O kaszy jaglanej mówi się od niedawna coraz częściej. Kiedyś niedoceniania, dzisiaj jest przyrządzana na wiele różnych sposobów. Dla tych, którzy jednak nie zaczęli jeszcze swojej przygody z tą kaszą, albo którym brakuje już pomysłów na jej wykorzystanie, mamy kilka wskazówek.
• Po co jeść kaszę jaglaną?
• Jak zabrać się za gotowanie
• Kasza w wersji wytrawnej
• Kasza na słodko
Po co jeść kaszę jaglaną?
Kasza jaglana jest bardzo zdrowa i korzystnie wpływa na nasz organizm oraz na urodę. Regularnie powinni spożywać ją sportowcy, ponieważ zawiera bardzo dużo łatwo przyswajalnego białka. A innych z pewnością przekona fakt, że jest to doskonałe źródło witamin z gruby B oraz żelaza (polecana jest osobom cierpiącym na anemię). I co ważne – nie zawiera glutenu.
Nie tylko rosół jest najlepszym sposobem na przeziębienie – kasza jaglana dzięki swoim właściwościom antywirusowym również sprawdzi się jako domowe lekarstwo na katar. Do tego poprawia kondycję naszych włosów, skóry i paznokci, wpływa na pamięć i koncentrację oraz sprawuje kontrolę nad poziomem cholesterolu we krwi.
Jeśli to nie brzmi wystarczająco przekonywająco, warto dodać, że posiada krzem, który odpowiada na poprawę przemiany materii. Więc pomimo swojej dość dużej kaloryczności, mogą po nią sięgać osoby będące na diecie.
Jak zabrać się za gotowanie
Niechęć do kaszy jaglanej często bierze się z tego, że ma gorzkawy posmak. Można jednak temu zapobiec przygotowując ją w odpowiedni sposób. Jak się do tego zabrać? Najpierw kaszę należy podprażyć na suchej patelni, bez dodatku tłuszczu. Potem trzeba ją naprzemiennie przelewać zimną i gorącą wodą – mniej więcej trzy razy. I dopiero po tych zabiegach można zacząć ją gotować, już w tradycyjny sposób. Jest to trochę bardziej czasochłonne, ale efekt końcowy jest tego wart.
Kasza w wersji wytrawnej
Kasza jaglana to bardzo dobry zamiennik ziemniaków i stosować ją można jako dodatek do obiadów. Świetnie nadaję się też do wszelakich dań typu stir-fry lub do gulaszu. Na początku pisaliśmy o tym, że kaszę jaglaną można przyrządzić na wiele różnych sposobów a teraz to udowodnimy. Można z niej stworzyć wegetariańskie burgery i kotlety (z ziemniakami, jajkami, ciecierzycą, soczewicą czy z czymkolwiek jeszcze zapragniemy).
Dodana do pulpetów mięsnych nada im soczystości i pulchności. Kasza jaglana na kanapkę? Proszę bardzo. Banalnie prosta w przyrządzeniu jest pasta z kaszą, jajkiem i szczypiorkiem czy paprykarz. Zarówno w takiej paście jak i w kotletach powinny zakochać się dzieciaki.
Kasza na słodko
Kasza jaglana na słodko? Może nie jest to tak oczywiste jak czekolada w babeczkach, ale z pewnością będzie równie pyszne. Hitem internetu jest raffaello z kaszy jaglanej, które smakuje jak prawdziwe, a nawet jeszcze lepiej. Nawet ciasto typu snickers można przygotować z kaszy jaglanej – tak naprawdę jest to bardzo wdzięczny materiał do przyrządzania każdego typu deseru, nawet budyniu.
Kasza jaglana może stanowić bazę każdego posiłku – zarówno śniadania, jak i obiadu czy deseru. Jest zdrowa, smaczna i kto raz ją spróbuje, zakocha się w niej do razu. Trzeba tylko pamiętać o prawidłowej obróbce, aby nie zrazić się na początku gorzkim posmakiem./p>