Kotły warzelne bardzo często wykorzystywane są w gastronomii i garmażerii. Służą do przygotowania i podgrzewania potraw, a także do termicznej obróbki mięs. A gdzie dokładnie sprawdzi się kocioł warzelny z mieszadłem? I co warto wiedzieć o tym rodzaju kotła gastronomicznego?
- Kocioł warzelny z mieszadłem – do czego służy?
- Zalety kotła warzelnego
- Rodzaje kotłów warzelnych
- Jak wybrać kocioł warzelny?
- Zastosowanie kotłów gastronomicznych
Kocioł warzelny z mieszadłem – do czego służy?
Kotły warzelne z mieszadłem to urządzenia, które znajdują zastosowanie w wielu branżach przetwórstwa spożywczego. W przemyśle mięsnym mogą być wykorzystywane do produkcji smalcu, z kolei w przemyśle owocowo-warzywnym do sporządzania przecierów i musów owocowych. Poza tym kocioł warzelny z mieszadłem służy do produkcji np. konfitur, zup, sosów (zfm-online.com), a w cukiernictwie do wytwarzania likierów i polew. Co więcej, po wyciągnięciu mieszadła z misy kotła, można w nim również gotować wyroby wędliniarskie. Jak widać zastosowanie kotłów warzelnych z mieszadłem jest bardzo szerokie. Nic dziwnego, w końcu w gastronomii stawia się na szybkość działania, więc kocioł warzelny świetnie się tu sprawdza.
Zalety kotła warzelnego
Duża popularność kotłów warzelnych w gastronomii nie bierze się znikąd. Oprócz oszczędności czasu, urządzenia te pozwalają również zaoszczędzić energię. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii chronią środowisko, a także zapewniają perfekcyjną jakość produkowanych wyrobów, ograniczając zaangażowanie obsługi do minimum. Kotły warzelne z mieszadłem wykonane są zazwyczaj ze stali kwasoodpornej, posiadają izolacje termiczną i szczelną pokrywę.
Rodzaje kotłów warzelnych
W gastronomii wyróżnia się trzy rodzaje kotłów warzelnych, podzielone ze względu na typ zasilania. Są to kotły parowe, gazowe i elektryczne. W pierwszym z nich źródłem zasilania jest para wodna, która dostaje się do miejsca docelowego za sprawą tzw. przestrzeni grzejnej. Jest to najpopularniejszy rodzaj kotła warzelnego w przemyśle gastronomicznym i garmażeryjnym.
Jeśli chodzi o koszty, to najdroższe są kotły gazowe, jednak generują one najniższe koszty eksploatacji. Inaczej wygląda to w przypadku kotłów elektrycznych, które są uznawane za stosunkowo tanie, ale droższe w użyciu. Ponadto kotły warzelne elektryczne wymagają ciągłej dostawy energii elektrycznej o znacznej mocy.
Jak wybrać kocioł warzelny?
Wybierając model kotła gastronomicznego, należy dobrać go do aktualnie posiadanych instalacji lub możliwości wykonania zasilania. W przypadku kotłów warzelnych gazowych warto zwrócić uwagę na to, że wymagają one zastosowania specjalistycznej wentylacji dla odprowadzenia spalin. Takiego problemu nie będziemy mieć przy kotłach elektrycznych, jednak w ich przypadku należy upewnić się, czy obiekt zapewnia dostawę odpowiedniej mocy energii elektrycznej.
Zastosowanie kotłów gastronomicznych
Kotły warzelne najczęściej stosuje się do przygotowania i podgrzewania potraw, dlatego świetnie sprawdzą się one w dużych placówkach gastronomicznych. Można znaleźć je w szkolnych stołówkach, na imprezach masowych, w restauracjach i zakładach karnych, czyli wszędzie tam, gdzie trzeba jednorazowo ugotować kilkadziesiąt litrów potrawy i stale monitorować jej temperaturę.