Każdy kierowca stara się jak najlepiej dbać o swój samochód. Każda rysa, czy wgniecenie karoserii jest czymś bardzo przykrym, co nie tylko psuje nasze dobre samopoczucie, ale również wpływa na zasobność naszego portfela. Bardzo często dochodzą do tego wątpliwości, czy da się usunąć wgniecenie tak, aby nie pozostał po nim żaden ślad? O tym, jak usunąć wgniecenie w aucie, opowiemy w niniejszym artykule.
Sposoby usuwania wgnieceń w karoserii
Wgniecenia powstałe w wyniku np. gradobicia lub parkingowej stłuczki można usunąć na kilka sposobów. Tradycyjnie takimi usterkami zajmowali się blacharze, którzy w pierwszej kolejności polerowali lakier, następnie prostowali blachę, pozostałe nierówności wypełniali tzw. szpachlą, a następnie kładli nową warstwę lakieru. Zabieg ten był niestety dość długotrwały i kosztowny, a efekt nie zawsze w pełni satysfakcjonujący. Lakier położony w miejscu wgniecenia zwykle różnił się grubością od oryginalnego lakieru, przez co samochód tracił na wartości w przypadku sprzedaży.
Na szczęście technika stale idzie do przodu, także w przypadku sposobów naprawy karoserii samochodowych, dzięki czemu możliwe jest tańsze i szybsze usuwanie tego typu usterek. Jak usunąć wgniecenie w aucie podpowie wgniecenia.pl, a my również postaramy się dokładnie opisać nowoczesne sposoby naprawy karoserii.
Szybkie usuwanie wgnieceń
Choć niektórym może się to wydawać nieprawdopodobne, to profesjonalne usunięcie wgniecenia może trwać zaledwie parę godzin, wszystko zależy od wielkości, głębokości i miejsca powstałej usterki. W dodatku możliwa jest tego typu naprawa bez konieczności lakierowania. Technika, która na to pozwala to PDR, czyli jedyna bezinwazyjna metoda usuwania wgnieceń bez lakierowania. Aby można ją było zastosować konieczne jest jednak spełnienie pewnych warunków. Przede wszystkim oryginalny lakier nie może być w miejscu wgniecenia uszkodzony, ponadto nie może się tam znajdować fabryczne wzmocnienie blachy, gdyż uniemożliwia ono jej wypychanie.
Usuwanie wgnieceń bez lakierowania
Paintless Dent Repair, w skrócie PDR to nowoczesna technika stosowana w przypadku takich uszkodzeń karoserii jak delikatna stłuczka, gradobicie lub inne niegroźne szkody powodujące wgniecenia. Technika ta może być wykorzystywana w dwojaki sposób, a mianowicie blachę można wypychać lub wyciągać.
Wypychanie blachy określane jest również jako masowanie. Polega ono na precyzyjnym wyrównywaniu blachy przy użyciu odpowiednich narzędzi. Zdarza się, że do zastosowania tej metody konieczny jest demontaż uszkodzonego elementu samochodu. W sytuacji, gdy nie istniej możliwość demontażu i dostania się do wewnętrznej strony wgniecenia, stosuje się metodę wyciągania. Ta druga metoda jest zdecydowanie szybsza i polega na przyklejeniu specjalnego zaczepu do wgniecenia i przy jego pomocy wyciągnięcia blachy, tak by przybrała swój pierwotny kształt.