku połączenia Banku Zachodniego S.A. i Wielkopolskiego Banku Kredytowego S.A. Od 3 lat BZ WBK należy do hiszpańskiej grupy Santander, a w ubiegłym roku został on połączony z Kredyt Bankiem. Warto wspomnieć, że BZ WBK prowadzi również fundację, która wspiera rozwój i pasję dzieci, które znajdują się w trudnej sytuacji rodzinnej. W roku 2013 aktywa banku wyniosły 106,1 mld zł.

4. mBank (wcześniej BRE Bank)

Został założony w roku 1986 jako Bank Rozwoju Eksportu. Jest to również typ banku uniwersalnego, czyli dla każdego. Od 1995 roku głównym udziałowcem jest niemiecki Commerzbank. Do grupy kapitałowej mBanku należą jeszcze mCorporate Finance, Dom Maklerski mBank, BRE Ubezpieczenia, Aspiro, mLocum i inne. Aktywa banku zostały oszacowane na 104,3 mld zł.

5. ING Bank Śląski SA

Jest to bank komercyjny i uniwersalny. Powstał w 1988 roku, kiedy wyodrębniono go z Narodowego Banku Polskiego. 3 lata później był już spółką akcyjną, a potem trafił na Giełdę Papierów Wartościowych. Od 18 lat największym udziałowcem jest holenderska Grupa ING. Aktywa tego banku wyliczono na 86,8 mld zł. Taką kwotą zamyka się nasz ranking na największe banki w Polsce, który został przedstawiony w oparciu o aktywa wymienionych instytucji.

Share.

Jeden komentarz

  1. Ja mam konto w mBanku i jestem z niego zadowolona. Przez jakiś czas myślałam nad przejściem do ING, ale tam już nie ma darmowych wypłat ze wszystkich bankomatów, więc oba banki mają praktycznie tę samą ofertę.

Leave A Reply