Zaprojektowanie praktycznej kuchni to jedno z trudniejszych zadań, jakie stoi przed nami podczas przeprowadzania remontu. Odpowiednie ustawienie mebli i sprzętu AGD pozwala na szybsze poruszanie się i wykonywanie codziennych czynności: w tym gotowania, sprzątania czy zmywania. Poznaj najważniejsze wskazówki planowania przestrzeni w małych oraz dużych pomieszczeniach kuchennych, które umilą Ci spędzany w niej czas.
1. Strategiczne rozmieszczenie
W każdej kuchni nie może zabraknąć lodówki, kuchenki i zlewozmywaka. Aby zminimalizować ilość wykonywanych pomiędzy nimi ruchów, należy zadbać o ich praktyczne rozmieszczenie. W większych pomieszczeniach najlepiej sprawdzi się tzw. kształt trójkąta polegający na umiejscowieniu danych sprzętów w każdym narożniku figury, zaś w mniejszych kuchniach, gdzie mamy do dyspozycji tylko jedną ścianę – kolejność jednorzędowa lub zabudowa w kształcie litery L.
2. Źródło światła
Przebywając w kuchni po zachodzie słońca, potrzebujemy odpowiedniego źródła światła, by bezpiecznie i prawidłowo wykonywać różnego rodzaju prace. Z tego też powodu nie możemy zapomnieć o montażu górnej lampy wiszącej, światła w okolicy zlewu, kuchenki oraz blatów roboczych. Najwygodniejszym rozwiązaniem będzie więc umieszczenie nad blatem kinkietów, bądź zainwestowanie w szafki wiszące, które zawierają już wbudowane oświetlenie wewnętrzne.
3. Blaty i szafki
Wybór wysokości i rodzaju materiału, z którego wykonany jest blat należy dopasować do osób najczęściej korzystających z kuchni. Co więcej, meble powinny znajdować się pomiędzy sprzętami AGD oraz nie blokować dostępu do gniazdek elektrycznych. Zaopatrując się w komplet szafek, zwróć uwagę na ich wnętrze. Zestawy dolne wyposaż w wygodne szuflady wysuwane pozwalające na całkowity dostęp do jej zawartości, a zestawy górne w półki. W zależności od ich wykorzystania możesz umieścić w nich dodatkowe kosze, podziałki, zawieszki i wkłady.
4. Sprzęt AGD
Znajdując się w sklepie z wyposażeniem domowym masz okazję zobaczyć mnóstwo urządzeń pomagających nam przy pracy w kuchni m.in. okapy, płyty indukcyjne, zmywarki, roboty wielofunkcyjne. Niemniej jednak przed ich zakupem zastanów się co tak naprawdę będzie Ci najbardziej potrzebne. Wielkość oraz pojemność sprzętów należy bowiem dostosować do potrzeb członków rodziny, aby nie zajmowały one nadmiaru miejsca i nie przyczyniały się do nagłego wzrostu rachunków za prąd.
Dostosowując się do wszystkich wymienionych porad, z pewnością uda Ci się urządzić kuchnię Twoich marzeń. Będzie ona zaskakiwała nie tylko swoim wyglądem, ale również funkcjonalnością, dzięki czemu wykonywane w niej czynności staną się przyjemniejsze i znacznie mniej czasochłonne.
Jeden komentarz
Funkcjonalna kuchnia jest dla mnie ważniejsza niż ładna. Serio. Uważam, że nie ma nic gorszego niż złe planowanie. W kuchni jakoś tak się dzieje, że często tak jest. Co dziwi, skoro to firmy projektowe je tworzą, prawda?