Jak prawidłowo piłować paznokcie, aby były zdrowe i mocne?

3

Zadbane paznokcie to szalenie ważna sprawa nie tylko pod względem estetycznym, ale także pod względem zdrowotnym. Zaniedbane paznokcie wyglądają nie tylko brzydko, ale są też zdecydowanie bardziej łamliwe, rozdwajają się i mogą pojawiać się różnego rodzaju nieprzyjemne infekcje. Obcinanie paznokci to jedno, ważne jest również ich prawidłowe przypiłowanie. Jak jednak powinno się to robić?

Jakiego pilnika do paznokci powinno się użyć?

Zanim zabierzemy się za samo piłowanie, trzeba wcześniej dobrać odpowiednie narzędzie, którym wykonamy tą czynność, a wbrew pozorom ma to ogromne znaczenie. Rodzajów pilników jest kilka i możemy wyróżnić: papierowe, szklane i kryształowe, kamienne oraz metalowe. Każdy z nich inaczej wpływa na płytkę paznokcia, dlatego dobrze jest wybrać ten właściwy.

Rodzaje pilników do paznokcie – lista

Pilniki papierowe – są dosyć chętnie wybierane i do tego bardzo tanie. Świetnie sprawdzają się zarówno przy naturalnych paznokciach, jak i żelowych czy akrylowych. Do wyboru jest kilka rodzajów pod względem materiału ściernego, który najczęściej jest oznaczony na pilniczku.

Pilniki szklane i kryształowe – są zdecydowanie droższe od poprzednich. Przede wszystkim używa się ich przy paznokciach naturalnych. Zamykają łuski paznokcia i wygładzają je. Pilniki te, choć mają długą żywotność, są kruche, szczególnie te szklane, więc lepiej nie upuszczać ich na podłogę.

Pilniki kamienne – powstaje w wyniku wytrawiania kwasem kamienia. Są bardzo delikatne, ale pomagają przy usuwaniu skórek z płytki paznokcia i co ważniejsze pozwalają na piłowanie w dwóch kierunkach (przy innych pilnikach jest to niewskazane).

Pilniki metalowe – ostatni rodzaj i jednocześnie najmniej polecany, szczególnie do naturalnych paznokci ponieważ może powodować jego rozwarstwianie i doprowadzać do zwiększonej łamliwości. Ich jedynymi zaletami są trwałość i łatwość zachowania w czystości.

Pilnik do paznokci

Jak prawidłowo piłować paznokcie?

W większości przypadków, poza pilnikiem kamiennym, powinno się pamiętać o tym, by paznokcie piłować w jednym kierunku, na przykład od prawej do lewej i najlepiej długimi pociągnięciami. Dzięki temu zabiegowi uniknie się rozwarstwienia paznokcia. Należy również pamiętać o tym, by nie piłować wilgotnych paznokci, ponieważ wówczas będą one zbyt miękkie i bardziej podatne na uszkodzenia. Dodatkowo dobrze jest wiedzieć, że piłować najlepiej pod kątem 45 stopni – piłowanie prostopadłe mogłoby uszkodzić paznokieć.

Czyszczenie i pielęgnacja paznokci po piłowaniu

Nie należy maczać paznokcie w wodzie przed piłowaniem tylko po skończonym zabiegu modelowania. Wówczas to trzeba oczyścić paznokcie i warto również nałożyć na nie specjalną odżywkę, dzięki której będą one mocniejsze i zdrowsze. Po opiłowaniu płytek paznokci, pozostaje również kwestia opracowania skórek wokół, żeby zachować ich prawidłowy kształt.

To wszystko o czym powinno się pamiętać, żeby nasze paznokcie były mocne, zdrowe i piękne. Trzeba pamiętać o tym, by piłując paznokcie zwrócić uwagę zarówno na rodzaj pilnika, jak i metodę piłowania, a wówczas z pewnością nie będzie żadnego problemu.

Share.

3 komentarze

  1. Na pewno nie można ich piłować zbyt mocno. Trzeba też mieć dobry pilnik, żeby nie doprawadzać do rozszczepiania ich.

  2. Nie wiedziałam, że jest tyle tych pilników. No i że trzeba piłować paznokcie w specjalny sposób. Dzięki za te porady!

  3. Ja mam takie jednorazowe pilniki papierowe. Nie jestem jakaś specjalistką od „manicure”, a tymi sobie przynajmniej krzywdy nie zrobię. A Wy faktycznie piłujecie zawsze w jednym kierunku? Ja się staram, ale zawsze przy tym szlag mnie trafia. To tyle trawa, że jak spiłuję paznokcie jednej ręki to już mam dość.

Leave A Reply