Inwestowanie w nieruchomości to jeden z najlepszych sposobów na zapewnienie sobie dodatkowego, stałego dochodu pochodzącego z wynajmu mieszkania. Jednak często, szczególnie gdy właściciel posiada kilka mieszkań, pojawia się problem, jak znaleźć dobrego najemcę i jak zarządzać kilkoma nieruchomościami na raz.
Jak wynająć komuś mieszkanie?
Obecnie coraz częściej słyszy się o problemach związanych z wynajmowaniem mieszkania. Lokatorzy zalegają z opłatami, są uciążliwi dla sąsiadów od których nieustannie spływają skargi, a w najgorszym przypadku – demolują mieszkanie. To sprawia, że wielu właścicieli nieruchomości myślących o stałym dochodzie z wynajmu pragnie coraz skuteczniej sprawdzać potencjalnych najemców. Jak to zrobić?
Tak naprawdę są dwie drogi. Można zarówno szukać, jak i prześwietlać lokatorów na własną rękę, o czym będzie jeszcze mowa lub skorzystać z usług firm zajmujących się obsługą nieruchomości. Obecnie zlecenie zarządzania wynajmem (sprawdź więcej na: http://gramat.pl/zarzadzanie-najmem) to jedno z rozwiązań dla właścicieli mieszkań na wynajem, które cieszy się coraz większą popularnością. Dzięki temu Ty nie musisz martwić się o selekcję lokatorów, pilnowanie płatności oraz o skargi (zarówno od najemców, jak i sąsiadów). Najczęściej tę opcję wybierają właściciele kilku mieszkań, którzy nie mają czasu się tym zajmować. A co jeśli postanowisz samodzielnie poszukać wynajmujących?
Jak weryfikować najemców?
Pozornie mogłoby się wydawać, że masz niewiele sposobów na sprawdzenie najemców i nie pozostaje Ci nic innego, jak wierzyć w ich prawdomówność. Jeśli jednak nie chcesz na tym poprzestawać, możesz zażądać ich uwiarygodnienia. Jak?
Jedną z metod jest poproszenie o przedstawienie zaświadczenia o zarobkach. W Polsce jest to ciągle rzadko stosowany zwyczaj, a to przecież jeden z najlepszych sposobów na sprawdzenie wypłacalności przyszłych lokatorów. Jeśli komuś zależy na mieszkaniu i nie ma nic do ukrycia, nie będzie dla niego problemem pokazanie Ci takiego dokumentu.
Możesz też wypytać o poprzednie miejsce zamieszkania. Spróbuj uzyskać informacje od kogo wcześniej wynajmowane było lokum i skontaktuj się z tą osobą. W tym wypadku również sytuacja wygląda bardzo podobnie – jeśli przyszły najemca jest uczciwy, chętnie udzieli Ci wszystkich potrzebnych danych.
A na końcu pamiętaj też o dobrym zabezpieczeniu prawnym.
Protokół zdawczo-odbiorczy oraz umowa najmu
Nigdy nie wynajmuj mieszkania bez podpisania protokołu zdawczo-odbiorczego. W tym dokumencie zawrzyj wszystkie informacje dotyczące stanu mieszkania – mebli, sprzętów AGD i RTV. W przypadku gdy po zdaniu nieruchomości jej stan będzie odbiegać od początkowego, możesz koszty napraw pokryć z pobranej na początku kaucji.
Nigdy nie korzystaj z szablonów umów najmu pobranych w internecie, bez ich wcześniejszej modyfikacji. W umowie najlepiej uwzględnić dane dotyczące stanu wszystkich liczników oraz obowiązków najemcy. Jeśli nie chcesz, aby w mieszkaniu wprowadzane były jakiekolwiek trwałe zmiany, zapisz to w umowie. Dodatkowo określ w niej, że zamieszkujący musi stosować się do regulaminu budynku (zachowanie ciszy nocnej etc.).
Wynajem mieszkania wbrew pozorom nie jest taki prosty. Dlatego jeśli masz jakiekolwiek obawy przed podjęciem się tego zadania, zatrudnij do zarządzania nieruchomościami specjalistów, którzy Ci w tym pomogą i odciążą Cię w najtrudniejszych kwestiach.