Jak skutecznie sprzedać auto przez internet ?

3

Kiedy mamy zamiar kupić nowe auto, zwykle chętnie pozbywamy się aktualnie posiadanego pojazdu. Polski rynek samochodów używanych jest wyjątkowo silnie nasycony i w związku z tym musimy postarać się o to, żeby zamieszczone ogłoszenie było atrakcyjne dla potencjalnych kupców. Jak to zrobić? Przeczytasz w tym artykule!

Sprawdzenie konkurencji

Zanim zaczniesz pisać swoje ogłoszenie sprawdź najpierw jak wyglądają oferty osób, które sprzedają ten sam model samochodu. Zwróć najpierw uwagę na cenę. Powinieneś celować w średnią wartość swojego rocznika. Jeśli zbyt mocno ją zaniżysz, nie wzbudzisz zaufania. Osoby przeglądające ogłoszenie będą podejrzewać, że być może samochód jest po wypadku lub nawet kradziony. Przesadnie wysoka cena również zniechęca, ponieważ klient bardzo łatwo znajdzie samochód tej samej klasy za mniejsze pieniądze.

Jak sprzedać samochód

Wybór serwisu ogłoszeniowego

Przyjrzyj się dokładnie serwisowi, który wybierzesz. Zwróć uwagę na regulamin i warunki wystawiania ogłoszeń motoryzacyjnych. Najlepiej wybierać te portale, które oferują darmowe ogłoszenia, dużą ilość zdjęć, a także sporo opcji promowania wystawionego przedmiotu. W przypadku tak drogich rzeczy jak samochód konieczne jest też zwrócenie uwagi na fakt, czy serwis pobiera prowizję od sprzedaży.

W niektórych wypadkach może być ona tak wysoka, że przestanie to być opłacalne, gdy samochód będzie długo się sprzedawał, a ogłoszenie będzie musiało być wiele razy wystawiane. Z tego względu najlepiej wybrać darmowe serwisy ogłoszeniowe, np. Sprzedajemy.pl i Gratka.pl.

Przygotowanie samochodu

Faktem jest, że większość z nas jest wzrokowcami. Zanim więc zaczniesz robić zdjęcia, umyj swój samochód, wytrzep wycieraczki, a także pozdejmuj wszystkie ozdoby i naklejki. Postaraj się, by samochód wyglądał jak z salonu. Warto wybrać się do myjni i użyć specjalnych past, by auto lśniło i przyciągało uwagę.

Zdjęcia pojazdu

Postaraj się, by były ostre i szczegółowe. Jeśli nie masz zaufania do swoich umiejętności, poproś znajomego, by zrobił to za Ciebie. Zdjęć powinno być sporo. Muszą pokazać zarówno czysty, zadbany samochód, jak i drobne wady. Dzięki temu wzbudzisz zaufanie wśród kupujących, klientów. Nawet nie próbuj poprawiać niczego w Photoshopie (lub innych programach do poprawiania, upiększania zdjęć). Stracisz więcej niż możesz zyskać. Nikt nie lubi oszustów.

zdjęcia samochodu

Pisanie oferty

Kiedy będziesz przeglądać oferty innych osób, zastanów się, czym Twój samochód różni się od innych. Podkreśl to w swoim ogłoszeniu. Opis Twojego auta musi być bardzo dokładny. Podawaj konkretne daty i liczby. Koniecznie zamieść te informacje:

 • marka i precyzyjna nazwa modelu;
 • rok produkcji;
 • przebieg (tu warto dołączyć zdjęcie licznika);
 • stan;
 • datę, do której opłacone jest ubezpieczenie;
 • wersja silnika i jego pojemność;
 • którym jesteś właścicielem;
 • koniecznie podaj nr VIN;
 • historia wypadków;
 • czy samochód był garażowany;
 • nie ukrywaj kosztów, które poniosłeś w trakcie eksploatacji samochodu – faktury za serwisowanie;
 • warto wspomnieć, że samochodem dalej jeździmy. To dodatkowy sygnał, że jest w dobrym stanie.
 • pisanie ogłoszenia

  Przed publikacją ogłoszenia poproś znajomego o przejrzenie i opinię. W profesjonalnych firmach zawsze znajduje się edytor i korektor, który wyłapuje literówki i błędy językowe. Staraj się więc naśladować najlepszych.

  Kiedy już Twoje ogłoszenie będzie gotowe, poproś znajomych o to, by podali do niego link w mediach społecznościowych. W ten sposób zwiększy się liczba osób, które obejrzą ofertę, a tym samym szybciej sprzedasz swoje auto.

  Share.

  3 komentarze

  1. Chyba największą głupotą jaką ludzie robią, to dodawanie do ogłoszeń zdjęć brudnego auta. Mi do czegoś takiego nie chce się nawet jechać na oglądanie. Przede wszystkim dobre zdjęcia i rzetelny opis. Co w aucie działa, co nie, kiedy był przegląd, do kiedy oc. Dobry opis + zdjęcia = więcej chętnych. A więcej chętnych to szybciej sprzedane auto, proste.

  2. sprzedać skutecznie kojarzy mi się z tym aby kupic ciebie nie znalazł 😉 żart ale musiałem napisać ha ha 🙂

  Leave A Reply