Problemy z bezsennością mogą nam naprawdę utrudnić życie. Bardzo dobrze wiemy jak ciężko jest przetrwać dzień, gdy jesteśmy niewyspani. Nasz mózg odmawia współpracy, oczy pieką i marzymy tylko o tym, by znaleźć się w łóżku i spać godzinami.
• Jaki jest zdrowy sen?
• Jak szybko zasnąć wieczorem?
• Stałe pory chodzenia spać – pomocne czy nie?
• Czy otoczenie ma wpływ za zasypianie?
• Jakie powinno być łóżko, żeby wygodnie się spało?
• Gorąca kąpiel przed snem – czy to dobry pomysł?
• Czy oglądanie filmów i czytanie do poduszki pomaga w zaśnięciu?
• Marzenia na jawie pozwalają szybciej zasnąć?
Niekiedy jednak, nie możemy się zasnąć, mimo że bardzo tego potrzebujemy. Przyczyny naszych kłopotów z zaśnięciem mogą być różne – od problemów, które zaprzątają nasze myśli, po długie przesiadywanie wieczorem przed komputerem.
Jaki jest zdrowy sen?
Zdrowy sen to taki, który sprawia, że po obudzeniu czujemy się rześko i posiadamy zasoby energii na cały dzień. To, ile nasz sen powinien trwać, jest sprawą indywidualną. Tak samo pory zasypiania. Udowodniono, że są to kwestie warunkowane genetycznie.
Jak szybko zasnąć wieczorem?
Jeżeli nie możemy zasnąć, mimo że jesteśmy bardzo zmęczeni, musimy przyjrzeć się naszemu otoczeniu i czynnościom, które wykonywaliśmy przed położeniem się do łóżka. Często nieświadomie popełniamy błędy, przez które może czekać nas bezsenna noc.
Stałe pory chodzenia spać – pomocne czy nie?
Stałe pory, w których kładziemy się do łóżka, są kluczowe. W ten sposób przyzwyczajamy swój organizm. Po jakimś czasie, zaczniemy odczuwać senność o tej samej porze, każdego dnia. Ważne, żebyśmy nie „przegapiali” tych momentów, gdy wieczorem jesteśmy senni. Jeśli je przeczekamy, bo jeszcze np. chcemy posprzątać mieszkanie na ostatnią chwilę, znów się rozbudzimy i będziemy mieli problem z zaśnięciem.
Czy otoczenie ma wpływ za zasypianie?
Oczywiście, nasza sypialnia odgrywa bardzo istotną rolę dla jakości naszego snu. Ważne, żeby w pomieszczeniu było spokojnie i cicho. Jeśli jesteśmy osobami, które nie lubią kompletnej ciszy, włączmy sobie w tle spokojną muzykę, jednak nie za głośno. Dobrze, żeby do naszego pokoju nie wpadało żadne drażniące światło. Jeśli za oknem akurat mamy latarnię czy neon, zaopatrzmy się w rolety lub zasłony.
Pomieszczenie najlepiej żeby było przewietrzone, a temperatura lekko chłodna.
Jakie powinno być łóżko, żeby wygodnie się spało?
Dobór łóżka także jest sprawą indywidualną. Niektórym osobom lepiej śpi się na twardszych materacach, innym na miękkich. Istotne jest, żeby nie kierować się modą i jeżeli wolimy twardsze podłoże, nie kupować np. łóżka wodnego. Oprócz tego, łóżko nie może być za małe. Powinniśmy spokojnie móc się na nim wyciągnąć i obracać z boku na bok. Pościel najlepiej, żeby była czysta i pachnąca.
Łóżko ma służyć przede wszystkim do spania, a więc nie powinniśmy w nim jeść czy pracować. Przyzwyczajmy swój organizm do tego, że jest to przestrzeń, w której tylko śpimy.
Gorąca kąpiel przed snem – czy to dobry pomysł?
Długa kąpiel w wannie na około dwie godziny przed snem, odpowiednio nas do niego przygotuje. Wysoka temperatura wody spowolni krążenie krwi, a to sprawi, że poczujemy się odprężeni, zrelaksowani i uspokojeni. Nie korzystajmy jednak z gorącej kąpieli bezpośrednio przed snem. To może zadziałać w odwrotny sposób i nas rozbudzić.
Czy oglądanie filmów i czytanie do poduszki pomaga w zaśnięciu?
Jeśli mamy problemy z zasypianiem, to czytanie raczej nie będzie dla nas pomocne. Chyba że mamy w zanadrzu jakąś naprawdę nudną książkę. Inaczej lektura interesującej nas powieści, pobudzi nasz umysł, który zacznie pracować, zamiast szykować się do snu. Podobnie jest w przypadku oglądania filmów. Zrezygnujmy więc z tych czynności w łóżku i spróbujmy uspokoić myśli przed snem.
Marzenia na jawie pozwalają szybciej zasnąć?
Zamiast liczenia baranów, pomarzmy sobie o przyszłych wakacjach albo o nowym, świetnym samochodzie. To pomoże nam oderwać myśli od kłopotów i stresujących sytuacji. Uspokoimy się, a nasze ciało się rozluźni. Po jakimś czasie, trudno nam będzie nasze rozmyślania dokończyć, bo już w połowie będziemy słodko spać.
Zdrowy i spokojny sen to podstawa naszej egzystencji. Problemy z zasypianiem mogą znacznie obniżyć jakość naszego życia. Warto więc zadbać o tak zwaną higienę snu, poprzez stosowanie powyższych rad.
Jeden komentarz
Ostatnio właśnie miałam taki okres gdzie nie mogłam zasnąć albo wybudzałam się kilka razy w nocy, strasznie to męczące bo potem w dzień człowiek jest niewyspany, zdenerwowany a w pracy ciężko jest się skoncentrować. W końcu zaczęłam przed snem brać ziołowy nervomix sen, i dopiero teraz mogę się wyspać , nie wybudzam się i z łatwością zasypiam. Mam nadzieje, że mnie to i zasnę spokojnie bez tabletki 😉