Jak zrobić zaproszenia ślubne krok po kroku?

2

Przygotowania przedślubne obfitują w mnóstwo wszelakiej maści obowiązków, które nierzadko potrafią zająć nam większość wolnego czasu, a także pochłonąć resztki odłożonych na ten cel oszczędności. Dbamy o każdy szczegół i pojedynczy aspekt tego ważnego dla nas dnia, by wszystko dopięte zostało na ostatni guzik, a sama uroczystość i to, co się z nią wiąże było perfekcyjne. Nie inaczej wygląda także kwestia ślubnych zaproszeń.

Obecnie zapanowała moda na te ręcznie robione. Są one nie tylko bardziej spersonalizowane, ale i  niezwykle oryginalne i niepowtarzalne. Żeby wykonać najprostszy wzór nie potrzeba nam raczej talentu najlepszych scrapbookerów, ważne jednak, abyśmy zaopatrzyli się we właściwe produkty  i przeznaczyli na tę czynność odpowiednią ilość czasu.

Krok 1 – wybór materiałów

W internecie, w przeróżnych sklepach z zaopatrzeniem papierniczym odnajdziemy mnóstwo ślicznych papierów i ozdób, które będą przydatne przy wykonaniu idealnego, lecz niezbyt skomplikowanego zaproszenia ślubnego. Aby je zrobić, potrzebować będziemy zatem arkusza A4 papieru wizytówkowego w kolorze, który najbardziej nam odpowiada, 70cm tasiemki atłasowej o szerokości 2,5cm, linijki, ołówka, drukarki oraz narzędzia do zaginania papieru. Szacować możemy, że przygotowanie jednego zaproszenia zajmie nam około 20 minut, mieszcząc się w kosztach niecałej złotówki.

Krok 2 – odpowiedni projekt

Żeby robione przez nas zaproszenie wyglądało jak najbardziej profesjonalnie, warto najpierw wykonać jego dokładny projekt. W tym celu kartkę w edytorze tekstowym dzielimy na trzy równe części, przy czym pierwsze zagięcie zrobimy przy 9cm, a drugie przy 19,5cm. Będzie to wewnętrzna część naszej kartki. Na zewnętrznej (osobna strona w edytorze) napisać można jedynie hasło „zaproszenie” i umieścić je w prawym dolnym rogu.

Zaproszenia ślubne możesz zapakować w kolorowe koperty

Krok 3 – drukowanie

Mając gotowy projekt, dane zaproszenie wydrukować możemy najpierw na zwykłej kartce, żeby nie marnować papieru wizytówkowego. Pamiętajmy, aby równo włożyć włożyć ją do drukarki i pilnować, aby się nie zagięła. Jeżeli wszystko jest w porządku, nasze zaproszenie wydrukować możemy już na specjalnym, ozdobnym papierze.

Krok 4 – składanie

Na tym etapie w ruch pójdzie linijka i ołówek. Po obu stronach kartki odmierzamy 9, a następnie 19,5cm i zaznaczmy te miejsca delikatną kropką. Aby nasze zaproszenie prezentowało się ładnie i profesjonalnie, nie zaginajmy go od razu „na oko”. Żeby sobie w tym pomóc, a zagięcia prezentowały się dobrze i były równe, użyć można bigownicy lub tablicy do bigowania. Jeżeli jednak nie posiadamy tego typu narzędzi, posłużyć może nam do tego wypisany długopis, dzięki któremu na papierze dostrzeżemy delikatny rowek. Końcowym zadaniem jest zagięcie zaznaczonych linii.

Krok 5 – kokarda

Ostatnią częścią naszego zadania jest zawiązanie na zaproszeniu wstążki. Zakładając, że napis jest w prawym dolnym rogu kartki, kokardą przystroić możemy drugą jej stronę. Wystarczy opleść zaproszenie tasiemką, zawiązać ją na kokardkę, przyciąć końcówki i delikatnie przypalić je zapalniczką, aby się nie strzępiły. Tym sposobem stworzyliśmy właśnie pierwszą kartkę!

Osoby, które czują, że nie mają rozwiniętych zdolności manualnych mogą zdecydować się na zaprojektowanie zaproszeń ślubnych w specjalnym edytorze graficznym. Jednym z takich narzędzi jest Canva (https://www.canva.com/pl_pl/tworzyc/kartki/zaproszenia-slubne), w którym można bezpłatnie stworzyć zaproszenia na ślub.

Share.

2 komentarze

  1. Ja w przypadku moich zaproszeń ślubnych to poszłam trochę na łatwiznę ale to dlatego, że ja maiłam bardzo skromny ślub na nie całe 20 osób więc zwyczajnie nie opłacało się zamawiać zaproszeń. Kupiliśmy gotowe, ale na pewno gdyby było przewidziane więcej goście to zaproszenia robione by były na zamówienie.

  2. Ja tam zamawiałam na amelia wedding bo jak podliczyłam robienie samemu to wyszłaby ta sama cena a dodatkowo stracone mnóstwo czasu plus znając mnie to coś by nie wyszło i koniec końców poszłabym i tak w końcu gdzieś kupić więc po co tracić nerwy, czas i pieniądze? 😉 Zaproszenia w amelia wedding są naprawdę prześliczne i do tego od razu można zamówić winietki czy inne papeteria zrobione w tych samych wzorach.

Leave A Reply