Jagody acai uzyskuje się z palmy (Euterpe oleracea), określanej jako euterpa warzywna lub warzywnia warzywna. Palma pochodzi z terenów tropikalnych Ameryki Południowej, dorasta do 15 m wysokości. Obecnie uprawiana jest w całej strefie międzyzwrotnikowej na świecie. Owoce (açaí, acai berries) są podobne z wyglądu do winogron lub borówki amerykańskiej, mają kolor ciemnofioletowy, z zawartą w środku pestką i niewielką ilością miąższu. Miąższ owoców wykorzystywany jest w tradycyjnej kuchni brazylijskiej oraz stanowi podstawę diety mieszkańców dżungli.
• Jagody acai to cenne źródło witamin
• Jagody acai przyspieszają przemianę materii
• Wspomaganie odchudzania octem jabłkowym
Jagody acai to cenne źródło witamin
Badania potwierdzają, cenne właściwości jagód Acai. Owoce są cennym źródłem witamin A, B1, B2, B3, C, E oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych, które są szczególnie istotne w diecie osób odchudzających się, ostatnio coraz częściej polecane przez dietetyków (np. www.akademiadietetyki.pl/dietetyka/).
Naukowcy z USA przeanalizowali wpływ jagód acai na czynniki ryzyka wystąpienia zaburzeń metabolicznych (cukrzyca, choroby serca) u osób z nadwagą. Podawano 100g miąższu z owoców acai 2 razy dziennie przez miesiąc. Zaobserwowano poprawę insulinowrażliwości, redukcję poziomu cholesterolu oraz cholesterolu LDL. Stosowanie jagód acai jest polecane w diecie osób z nadwagą i usprawnia gospodarkę metaboliczna organizmu.
Jagody acai przyspieszają przemianę materii
Jagody acai, dzięki znacznej zawartości błonnika (16,9 g w 100 g), przyśpieszają przemianę materii, potęgują uczucie sytości oraz usprawniają proces trawienia. Ze względu na znaczną ilość włókna pokarmowego, spożywanie jagód acai w nadmiernej ilości może upośledzić wchłanianie witamin oraz doprowadzić do problemów żołądkowo-jelitowych, jak biegunka czy wzdęcia.
W Polsce produkty z owocami acai można zakupić w formie soku lub tabletek. Owoce acai po zerwaniu szybko tracą cenne właściwości, dlatego nie nadają się do eksportu.
Wspomaganie odchudzania octem jabłkowym
Stosowanie octu jabłkowego w celu redukcji tkanki tłuszczowej jest często wykorzystywane przez kulturystów. Ocet jabłkowy jest źródłem wielu substancji mineralnych i mikroelementów (zwłaszcza potasu, wapnia, fosforu i sodu), kwasów owocowych: octowego, mlekowego i cytrynowego oraz pektyn.
Przyspiesza trawienie pokarmów, pobudza wydzielanie soków żołądkowych i syntezę enzymów trawiennych oraz usprawnia proces rozkładu kwasów tłuszczowych. Pektyny, zaliczane do błonnika pokarmowego, obniżają poziom cholesterolu we krwi. Witamina E, jako silny przeciwutleniacz, neutralizuje szkodliwe działanie wolnych rodników i wspomaga proces odchudzania.
Osoby z nadwagą, które chcą przeprowadzić odchudzającą kurację octem, powinny spożywać ocet jabłkowy trzy razy dziennie na czczo, przed obiadem i przed snem, w porcji po dwie łyżki octu na pół szklanki przegotowanej wody.
Jednak nie każdy może stosować ocet jabłkowy w czystej postaci. Osoby z problemami żołądkowymi powinny unikać spożywania octu na czczo. Nie należy przekraczać zalecanej porcji w ciągu dnia, gdyż doniesiono, że spożywanie szklanki octu jabłkowego dziennie spowodowało kwasową erozję szkliwa, czyli przewlekłe uszkodzenie twardych tkanek zęba, nie mające podłoża bakteryjnego.
Jeden komentarz
O occie jabłkowym słyszałam, ale nie wypróbowywałam tego sposobu, bo odrzuca mnie sam pomysł. Natomiast jeśli chodzi o jagody acai, to równie dobra jest nasza polska żurawiana, a do tego znacznie tańsza. Ja nie rozumiem mody na te „super foods”.