Kwiaty w domu są prawdziwą ozdobą, która nie tylko urozmaica wnętrze, ale i sprawia, że staje się ono bardziej przytulne. Jednak rośliny doniczkowe trzymane w naszych mieszkaniach także wymagają szczególniej pielęgnacji, która pozwoli na to, by rozwijały się właściwie i zachowały swój piękny wygląd. Jak o nie dbać?
- Jak dbać o rośliny doniczkowe – podstawowe informacje
- Skąd wiedzieć, jak uprawiać rośliny doniczkowe?
- Jak podlewać rośliny doniczkowe?
- Czy rośliny doniczkowe się czyści?
- Rośliny doniczkowe a nawożenie
Jak dbać o rośliny doniczkowe – podstawowe informacje
Wbrew temu, co wielu sądzi, rośliny doniczkowe także wymagają szczególnej pielęgnacji, a samo ich podlewanie to za mało. Dodatkowo każdy z takich kwiatów, w zależności od gatunku wymaga innych zabiegów i sposobów traktowania. Jedną roślinę dobrze jest położyć w mocno nasłonecznionym miejscu, inne lepiej rosną w większym zaciemnieniu. Jedną roślinę należy podlewać częściej, inną rzadziej. To samo dotyczy kwestii nawożenia, przycinania oraz innych podobnych kwestii pielęgnacyjnych. To sprawia, że chcąc utrzymać kwiat w dobrym stanie, należy się do tego bardziej przyłożyć.
Skąd wiedzieć, jak uprawiać rośliny doniczkowe?
W pierwszej kolejności jeszcze zanim kupimy roślinę w doniczce, zapoznajmy się z warunkami, jakie panują w naszym domu. Od tego będzie zależało, które kwiaty będą się w nim dobrze czuły. Warto to też zwrócić uwagę na różne gatunki i warunkami ich pielęgnacji, co uświadomi nas, jak powinniśmy się nimi zajmować. Każda roślina potrzebuje innego traktowania, to znaczy, że potrzebne zabiegi i miejsce ich postawienia będą inne. Kupując kwiaty w doniczce, najczęściej posiadają one etykiety z podstawowymi informacjami na ich temat. Dotyczą one gatunku, ilości nasłonecznienia oraz częstotliwości i ilości wody do podlewania. Takie informacje można też z łatwością zdobyć w internecie.
Jak podlewać rośliny doniczkowe?
Sposób podlewania, a także ilość wody, będzie miała znaczenie dla wzrostu i zdrowia rośliny. Niektóre kwiaty lubią częste i obfite nawodnienie, inne wolą gdy jest go mniej. Metoda podlewania też jest ważna, ponieważ niektóre gatunki lepiej podlewać od góry, a które od dołu. Zbytnie nawodnienie może spowodować, że liście i kwiaty zaczną żółknąć i opadać w stronę gleby, przy odwrotnej sytuacji, staną się bardziej brązowe i łamliwe. Aby sprawdzić wilgotność gleby, najlepiej włożyć palec do gleby na głębokość ok. 2 cm. W przypadku zeschniętych i zżółkniętych liści należy je od razu usunąć, by nie zabierały składników odżywczych zdrowym łodygom.
Czy rośliny doniczkowe się czyści?
Z reguły rośliny doniczkowe nie wymagają szczególnego czyszczenia, co najwyżej warto co jakiś czas delikatnie przetrzeć liście z kurzu. W niektórych przypadkach używa się w tym celu wilgotnej szmatki (można nawilżać mlekiem), w innych skórki banana (dodatkowo odżywia). W przypadku kaktusów zaleca się nawet odkurzanie ich za pomocą suszarki z zimnym nawiewem.
Rośliny doniczkowe a nawożenie
W przypadku roślin doniczkowych także co jakiś czas powinno się je nawozić, co zazwyczaj wykonuje się wczesną wiosną. Najlepiej wykorzystywać do tego środki naturalne z przeznaczeniem także do konkretnych gatunków kwiatów. W przypadku roślin z ozdobnymi liśćmi wykorzystuje się nawozy z mieszkanki azotu i magnezu, a przy roślinach kwitnących mieszanki potasu i fosforu. Przy tej okazji często może być też konieczne przesadzanie.
Jeden komentarz
Kiedyś kompletnie nie zwracałam uwagi na czyszczenie roślin. Teraz raz na jakiś czas przecieram liście lekko zwilżonym wacikiem. Dodatkowo, widzę że służy im też działanie nawilżacza. U mnie akurat Fred super się spisuje 🙂