Psychoterapeuta to zawód, który w dzisiejszym świecie cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Coraz więcej osób przyznaje się do korzystania z usług terapeuty w radzeniu sobie z codziennymi problemami. Także kierunki związane z psychologią co roku przeżywają prawdziwe oblężenie ze strony zainteresowanych studentów. Psychoterapia to bardzo odpowiedzialna profesja, wymagająca, od wykonującego ją, ogromnego zaangażowania. Zawsze marzyłeś o tym, aby pomagać ludziom, a psychologia to twoja pasja? Przeczytaj nasz artykuł! Opowiemy Ci w nim trochę o kulisach zawodu psychoterapeuty.
• Psychoterapeuta, psycholog, czy może psychiatra? Jak rozróżniać te zawody?
• Na czym polega praca psychoterapeuty?
• Jak wygląda szkolenie na psychoterapeutę?
• Czy zawód psychoterapeuty jest opłacalny?
Psychoterapeuta, psycholog, czy może psychiatra? Jak rozróżniać te zawody?
Wiele osób bardzo często myli te zawody. Warto więc znać podstawowe różnice między nimi. Psychologiem nazywamy osobę, która ukończyła wyższe studia psychologiczne i uzyskała tytuł magistra. Czyli jest humanistą. Psychiatra natomiast to lekarz medycyny, który posiada odpowiednią specjalizację. Jak widać to dwa odrębne zawody, choć obu ich celem jest badanie psychiki ludzkiej. Psychoterapeuta zaś oprócz ukończonych studiów musi zdobyć dodatkowe uprawnienia, pozwalające mu kompetentnie pracować z pacjentami.
Na czym polega praca psychoterapeuty?
Jeśli na dźwięk słowa: „psychoterapia” wyobrażasz sobie scenę jak z filmu: pacjent leży na kozetce, a terapeuta z notatnikiem na kolanach i długopisem w ręku zapisuje jego przemyślenia, to musimy Cię rozczarować. W praktyce to nie do końca tak wygląda. Ale trzeba przyznać, że faktycznie w niektórych formach terapii tę metodę się wykorzystuje.
Jest ona stałym elementem psychoterapii analitycznej i psychoanalizy, które polegają na wyjaśnieniu pacjentowi zjawisk, które zachodzą w jego psychice i otoczeniu i odnajdywaniu motywów i przyczyn jego zachowań. W psychoterapii wykorzystywane są również inne metody. Do tych najpopularniejszych należą: psychoterapia behawioralna, psychoterapia analityczna, psychoterapia psychodynamiczna i psychoterapia humanistyczna.
Jak wygląda szkolenie na psychoterapeutę?
Jeśli na poważnie myślisz o zostaniu psychoterapeutą to musimy Cię uprzedzić, że ścieżka kariery w tym zawodzie jest długa, żmudna i kręta. Zaczyna się oczywiście od ukończenia studiów. Najlepiej psychologii, która pomoże Ci zrozumieć pewne mechanizmy, z którymi zetkniesz się w swojej pracy, ale od psychoterapeutów nie wymaga się ukończenia specjalistycznych studiów.
Ważniejsze są tu kursy i szkolenia, które należy odbyć już po uzyskaniu wyższego wykształcenia.
A na to potrzeba bardzo dużo pieniędzy, więc lepiej zastanów się dwa razy nad tym, czy posiadasz odpowiednie środki do zrealizowania swojego marzenia. I nie licz na to, że ci się one w przyszłości zwrócą.
Czy zawód psychoterapeuty jest opłacalny?
Marzysz o byciu psychoterapeutą bo skusiła Cię wizja szybkiego i dużego zarobku? No to możesz się przeliczyć. Tak naprawdę ta praca nie przynosi, aż tak dużych profitów, jakby się na pierwszy rzut oka wydawało. Faktycznie, renomowany psychoterapeuta posiadający odpowiednie certyfikaty może zarobić nawet 10 tys złotych miesięcznie.
Ale zanim na twoje konto zaczną wpływać takie sumy, równie duże muszą z niego wypłynąć, aby pokryć koszta wszystkich szkoleń, kursów i studiów. Dlatego, jeśli nie posiadasz odpowiedniego finansowego zaplecza, lepiej od razu porzuć marzenia o zrobieniu kariery w psychoterapii. Kokosów to tu na pewno nie zarobisz, a zainwestować musisz naprawdę sporo.
3 komentarze
Zawód psychoterapeuty to bardzo przyszłościowy zawód, ponieważ ludzie mają coraz więcej problemów , z którymi nie potrafią sobie poradzić. Wyścig za pieniądzem, kłopoty rodzinne, choroby bliskich, kwestie związane z wychowaniem dzieci, walka o szczupłą sylwetkę – w obliczu tych wszystkich problemów często trudno znaleźć złoty środek i receptę na sukces. Rozmowa ze specjalistą może ułatwić pokonanie tych wszystkich problemów i odnalezienie siebie.
Podziwiam ludzi, którzy chcą być psychoterapeutami. Muszą mieć ogromną cierpliwość i empatię w stosunku do innych ludzi. Umieć „wejść w czyjeś buty” i zrozumieć go, to bardzo trudna rzecz. Poza tym jeszcze potrzebne jest ustalenie granicy między pracą i życiem osobistym. Słuchanie i oglądanie przykrych historii z życia ludzi musi być bardzo przytłaczające, a nie można tego przynosić do domu. Według mnie to praca dla osób silnych psychicznie.
Trzeba mieć w sobie dużo empatii, by zostać psychoterapeutą. Zawód, choć piękny jest bardzo obciążający i nie dla każdego. Sama chyba nie mogłabym go wykonywać.