Jak dbać o kwiaty doniczkowe? Uprawa roślin w domu dla każdego

0

Kwiaty w domu są prawdziwą ozdobą, która nie tylko urozmaica wnętrze, ale i sprawia, że staje się ono bardziej przytulne. Jednak rośliny doniczkowe trzymane w naszych mieszkaniach także wymagają szczególniej pielęgnacji, która pozwoli na to, by rozwijały się właściwie i zachowały swój piękny wygląd. Jak o nie dbać?

Jak dbać o rośliny doniczkowe – podstawowe informacje

Wbrew temu, co wielu sądzi, rośliny doniczkowe także wymagają szczególnej pielęgnacji, a samo ich podlewanie to za mało. Dodatkowo każdy z takich kwiatów, w zależności od gatunku wymaga innych zabiegów i sposobów traktowania. Jedną roślinę dobrze jest położyć w mocno nasłonecznionym miejscu, inne lepiej rosną w większym zaciemnieniu. Jedną roślinę należy podlewać częściej, inną rzadziej. To samo dotyczy kwestii nawożenia, przycinania oraz innych podobnych kwestii pielęgnacyjnych. To sprawia, że chcąc utrzymać kwiat w dobrym stanie, należy się do tego bardziej przyłożyć.

Skąd wiedzieć, jak uprawiać rośliny doniczkowe?

W pierwszej kolejności jeszcze zanim kupimy roślinę w doniczce, zapoznajmy się z warunkami, jakie panują w naszym domu. Od tego będzie zależało, które kwiaty będą się w nim dobrze czuły. Warto to też zwrócić uwagę na różne gatunki i warunkami ich pielęgnacji, co uświadomi nas, jak powinniśmy się nimi zajmować. Każda roślina potrzebuje innego traktowania, to znaczy, że potrzebne zabiegi i miejsce ich postawienia będą inne. Kupując kwiaty w doniczce, najczęściej posiadają one etykiety z podstawowymi informacjami na ich temat. Dotyczą one gatunku, ilości nasłonecznienia oraz częstotliwości i ilości wody do podlewania. Takie informacje można też z łatwością zdobyć w internecie.

Kwiaty w doniczce

Jak podlewać rośliny doniczkowe?

Sposób podlewania, a także ilość wody, będzie miała znaczenie dla wzrostu i zdrowia rośliny. Niektóre kwiaty lubią częste i obfite nawodnienie, inne wolą gdy jest go mniej. Metoda podlewania też jest ważna, ponieważ niektóre gatunki lepiej podlewać od góry, a które od dołu. Zbytnie nawodnienie może spowodować, że liście i kwiaty zaczną żółknąć i opadać w stronę gleby, przy odwrotnej sytuacji, staną się bardziej brązowe i łamliwe. Aby sprawdzić wilgotność gleby, najlepiej włożyć palec do gleby na głębokość ok. 2 cm. W przypadku zeschniętych i zżółkniętych liści należy je od razu usunąć, by nie zabierały składników odżywczych zdrowym łodygom.

Czy rośliny doniczkowe się czyści?

Z reguły rośliny doniczkowe nie wymagają szczególnego czyszczenia, co najwyżej warto co jakiś czas delikatnie przetrzeć liście z kurzu. W niektórych przypadkach używa się w tym celu wilgotnej szmatki (można nawilżać mlekiem), w innych skórki banana (dodatkowo odżywia). W przypadku kaktusów zaleca się nawet odkurzanie ich za pomocą suszarki z zimnym nawiewem.

Rośliny doniczkowe a nawożenie

W przypadku roślin doniczkowych także co jakiś czas powinno się je nawozić, co zazwyczaj wykonuje się wczesną wiosną. Najlepiej wykorzystywać do tego środki naturalne z przeznaczeniem także do konkretnych gatunków kwiatów. W przypadku roślin z ozdobnymi liśćmi wykorzystuje się nawozy z mieszkanki azotu i magnezu, a przy roślinach kwitnących mieszanki potasu i fosforu. Przy tej okazji często może być też konieczne przesadzanie.

Share.

Leave A Reply