Osadzający się kamień we wnętrzu czajnika to problem, znany chyba w każdym domu. Wróg numer jeden naszych czajników nie dość, że wygląda bardzo nieestetycznie, to jeszcze może przynieść nam straty.
• Ocet świetny w walce z kamieniem
• Sok z cytryny i kwasek cytrynowy pomogą pozbyć się kamienia
• Soda oczyszczona dobra na osad na dnie czajnika
• Coca-cola sprawnie wyczyści nam czajnik
• Obierki z ziemniaków – dobrze użyte, usuną problem z kamieniem w czajniku
Skąd bierze się kamień w czajniku? Sole wapnia oraz magnezu wytrącają się z twardej wody, podczas jej podgrzewania i gotowania. W efekcie, osad zatrzymuje się na dnie i ściankach czajnika, zanieczyszczając jego wnętrze.
Kamień musimy usuwać, gdyż przede wszystkim niszczy nasz sprzęt, a także może zaszkodzić naszemu zdrowiu np. wywoływać kłopoty żołądkowe. Przez ten osad, zatykają się elementy czajnika i jego wydajność znacznie spada.
Dodatkowo, podczas gotowania wody, pobierana jest większa ilość prądu niż zazwyczaj. Niewyczyszczony czajnik o wiele bardziej się nagrzewa, a co za tym idzie, szybciej się psuje.
Z tych względów powinniśmy pamiętać, żeby co około dwa miesiące, dokładnie usuwać kamień. Nie używajmy do tego detergentów. Pozostawiają często nieprzyjemny zapach, a dodatkowo pod wpływem wrzącej wody mogą wyzwalać się po nich szkodliwe związki chemiczne. Istnieją bardzo dobre sposoby oczyszczania za pomocą mniej inwazyjnych środków, które zazwyczaj każdy z nas może znaleźć w domu.
Ocet świetny w walce z kamieniem
Jeden z najskuteczniejszych sposobów na kamień. Wlewamy do czajnika szklankę octu i rozcieńczamy, dolewając pół szklanki wody. Mieszankę zagotowujemy i zostawiamy na około godzinę. Wylewamy wodę wraz z osadem. Jeśli zostanie na ściankach, możemy usunąć go mechanicznie, ale przy użyciu czegoś, co nie uszkodzi wnętrza czajnika np. drewnianej łyżki. Zostawiamy na parę godzin otwartą pokrywkę, żeby zapach octu wywietrzał.
Sok z cytryny i kwasek cytrynowy pomogą pozbyć się kamienia
Cytryna dobra na wszystko. Szklanka soku z cytryny lub torebka kwasku cytrynowego rozcieńczonego w wodzie (około pół litra), skutecznie usuną kamień. Sok zostawiamy w środku na jedną, a kwasek na trzy godziny. Potem płuczemy czajnik czystą wodą.
Soda oczyszczona dobra na osad na dnie czajnika
Do czajnika wsypujemy około dwie stołowe łyżki sody. Zostawiamy na kilkanaście minut, najlepiej około 15. Po całym zabiegu wysypujemy proszek.
Soda oczyszczona da nam świetne efekty, natomiast potem będziemy musieli bardziej się postarać, żeby usunąć jej mocny zapach z czajnika.
Coca-cola sprawnie wyczyści nam czajnik
Słyszy się wiele opinii, że coca-cola to żrący napój, który poradzi sobie nawet ze rdzą. Na pewno dobrze radzi sobie z osadem z kamienia. Aby wypróbować tę, metodę wlewamy szklankę napoju do czajnika, trochę wody i gotujemy. Kamień powinien odejść bez większego trudu.
Obierki z ziemniaków – dobrze użyte, usuną problem z kamieniem w czajniku
Wrzucamy do czajnika obierki z ziemniaków, zalewamy wodą i gotujemy. Powtarzamy tę czynność dwukrotnie, z tymi samymi obierkami. Kamień odejdzie, ponieważ wywar ziemniaczany sprawnie rozkrusza sód wapienny.
Możemy także próbować zapobiegać osadzaniu się kamienia w czajniku, choć nie mamy tu zbyt dużego pola do popisu. Dostępne są na rynku filtry zmiękczające wodę, nie są one jednak tanie. Dodatkowo możemy zaopatrzyć się w dzbanek filtrujący.
Ekonomicznym sposobem jest jednak regularne oczyszczanie sprzętu poprzez stosowanie wyżej podanych metod. Pamiętajmy, żeby po każdej z nich bardzo dokładnie wymyć sprzęt oraz trzy razy zagotować i wylać wodę. Wtedy możemy zacząć znów korzystać z oczyszczonego i błyszczącego czajnika.
3 komentarze
O occie słychać było już od dawna, ale ta cola mnie zaciekawiła. Może to lepsze od specyfików kupowanych w sklepach?
Cola zawiera kwasy, które rozpuszczą osad, ale mogą również uszkodzić nasz czajnik. Ja uważam że najskuteczniejszym sposobem jest soda oczyszczona. Przetestowałam i polecam każdemu
U mnie pomógł ocet i soda oczyszczona. Za to nigdy nie słyszałam o obierkach z ziemniaków do czyszczenia. Będę musiała to wypróbować.