Długotrwałe mrozy i opady śniegu bardzo niekorzystnie wpływają na glebę. Przed rozpoczęciem wiosennych upraw należy więc wykonać zabiegi, które przywrócą ziemi witalność. Jakie przygotować ogród do nowego sezonu?
Początek sezonu
W naszych klimacie zima jest sezonem martwym – ze wszystkimi pracami ogrodowymi trzeba wstrzymać się do nadejścia wiosny. Przed przystąpieniem do siania czy sadzenia roślin warto zadbać o odpowiednie przygotowanie podłoża. Wraz z nadejściem cieplejszych dni glebę należy przekopać, odchwaścić oraz odpowiednio użyźnić. Te trzy zabiegi pomogą zrewitalizować wyjałowioną przez mrozy ziemię i zapewnią roślinom warunki do prawidłowego rozwoju. Na co warto zwrócić uwagę podczas wykonywania tych prac?
Przekopywanie
Przygotowywanie ogrodu rozpocząć należy od przekopania podłoża. Na czym polega ten zabieg? Glebę przeznaczoną pod uprawę „przewraca” się za pomocą szpadla lub wideł do głębokości ok. 30 cm. Celem tego zabiegu jest poprawa struktury ziemi. W trakcie wykonywania tej pracy można zacząć również proces odchwaszczanie gleby, polegający na usuwaniu znalezionych w przekopanej ziemi fragmentów korzeni i rozłogów, które stanowić mogą zarodek chwastów.
Intensywność przekopywania należy dopasować do rodzaju gleby. Słabo przepuszczalna, zbita gleba gliniasta wymaga głębokiego przekopania. Zabieg ten poprawi jej napowietrzenie oraz rozluźni zwartą strukturę, dzięki czemu rośliny zyskają przestrzeń konieczną do swobodnego rozwoju. W przypadku gleby lekkiej wystarczyć może jednak tylko spulchnienie powierzchni za pomocą motyki. Zbyt głębokie przekopanie podłoża tego typu mogłoby doprowadzić do jego przesuszenia.
Odchwaszczanie
Dziko rosnące chwasty to problem pojawiający się praktycznie we wszystkich ogrodach. Niekorzystnie wpływają na wygląd uprawy, a przede wszystkim zabierają światło, wodę oraz przestrzeń słabszym roślinom ogrodowym. W ten sposób spowalniają ich wzrost i mogą nawet doprowadzić do ich więdnięcia. Odchwaszczanie zacząć więc należy już wczesną wiosną i trzeba je kontynuować aż do później jesieni. Walka z niechcianymi roślinami, które zdążyły już zakwitnąć i rozsypać nasiona, jest bardzo pracochłonna, dlatego chwasty należy usuwać na bieżąco, jeszcze gdy są młode i nie wypuściły rozległych korzeni.
Do pielenia wykorzystać można takie narzędzia ogrodnicze, jak motyczki i pazurki. Ich wykorzystanie pozwala na usunięcie chwastów wraz z ukrytymi w ziemi korzeniami. Pielenie to praca wymagająca spędzenia długiego czasu w niewygodnej, klęczącej pozycji, dlatego warto zaopatrzyć się też w zapewniające wygodę piankowe podkładki pod kolana. Chwasty zwalczać można także za pomocą chemicznych środków chwastobójczych. Ta metoda jest szybsza niż ręczne pielenie, ale korzystanie z niej może doprowadzić do zatrucia gleby, a silne środki zaszkodzić mogą nie tylko chwastom, ale także uprawianym roślinom.
Nawożenie
Długotrwałe mrozy wyjaławiają ziemię, dlatego po okresie zimowym należy zadbać o jej odpowiednie użyźnienie. Na rynku dostępny jest szeroki wybór sztucznych nawozów, jednak z powodzeniem stosować można również te naturalne: kompost, obornik czy torf. Kompost to nawóz wytarzany z odpadków roślinnych. Wyprodukować można go samodzielnie, gromadząc w kompostowniku skoszoną trawę czy zgrabione liście (kompostowniki można znaleźć na stronie www.sklepogrodniczy.pl/akcesoria-ogrodowe/kompostowanie/kompostowniki/).
Jak stosować ten nawóz? Na przekopaną i oczyszczoną ziemię należy nanieść około trzycentymetrową warstwę kompostu, a następnie spulchnić motyką użyźnioną powierzchnię. Nawieziona w ten sposób ziemia będzie bogata w próchnicę. Ten składnik spulchnia i napowietrza glebę oraz sprawia, że ta łatwo chłonie i zatrzymuje wodę. Glebę nawozić można również za pomocą obornika, czyli nawozu otrzymanego z odchodów zwierzęcych: końskich, bydlęcych, świńskich, owczych lub króliczych. Jednorazowe zastosowanie tej metody wystarczy, by wzbogacić glebę na naprawdę długi czas. Zabieg nawożenia obornikiem wykonywać należy raz na dwa–trzy lata. Z kolei torf, dzięki zdolności do wchłaniania wody, idealnie nadaje się do nawożenia suchej, piaszczystej gleby. Ten nawóz cechuje jednak niska zawartość minerałów, dlatego przed użyciem powinno wymieszać się go z kompostem lub obornikiem.
Korzyści
Starannie przekopana, odchwaszczona i użyźniona ziemia zapewni roślinom warunki do odpowiedniego rozwoju.
Warto więc dołożyć starań i przed przystąpieniem do wiosennych wysiewów odpowiednio przygotować podłoże pod uprawę – pozwoli to w przyszłości cieszyć się pięknym i bujnym ogrodem.
Artykuł sponsorowany