Czy można samemu przyrządzić domowe sushi? Oczywiście, że tak. To wbrew pozorom nie jest takie skomplikowane. Grunt to odpowiednie przygotowanie. Sushi to idealna przekąska na imprezę w gronie znajomych, czy ciekawe urozmaicenie wieczoru.
• Co jest potrzebne do zrobienia sushi?
• Sushi krok po kroku
• Jak rolujemy sushi?
• Sushi – ciekawostki
Co jest potrzebne do zrobienia sushi?
- ryż krótkoziarnisty, lepiący się
- ocet ryżowy
- cukier
- sól
- mata bambusowa
- prasowane algi nori
- wasabi
- marynowany imbir
- sos sojowy
- pałeczki
- składniki wedle uznania: paluszki krabowe, łosoś wędzony, sałata karbowana, ogórek, awokado, majonez, mango
Sushi krok po kroku
Ryż należy opłukać pod bieżącą wodą ciągle przy tym mieszając. Ryż płuczemy do momentu aż woda przestanie być mętna. Następnie należy go pozostawić w wodzie na pół godziny. Po odstaniu przepłukujemy go ostatni raz i wstawiamy do gotowania. Ryż najlepiej gotować na małym ogniu, pod przykryciem przez ok. 15 minut. Co jakiś czas dobrze go przemieszać. Po ugotowaniu zostawiamy go w garnku na kolejne 15 minut, następnie przełożyć do miski.
Teraz przystępujemy do przyrządzenia sosu. Do małego rondelka wlewamy 7 łyżek octu, 4 łyżki cukru, odrobinę soli i całość mieszamy na małym ogniu. Gotujemy aż do całkowitego rozpuszczenia ale nie wolno gotować. Po rozpuszczeniu dodajemy sos do ugotowanego wcześniej ryżu i mieszamy. Zostawiamy do stygnięcia.
Kolejnym etapem w przyrządzaniu sushi są składniki, które dokładnie myjemy i kroimy na odpowiednie porcje. Jeśli chcemy aby sushi zawierało ogórek to wycinamy z niego miąższ i kroimy w bardzo cienkie plastry. Nie obieramy go ze skóry. Ogórka nie obieramy ze skórki, wycinamy miąższ i kroimy w cieniutkie paski. Generalnie bez względu na to jakie składniki sobie wybierzemy, należy pokroić je na małe kawałeczki, najlepiej w cienki plastry żeby lepiej się rolowało. Tylko paluszki krabowe zostawiamy w całości.
Jak rolujemy sushi?
Przygotowujemy sobie matę bambusową i miseczkę z wodą z dodatkiem octu ryżowego w której będziemy moczyć palce. Matę należy owinąć folią spożywczą, na która potem kładziemy arkusz nori. Ryż układamy na matowej stronie. Na 2/3 powierzchni nori układamy cienką warstwę ryżu. Gdy ryż zacznie się kleić, wówczas moczymy ręce w miseczce z octem. Mniej więcej w połowie ryżu, układamy wybrane składniki. Na koniec nakładamy dosłownie naparsteczek wasabi i smarujemy linię wzdłuż krawędzi bez ryżu. Następnie zawijamy.
Sushi – ciekawostki
Sushi zanim stało się jednym z najpopularniejszych dań świata, przebyło długą drogę. Nie wiadomo, gdzie dokładnie powstało pierwsze sushi. Warto zaznaczyć, że pierwsze sushi wyglądało zupełnie inaczej niż to, które znamy dzisiaj. W wielu krajach azjatyckich powszechnym problemem były nieświeże ryby ponieważ brakowało miejsca na ich odpowiednie przechowywanie. Wówczas okazało się, że solona ryba fermentująca wraz z ryżem nadaje się do spożycia nawet po roku. Dlatego zaczęto spożywać tylko sfermentowane ryby, a ryż był osobno odrzucany.
Jeden komentarz
A jak kupowac algi nori? Raz wzięłam w sklepie pierwsze lepsze i śmierdziały „morzem”. Wszystkie tak mają? Bo jak jem w restauracji sushi, to nic mi nie „śmierdzi”.