Łuszczyca to jedna z najbardziej popularnych przewlekłych chorób skóry. Choć jej przyczyny do dziś nie są znane, wiadomo, że w grę wchodzi tu z całą pewnością genetyka. Dziecko rodzica chorującego na łuszczycę ma 60-70% szans za odziedziczenie tej choroby. Niemałą rolę odgrywają tu również czynniki immunologiczne. Nadaktywność limfocytów T, które mają za zadanie ochraniać układ odpornościowy człowieka, prowadzi do wzmożonej produkcji komórek skóry i, co za tym idzie, martwego, złuszczającego się naskórka.
• Jak dokładnie przebiega łuszczyca
• Objawy łuszczycy
• Rodzaje łuszczycy
• Łuszczyca zwyczajna
• Łuszczyca kropelkowata
• Łuszczyca krostkowa
• Łuszczyca odwrócona
Jak dokładnie przebiega łuszczyca
U osoby chorej na łuszczycę komórki skóry dojrzewają znacznie szybciej niż w prawidłowym ich rozwoju, dlatego też naskórek nie jest prawidłowo odżywiony, nawarstwia się i obumiera, tworząc charakterystyczną srebrno-szarą łuskę na różowych bądź czerwonych wykwitach, pojawiających się zazwyczaj na kolanach, łokciach, skórze głowy, paznokciach, stopach i dłoniach oraz okolicach intymnych.
Objawy łuszczycy
Typowymi objawami łuszczycy są, jak już wcześniej wspomniano, charakterystyczne łuszczące się plamy na skórze. Ich kształt może być zróżnicowany, mogą obejmować różne obszary skóry, stanowić plamki czy grudki, które mogą być wypełnione ropą. Wraz z ich pojawieniem się chory odczuwa także swędzenie, bardzo rzadko pieczenie czy ból. Wykwity samoczynnie nie pękają i nie rozrywają się. Na skórze osób chorujących na łuszczycę nie pojawiają się także żadne blizny.
Plamki znikają, lecz mają charakter nawrotowy. Objawy choroby złagodzić można stosując odpowiednie preparaty Dr Michaels (więcej o nich na: www.drmichaels.com.pl/fakty-i-mity-na-temat-luszczycy/) – będące jednymi z najbardziej popularnych i skutecznych produktów dostępnych na rynku.
Rodzaje łuszczycy
Łuszczyca dzieli się na kilka podstawowych rodzajów. Poznając ich charakterystykę, łatwiej będzie nam rozpoznać objawy choroby.
Łuszczyca zwyczajna
Łuszczycą, która dotyka najwięcej osób jest ta zwyczajna zwana także pospolitą. Zmiany przy tym rodzaju choroby są wypukłe o owalnym lub okrągłym kształcie, pokryte srebrzystą łuską i wyraźnie zarysowane na tle zdrowej skóry. Wykwity pojawiają się wówczas najczęściej na kolanach, łokciach, plecach, głowie, nogach, dłoniach, stopach, brzuchu, a nawet twarzy.
Łuszczyca kropelkowata
Ten typ łuszczycy charakteryzuje się zmianami w kształcie punktów, czy jak sama nazwa wskazuje kropelek. Te pojawiają się z kolei najczęściej na tułowiu, kończynach lub czubku głowy. Z tym rodzajem zmian na skórze łączyć może się także paciorkowe zapalenie gardła.
Łuszczyca krostkowa
Kolejny z rodzajów łuszczycy objawia się występowaniem krostek wypełnionych ropą. Choć ten typ dotyka jedynie kilku procent osób chorujących na tę chorobę, nie jest on wykluczony. Zmiany pojawiają się najczęściej na dłoniach i stopach, ale mogą dotyczyć również większych powierzchni skóry.
Łuszczyca odwrócona
Łuszczyca odwrócona powoduje zmiany w miejscach, w który zagina się skóra. Mogą to być pachwiny, miejsca pod pachami czy piersiami, a także pod fałdami skórnymi u osób z nadwagą. Wykwity te mają czerwony kolor, nie są jednak pokryte łuską. Tworzą duże, łatwo zauważalne plamy.
Jeden komentarz
Ja nie widziałam nigdy nikogo z łuszczycą. To chyba rzadka choroba, co?