Faktem jest, że wielu z nas deklaruje wiedzę na temat wielu rzeczy. Jednakże gdyby zacząć pytać o szczegóły, to nagle okazuje się, że jest ona powierzchowna, pełna mylnych przekonać. Skąd się to bierze? W zasadzie zapewne z tego, że o części rzeczy usłyszeliśmy lub przeczytaliśmy, jednakże nie upewniliśmy się o ich prawdziwości. Przez to nie dość, że przechowujemy tę błędną wiedzę, to jeszcze ją rozpowszechniamy w rozmowach z innymi. Czasem jednak warto zapytać specjalistów, doczytać lub po prostu przeanalizować problem.
• Łuszczyca jest chorobą genetyczną? FAKT!
• Łuszczyca jest chorobą przewlekłą i nieuleczalną? FAKT!
• Łuszczyca jest chorobą zakaźną? MIT!
• Zmiany skórne to jedyne objawy łuszczycy? MIT!
• Łuszczyca jest zawsze widoczna? MIT!
Jak mawiają: „kto pyta, nie błądzi”. Jak już zostało napisane – takie mylne przekonania mamy w zasadzie z każdej dziedziny wiedzy i życia jako takiego. Wiele mitów powstało na przykład na temat łuszczycy. Nic dziwnego! Ze względu na charakter tej choroby jest ona tematem tabu. Osoby nie mające z nią do czynienia nie mają o niej wystarczającej wiedzy. Stąd biorą się nieprawdziwe informacje. Nadszedł czas się z nimi rozprawić.
Łuszczyca jest chorobą genetyczną? FAKT!
Jedną z najczęściej pojawiających się wątpliwości jest to, czy łuszczyca jest chorobą genetyczną. Okazuje się, że TAK. Jeżeli chorują rodzice, to ryzyko zachorowania dziecka na łuszczycę wynosi 41%. Jeżeli jedno z nich – 14%, a 6% – jeżeli choruje jedno z rodzeństwa. Co więcej łuszczyca o podłożu genetycznym może się objawić do 40. roku życia. Często jednak jej objawy pojawiają się już w okresie dojrzewania. Znajdziemy znacznie więcej faktów i mitów na temat łuszczycy na drmichaels.com.pl/fakty-i-mity-na-temat-luszczycy/, zwłaszcza dotyczących wieku w jakim najczęściej dochodzi do zachorowań na tę chorobę.
Łuszczyca jest chorobą przewlekłą i nieuleczalną? FAKT!
Jak donosi Światowa Organizacja Zdrowia, łuszczyca jest nieuleczalna. Jedyne co jest możliwe, to łagodzenie objawów zmian chorobowych. Łuszczyca charakteryzuje się samoistnym ustępowaniem i nawrotami. Przez to są takie okresy kiedy łuszczyca jest widoczna na ciele chorego i takie, kiedy jej nie ma. Taka remisja może trwać od kilku dni, nawet do kilkudziesięciu lat.
Łuszczyca jest chorobą zakaźną? MIT!
Jak czytamy w niektórych źródłach – co czwarty z pytanych respondentów twierdzi, że łuszczyca jest chorobą zakaźną. Nic bardziej mylnego! Nie ma możliwości, by się nią zarazić. Łuszczyca jest przewlekłą, nawracającą, zapalną chorobą autoimmunologiczną, związaną przede wszystkim z nieprawidłowym funkcjonowaniem limfocytów T. Ich przyspieszony cykl powoduje pojawienie się na skórze owalne lub okrągłych, czerwonobrunatnych lub zaróżowionych płaskich zmian skórnych.
Zmiany skórne to jedyne objawy łuszczycy? MIT!
Objawami łuszczycy nie są tylko zmiany w obrębie skóry. Mogą się też pojawić na paznokciach u rąk i nóg. W efekcie czego może dojść do oddzielenia płytek paznokci i deformacji palców. Łuszczyca może takie towarzyszyć zapalenie stawów, a nawet ich zwyrodnienia, które mogą mieć negatywny wpływ na sprawność fizyczną chorego. Inne powikłania to: nadciśnienie, cukrzyca, udar mózgu, niedokrwienna choroba serca, dyslipidemia lub choroba Leśniowskiego-Crohna (zapalna choroba jelita).
Łuszczyca jest zawsze widoczna? MIT!
Niektórym przypadkom łuszczycy nie towarzyszą zmiany skórne, w związku z czym jej objawy nie są widoczne. Zdarza się, że nawet nie wiemy, że cierpimy na tę chorobę. Zdarza się, że pojawienie się pierwszych objawów następuje dopiero w wyniku zażywania leków silnie immunizujących. Łuszczyca może się objawić także przy zaburzeniach hormonalnych, długotrwałym stresie i niedoborze snu.
2 komentarze
Dobrze, że powstają takie artykuły. To straszne, że ktoś może wierzyć w to, że zarazi się łuszczycą. Przecież mamy XXI wiek!
🙂