Endometrioza – wszystko co powinnaś wiedzieć o tej chorobie

1

Nękają Cię bolesne miesiączki? Nie wiesz czemu Twoje stosunki płciowe, również sprawiają Ci ból? Masz kłopoty z zajściem w ciążę? Być może cierpisz na endometriozę. Polega ona na obecności błony śluzowej macicy poza jej jamą.

Ocenia się, że to wyjątkowo uciążliwe schorzenie występuje u 7-15% miesiączkujących kobiet. W dzisiejszym artykule porozmawiamy o tym, skąd bierze się endometrioza, jakie są jej objawy, jak ją rozpoznać i czy można ją skutecznie wyleczyć.

Skąd bierze się endometrioza?

Niestety ale przyczyny powstawania endometriozy wciąż są nieznane. Istnieje kilka hipotez na ten temat. Naukowcy wciąż starają się odkryć dlaczego u niektórych kobiet tkanka się zagnieżdża, a u innych nie. Czy to wina układu hormonalnego lub niepoprawnie funkcjonującego systemu odpornościowego? Kto wie. Inni skłaniają się za to ku teorii, że choroba ta jest dziedziczona i może być skutkiem błędów genetycznych.

Jakie są objawy endometriozy?

W zależności od tego gdzie zlokalizowane są ogniska choroby, kobietom mogą towarzyszyć różne dolegliwości.
Endometrioza atakująca układ rozrodczy może objawiać się bólami w krzyżowym odcinku kręgosłupa, bolesnymi miesiączkami, bólami podbrzusza i miednicy, bolesnymi stosunkami płciowymi, a nawet niepłodnością.

Endometrioza ulokowana na układzie moczowym może objawiać się cyklicznymi krwawieniami oraz bólami, a także zatrzymaniem oddawania moczu. Endometrioza umiejscowiona na narządach układu pokarmowego może wywoływać biegunki, wzdęcia, zaparcia, powtarzające się regularnie bóle skurczowe, a także krwawienia z odbytu. Zdarza się również tak, że endometrioza występuje w bliznach pooperacyjnych (choćby tych po cesarskim cięciu).

Jak rozpoznać endometriozę?

Jedynym badaniem, które pozwoli nam w 100 % potwierdzić obecność endometriozy, jest laparoskopia połączona z pobraniem wycinka do badania histopatologicznego. U wielu kobiet z endometriozą podniesiony jest również poziom markera CA-125, który jest jednak charakterystyczny również dla innych stanów fizjologicznych i patologicznych, w związku z czym jego wartość diagnostyczna jest nikła.

Jak wyleczyć endometriozę?

Endometrioza jest niestety chorobą nieuleczalną – dlatego leczenie ma charakter objawowy. Pacjentkom podaje się leki mające na celu zahamowanie podziałów komórkowych endometrium. Jeżeli to nie przyniesie żadnej poprawy, to wdraża się leczenie operacyjne, polegające na wycięciu zmian ogniskowych. W ciężkich przypadkach usuwa się jajniki, które bywają mocno zniszczone przez zrosty oraz torbiele czekoladowe.

Niepłodność a endometrioza

Płodność u kobiet u których została stwierdzona endometrioza jest dziesięciokrotnie mniejsza, niż w przypadku kobiet zdrowych. Kobietom jest trudniej zajść w ciążę, a problem ten powiększa się wraz ze stopniem zaawansowania choroby. Pocieszające jest jednak to, że wiele kobiet z tym schorzeniem zachodzi w ciążę, nawet jeżeli wymagają one zabiegów chirurgicznych.

Share.

Jeden komentarz

  1. Nigdy bym nie podejrzewała, że to może być choroba! Chyba większość kobiet lekceważy takie objawy, myśląc, że same przejdą…

Leave A Reply