Płukanie uszu wodą, czyszczenie patyczkiem czy może zakraplanie specjalistycznym preparatem? Istnieje kilka metod oczyszczania uszu, jednak nie wszystkie są zalecane przez specjalistów, a niektóre mogą nawet zaszkodzić! Dowiedz się, jak bezpiecznie usunąć nadmiar nagromadzonej woskowiny.
- Jakie błędy możesz popełniać podczas czyszczenia uszu?
- Proste sposoby na domowe czyszczenie i przemywanie uszu
Jakie błędy możesz popełniać podczas czyszczenia uszu?
Popularnym i wygodnym narzędziem do czyszczenia uszu jest patyczek. Cienkie patyczki ułatwiają dostęp do głębiej położonych struktur uszu, co na pozór pozwala lepiej zadbać o ich higienę. W praktyce efekty dogłębnego czyszczenia uszu patyczkiem są często odwrotne do zamierzonych. W trakcie zabiegu woskowina (która pełni funkcję oczyszczającą i ochronną wobec uszu) zostaje wpychana do środka, przez co może utworzyć się czop woskowinowy. Taki stan objawia się poprzez szumienie w uszach, uczucie ucisku i zatkania oraz pogorszenie się słuchu. Ponadto, drażnienie patyczkiem powierzchnię ucha powoduje zwiększoną produkcję woskowiny, a jeśli zabieg nie jest przeprowadzany wystarczająco delikatnie, może nawet dojść do uszkodzenia błony bębenkowej. Złym pomysłem jest także płukanie ucha wodą utlenioną albo używanie świec (1,2).
Proste sposoby na domowe czyszczenie i przemywanie uszu
Pierwszą zasadą jest ograniczenie zabiegów tylko do małżowiny usznej (nie należy czyścić przewodu słuchowego). Najprostszym sposobem na oczyszczenie uszu jest umycie małżowiny i wejścia do przewodu słuchowego palcem. Co ważne, po każdej kąpieli należy dobrze osuszyć uszy. Do mycia uszu odpowiednia jest też wilgotna ściereczka (1,3).
Jak przepłukać ucho w przypadku nadmiaru woskowiny? Wypróbuj dostępne w aptece specjalistyczne krople, które pomagają ją zmiękczyć i usunąć. Innym zalecanym sposobem jest zaaplikowanie do ucha kilku kropli gliceryny, oleju mineralnego lub oliwki dla niemowląt. Następnie wystarczy chwilę odczekać i delikatnie usunąć woskowinę. Gdy taki zabieg okaże się niewystarczający, zgłoś się do lekarza laryngologa, który przeprowadzi fachowe płukanie uszu strzykawką (1,2,3).
Uszy mają bardzo delikatną budowę. Niewłaściwie przeprowadzane zabiegi higieniczne mogą prowadzić do ich uszkodzenia, powstania stanu zapalnego albo czopu woskowinowego. Dlatego domowe czyszczenie ogranicz do małżowiny i wejścia przewodu słuchowego, a w razie problemów skorzystaj z pomocy specjalisty.
Zobacz więcej na https://adamed.expert/.
Domagała B. Higiena uszu. Świat Farmacji. 2016 (9): 16-17.
How to Clean Your Ears. https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/how-to-clean-your-ear#1 Data dostępu: 13.06.2018.
Marcin A. Tips for Cleaning Your Ears Safely. https://www.healthline.com/health/how-to-clean-your-ears Data dostępu: 13.06.2018.
Jeden komentarz
Miałem płukane uszy strzykawką. Nie jest to miłe doświadczenie.