Jak dobrać okulary?

3

Wielu z nas przeżywa szok, gdy okazuje się, że nasz wzrok się pogarsza i musimy zacząć nosić okulary. Po wyjściu od okulisty zwykle udajemy się do optyka, by wybrać oprawki. I tutaj zaczyna się największy problem. Musimy bowiem pamiętać, że okulary zmieniają nasz wygląd. Co więcej, w ostatnim czasie, stały się niemalże częścią garderoby. Potrafią wiele powiedzieć o osobie, która je nosi.

Podkreślają jego image, stają się częścią wizerunku. Właśnie dlatego tak trudno je dobrać. Zwłaszcza, że ważny jest nie tylko ich design, ale także to, czy wygodnie się je nosi. Poza tym – muszą pasować do kształtu twarzy. Jak więc dobrać okulary? Czym się kierować przy wyborze? Na co zwrócić uwagę?

Kształt twarzy

Wybierając oprawki powinniśmy wziąć pod uwagę kształt naszej twarzy. Odpowiednio dobrane pozwolą wyrównać i skorygować dysproporcje. W rozpoznaniu kształtu twarzy pomoże nam opis każdej z nich.
Twarz kwadratową charakteryzuje taka sama wysokość i szerokość, szerokie czoło i podbródek, pionowa linia podbródka, policzków i skroni, a także ostry, mocno widoczny kant podbródka.
Twarz okrągłą poznamy po tym, że ma taką samą wysokość i szerokość, czoło jest niskie, policzki pełne a podbródek zaokrąglony.
Twarz owalną rozpoznamy po tym, że najszersze jej miejsce to linia kości policzkowych, czoło jest wysokie, linia policzków zwęża się ku dołowi, a podbródek zaokrąglony i podłużny.
Twarz trójkątna charakteryzuje się wysokim i szerokim czołem, łagodną linia szczęki oraz długim i spiczastym podbródkiem.

Okulary, a kształt twarzy

Jeśli już rozpoznamy, jaki mamy kształt twarzy, powinniśmy sprawdzić, jakie oprawki do niego pasują, a jakie nie. Dzięki temu już na wstępie odrzucimy te, które niekorzystnie wpłyną na jej proporcje.

Jeśli nasza twarz jest kwadratowa powinniśmy postawić na owalne, okrągłe lub kocie oprawki. Optycznie złagodzą i zaokrąglą twarz. Unikajmy za to okularów z szerokimi, kanciastymi, kwadratowymi oprawkami.
W przypadku okrągłej twarzy doskonale sprawdzą się wyraziste, prostokątne lub kwadratowe, kanciaste okulary. Pozwolą wyszczuplić twarz. Należy się wystrzegać okrągłych i owalnych oprawek, gdyż ją poszerzą.
Jeśli jesteśmy posiadaczami owalnej twarzy idealne będą dla nas niemalże każde oprawki. Powinniśmy jednak wystrzegać się dużych i wyrazistych, bo mogą zdominować delikatną urodę, zaś małe, okrągłe mogą się w ogóle nie wyróżniać.
Do twarzy trójkątnej doskonale pasują okulary w kształcie motyla, a także okrągłe, najlepiej by miały zaokrągloną dolną krawędź. Świetnie sprawdzą się też patentki i półpatentki (okulary bez oprawki wokół szkieł lub z częściową oprawką). Nie warto zakładać okularów o prostych, wyrazistych krawędziach.

Okulary, a wielkość nosa

Przy doborze oprawek oprócz kształtu twarzy warto również wziąć pod uwagę wielkość i kształt nosa. Jeśli jest duży, to unikajmy małych oprawek, bo mogą go jeszcze bardziej wyeksponować. Jeśli mamy szeroki nos, to warto postawić na okulary z szerokim. Jeśli zaś jesteśmy posiadaczami nosa o długiej linii, warto wtedy wybrać oprawki z podwójnym mostkiem.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Okulary nie powinny być zbyt wąskie, bo wtedy mogą za bardzo uciskać skroń. Nie mogą też być za bardzo odstające. Ich szerokość musi być odpowiedniej wielkości w stosunku do naszej głowy.

Co więcej oprawki leżąc na naszym nosie nie powinny przekraczać linii naszych brwi, ani też opierać się o nasze policzki. Okulary nie mogą też zbyt mocno uciskać kości za uszami i nosa, ani też się z niego zsuwać. Powinny leżeć stabilnie – nie przesuwać się przy ruchach głowy.

Share.

3 komentarze

  1. Z tym doborem oprawek do kształtu twarzy to się zgodzę. Teraz jest taki wybór, że jest w czym wybierając, do tego optyk też może pomóc. Tak było u mnie, kiedy pani wybierała kilka oprawek, kazała mi zakładać i oceniała jak wyglądają. Najlepiej iść w tę stronę, a nie kierować się modą „bo taki a taki model oprawek jest na topie”.

  2. @Ala – masz dużo racji, jednak często warto wybić się z kanonu i kupić takie okulary, jaki nam wpadną w oko. Ja jestem zdania, że jeśli sama dobrze czuje się w danym modelu – to je kupuje, a nie sugeruje się kształtem twarzy. Uwielbiam okulary klasyczne, które mogą nosić zarówno meżczyzni jak i kobiety….i nie przejmuje się tym, czy mi pasują czy niee.

  3. Z tym owalem twarzy to nie zawsze tak jest. Ja lubię duże oprawki i w nich fajnie wyglądam, a mam twarz owalna. Teraz w ogóle moda jest na „noszenie okularów” i nawet niektóre celebrytki kupują sobie „zerówki” aby dodać sobie szyku i powagi.

Leave A Reply