Jak leczyć kamicę żółciową?

2

Najczęściej dowiadujemy się o kamicy żółciowej przez przypadek. Ból brzucha pod żebrami, zwłaszcza po zjedzeniu ciężkostrawnej potrawy, gorączka, dreszcze, wymioty. Te objawy mogą zasygnalizować nam, że mamy problem z pęcherzykiem żółciowym. Dlaczego tak się dzieje? Kto jest bardziej narażony na kamicę żółciową?

Grupa ryzyka

Z założenia bardziej narażone na kamicę są kobiety. Poza tym, chorobie tej sprzyja średni i starszy wiek, czynniki hormonalne, otyłość, cukrzyca, przewlekłe choroby układu pokarmowego czy stosowanie niektórych leków. Jednak od pewnego czasu zauważa się pewne odstępstwa od normy, mianowicie, kamica żółciowa dopada także osoby młode, nawet kilkunastoletnie.

Odpowiednia dieta

Podczas kamicy żółciowej warto pomyśleć o zastosowaniu tak zwanej diety wątrobowej. Podstawowym jej założeniem jest bezwzględny zakaz spożywania alkoholu. Ważne jest, żeby spożywać 5 posiłków dziennie, pamiętając o odpowiednim przygotowywaniu potraw. Lepiej zapomnieć o smażonym jedzeniu na rzecz gotowania na parze czy pieczenia w folii. Dobrze jest też dołączyć do diety produkty zawierające dużo witaminy C i E.

Co jeść przy kamicy nerkowej?

W diecie wątrobowej zalecane są ściśle określone produkty. Z nabiału są to: mleko niskotłuszczowe, chudy twaróg, odtłuszczony jogurt. Z produktów zbożowych i skrobiowych można spożywać płatki owsiane i pszenne, ryż, makarony, grysik, soczewicę czy kukurydzę. Jeżeli chodzi o pieczywo, tutaj jest większa dowolność, bo nie zaszkodzi nam ani chleb pszenny, ani razowy. Niestety tak dobrze nie jest w przypadku słodyczy, gdzie osoby z kamicą żółciową mogą jeść tylko galaretkę, miód czy dżem.

Jakie jeść owoce i warzywa?

Warto jeść obrane jabłka i gruszki, a także wszelkie cytrusy, truskawki, maliny, melony, brzoskwinie, morele. Z warzyw warto sięgnąć po marchewki, szpinak, kapustę, buraki, pomidory, ogórki i sałatę.

Czego lepiej unikać w diecie?

Niestety, ale pewnie tutaj znajdzie się lista potraw, które lubimy najbardziej. Zanim zdecydujemy się na usunięcie kamieni warto unikać mocno przyprawianych serów, nasion słonecznika, migdałów, świeżego chleba, ciasta francuskiego, sernika, większości słodyczy – zwłaszcza cukierków i czekolady. A na tym czarna lista się nie kończy. Lepiej nie myśleć nawet o śliwkach, porzeczkach, mocnej kawie, napojach gazowanych, tłustym mięsie, brokułach, kalafiorach, fasoli czy grochu. Co więc zrobić, żeby się tak nie głodzić?

Leczenie kamicy żółciowej

Skutecznej metody nieoperacyjnej właściwie nie ma. Można więc zdecydować się na cholecystektomię laparaskopową lub laparotomię. Pierwsza metoda jest mniej inwazyjna i stosuje się ją w większości przypadków. Druga to już tradycyjna operacja, którą wykonuje się tylko wtedy kiedy pacjent jest dodatkowo obciążony i istnieją przeciwwskazania do użycia laparoskopu. Różnica w tych metodach polega na wielkości blizn i czasie, w jakim pacjent dojdzie do siebie.

Share.

2 komentarze

  1. Ja nie byłam w grupie ryzyka, a miałam kamicę. Miałam, bo już jestem po operacji. Usunęłam pęcherzyk żółciowy i znów mogę wszystko normalnie jeść.

Leave A Reply