Jak wybrać biuro rachunkowe? Jakie biuro dla mikroprzedsiębiorcy, a jakie dla spółki?

0

Większość firm, zarówno tych mniejszych, jak i większych, poszukuje specjalistów do obsługi finansowej przedsiębiorstwa. Korzystanie z usług zewnętrznych księgowych zapewnia prawidłowe funkcjonowanie firmy i porządek w dokumentacji. Jak więc wybrać odpowiednie biuro rachunkowe dla mikroprzedsiębiorców i spółek?

Zakres usług biur rachunkowych

Podczas wyboru odpowiedniego biura rachunkowego istotny jest zakres usług. Warto upewnić się, co konkretnie oferują firmy księgowe, to ważne w przypadku zarówno mikroprzedsiębiorców, jak i spółek. Dla niektórych firm wystarczające będzie, że biuro w zakresie obowiązków ma jedynie uproszczoną księgowość, większe spółki natomiast będą wymagały od specjalistów pełnej księgowości i na to głównie należy zwrócić uwagę. Wiele osób prowadzących własną działalność gospodarczą decyduje się na samodzielną księgowość, jeśli oczywiście mają na to czas i wiedzą, jak wszystko rozliczać. Wśród usług z zakresu uproszczonej księgowości wyróżnia się głównie księgę przychodów i rozchodów, kartę podatkową i ryczałt ewidencjonowany.

Jeżeli chodzi o pełną księgowość, usług tych jest znacznie więcej i zazwyczaj korzystają z nich spółki. Biura rachunkowe zajmują się w ich przypadku ewidencją przychodów i kosztów, ewidencją majątku i źródeł finansowania, inwentaryzacją majątku, czy sprawozdaniami finansowymi. Zakres obowiązków jest często znacznie większy. Niektóre biura księgowe, jak biuro rachunkowe w Chrzanowie sykulska.pl, mają też wśród usług doradztwo rachunkowe oraz biznesowe i outsourcing kadrowo-płacowy.

Kompetencje księgowych w biurach rachunkowych

Istotną kwestią są także kompetencje księgowych w biurach. Należy więc sprawdzić wiedzę, ale i doświadczenie osób, które świadczą usługi rachunkowe. Chociaż obecnie biuro podatkowe prowadzić może każdy, warto dopytać o to, czy wybrana firma ma stosowne certyfikaty, zezwolenia, ale i polisę od odpowiedzialności cywilnej. Poszukując biura warto popytać wśród znajomych, czy mogą kogoś polecić. Wiele informacji można znaleźć także w Internecie, gdzie zamieszczane są opinie na temat konkretnych firm rachunkowych. Lepiej zaufać biurom, które posiadają już kilkuletnie doświadczenie na rynku, niż tym, które dopiero zaczynają taką działalność. Doświadczenie i bycie na bieżąco ze zmieniającymi się przepisami jest w przypadku księgowości bardzo istotne.

Księgowość tradycyjna czy księgowość online?

W przypadku księgowości istotne jest przekazywanie, ale i przechowywanie dokumentów. Coraz więcej biur rachunkowych świadczy dziś nie tylko tradycyjną księgowość, ale i online, co jest sporym udogodnieniem dla klientów. Dokumenty można przesyłać pocztą elektroniczną, a nie jeździć z nimi osobiście, co jest oszczędnością czasu, ale i wygodą. Wiele biur prowadzi także archiwizację dokumentacji, co przydaje się w sytuacjach ekstremalnych, np. gdy zostaną zniszczone lub zgubione. Taka usługa pozwala na uniknięcie kar finansowych, ale i stały dostęp do dokumentów z różnych lat.

Share.

Leave A Reply