Własny dom. To marzenie każdego z nas. Coraz większej liczbie osób udaje się je zrealizować. Zastanawiając się nad wybudowaniem domu najważniejszą decyzją jaką musisz podjąć jest wybór materiału z jakiego budynek powstanie. Drewno czy beton? Na co się zdecydować? Który lepiej dopasuje się do potrzeb wielodzietnej rodziny? Chcesz się tego dowiedzieć? Przeczytaj nasz artykuł!
1. Jakie są zalety drewnianego domu?
2. Jakie wady mają konstrukcje drewniane?
3. Ile wynosi koszt budowy drewnianego domu?
4. Dom murowany – dlaczego warto go wybudować?
5. Dlaczego nie powinieneś budować domu z cegły?
6. Ile wynosi koszt budowy domu murowanego?
7. Dom drewniany czy murowany – na który się zdecydować?
1. Jakie są zalety drewnianego domu?
♦ Zdrowie
Drewno jest materiałem naturalnym. Dzięki temu wilgotność w pomieszczeniach jest samo regulowana. To zasługa ścian domu. W zależności od potrzeb, pochłaniają lub oddają one część wilgoci zawartej w powietrzu. Dzięki temu utrzymują ją na stałym, najkorzystniejszym dla człowieka, poziomie.
Dodatkową zaletą drewnianego domu jest to, że posiada zdolność do wytwarzania swojego specyficznego mikroklimatu. Te elementy korzystnie wpływają na samopoczucie domowników i sprawiają, że mieszkańcy są zdrowsi i bardziej odporni na różne choroby.
♦ Krótki czas budowy
Wznoszenie konstrukcji nie wymaga mokrych technologii. Poszczególne elementy są ze sobą łączone za pomocą specjalnych wrębów i metalowych łączników. Wszystko, oprócz fundamentów, jest stawiane w konstrukcji suchej. Taka forma pracy nie wiąże się ze stosowaniem przerw technologicznych, a to pozwala na zaoszczędzenie czasu.
Budowa drewnianego domu trwa zazwyczaj około 3 miesiące. Prace można wykonywać niezależnie od warunków pogodowych. Drewno jest materiałem stosunkowo lekkim. Nie wymaga tworzenia masywnych fundamentów do utrzymania konstrukcji. Materiały łatwo przewieźć więc nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów związanych z ich transportem na plac budowy.
♦ Łatwość przebudowy
Konstrukcja drewniana jest dobrym materiałem do prac modernizacyjnych. Znacznie prościej ją przebudować czy rozbudować niż budynki z betonu. Chcesz zmniejszyć lub powiększyć pomieszczenie? Nic nie stoi na przeszkodzie!
Wystarczy postawić lub zburzyć ścianki działowe. Nie musisz się również obawiać wymiany uszkodzonej instalacji, która znajduje się w ścianach. W drewnianym domu taka modernizacja przebiegnie szybko i sprawnie i nie będzie wiązała się z wielkimi wydatkami.
2. Jakie wady mają konstrukcje drewniane?
♦ Mała bezwładność cieplna
Drewno jest materiałem o małej bezwładności cieplnej. W lecie szybko się nagrzewa a w zimę szybko oddaje ciepło. Wpływa to niekorzystnie na koszty ogrzewania. Jeśli lubisz ciepło w domu postaw na mur. Budując drewniany dom będziesz musiał liczyć się z koniecznością docieplania budynku, co wiąże się z wydaniem dodatkowych pieniędzy na piecyki grzewcze.
♦ Problemy z materiałem
Drewno to materiał szlachetny i wymagający staranności. Powinno być suche, impregnowane i dostosowane do zadań, które musi spełnić. Materiał do wykonania elementów konstrukcyjnych trzeba przed przystąpieniem do pracy odpowiednio przygotować. Jakość drewna wpływa na trwałość budynku.
W Polsce wykonawcy często stosują jedynie drewno przetarte. Ma ono bardzo dużą wilgotność co, w niedalekiej przyszłości, może sprawić wiele trudności właścicielom. Stosowanie tego rodzaju materiału wiąże się również z koniecznością inwestycji w dodatkowe zabezpieczenie domu przed np. robactwem.
♦ Zła akustyka
Istotną kwestią jaką musisz rozważyć przy wyborze materiału na dom jest akustyka pomieszczeń. Wpływa ona na komfort użytkowania całego miejsca. W tej kategorii zdecydowanie wygrywają tradycyjne murowane domy. Są wykonane z bloczków silikatowych, a do ich ocieplenia wykorzystuje się wełnę mineralną. Pozwala to na wytłumienie niepożądanych hałasów.
Tanie domy drewniane nie zapewnią tak dobrej akustyki. Dlatego lepiej stawiać je w pewnym oddaleniu od ruchliwych ulic. Problemy napotkasz również przy izolacji akustycznej pomiędzy poszczególnymi częściami budynku. Drewniane domy ( a w szczególności ich stropy) dostarczają wielu trudności w wytłumieniu hałasu i wymagają użycia najlepszych jakościowo izolacji akustycznych.
3. Ile wynosi koszt budowy drewnianego domu?
♦ Budynek w konstrukcji szkieletowej 1400 zł/m2 w stanie surowym;
♦ Dom z drewna klejonego 1400 zł/m2 w stanie surowym;
♦ Dom wybudowany z wykorzystanie technologii skandynawskiej 1550 zł/m2;
♦ Dom z bali drewnianych 1800 zł/m2.
4. Dom murowany – dlaczego warto go wybudować?
♦ Trwałość i większa odporność na ogień.
Murowane domy charakteryzują się solidną konstrukcją, która pozostaje w dobrym stanie przez lata. Drewniane domy są mało odporne na zmieniające się warunki atmosferyczne i złe użytkowanie. Budując swoje cztery kąty z betonu, masz gwarancję stabilności i tego, że budynek przetrwa długie lata.
Kolejną zaletą murowanej konstrukcji jest jej ogniotrwałość. Ściany drewniane zaczną się szybko tlić, cegła długo pozostanie nietknięta. Nie oznacza to jednak, że pożar nie nadwyręży kondycji betonowych konstrukcji. Oczywiście, każda ściana podczas wielogodzinnego pożaru straci wytrzymałość, jednak straty jakie poniesiesz przy ogniu w murowanym domu będą zdecydowanie mniejsze.
♦ Nieograniczone możliwości architektoniczne
Niewątpliwym atutem budowy z cegły jest to, że projektując twoje gniazdko możesz puścić wodze fantazji. Przy tworzeniu domu z drewna napotkasz pewne ograniczenia architektoniczne, których nie będziesz w stanie obejść. W budynku z cegły z łatwością zrealizujesz wszystkie swoje pomysły tak aby każdy z domowników czuł się dobrze i swobodnie.
♦ Łatwo dostępne materiały
Popularność technologii murowanej sprzyja dostępności różnych materiałów konstrukcyjnych, izolacyjnych i wykończeniowych do domu tego typu. Większość sklepów budowlanych, w swojej ofercie, posiada potrzebne materiały za niewygórowaną cenę. Różnorodność asortymentu sprawia, że jest w czym wybierać. Nie musisz się więc ograniczać. Wszystko co sobie wymarzyłeś jest w zasięgu twojej ręki!
5. Dlaczego nie powinieneś budować domu z cegły?
♦ Czasochłonna budowa
Zależy Ci na czasie? Chcesz postawić dom w jeden sezon? Zdecyduj się na drewno. Postawienie murowanego domu wymaga czasu. Przeciętnie na budowę domu z cegły potrzeba od 6 do 12 miesięcy. Często ten czas wydłuża się.
Oczywiście odpowiednio organizując budowę możesz cieszyć się własnym gniazdkiem już w przeciągu trzech miesięcy. Jednak mając na uwadze wilgotność technologii – prace murarskie, betonowanie, tynkowanie itd.niemożliwe jest wprowadzenie się wcześniej niż po upływie pół roku od rozpoczęcia budowy.
Proces ten można przyspieszyć za pomocą dmuchaw do osuszania ścian. Takie rozwiązanie nie jest pozbawione wad. Źle wpływa zarówno na budynek jak i twoją kieszeń.
♦ Problemy z rozłożeniem i przebudową instalacji oraz przebudową mieszkania
W domach z drewna instalację montuje się na zewnątrz konstrukcji co znacznie ułatwia ich późniejszą przeróbkę.W przypadku budynków murowanych sprawa jest trochę bardziej skomplikowana. Z uwagi na to, że wszystkie kable poprowadzone są wewnątrz ścian, ich jakiekolwiek modernizację wiążą się z koniecznością kucia tynku.
To generuje dodatkowe koszta związane z ponownym murowaniem i malowaniem modernizowanych ścian. Domy z betonu nie są również tak plastyczne jak te z drewna. Jeśli będziesz chciał dokonać pewnych zmian w wyglądzie swojego gniazdka, musisz liczyć się z koniecznością przeprowadzenia czasochłonnego remontu.
♦ Konieczność budowy w określonym czasie
Budowę domu drewnianego możesz rozpocząć w każdej chwili. Oprócz fundamentów, reszta konstrukcji wymaga tzw. „suchego montażu”. Jego zaletą jest również to, że nie jest on uzależniony od temperatury. Elementy domów murowanych są łączone ze sobą za pomocą mokrej zaprawy, która do wyschnięcia potrzebuje dodatnich temperatur.
Pora roku ma również wpływ na materiały magazynowane na placu budowy. Przemarznięte części nie nadają się do użycia. Zniszczonych materiałów trzeba się pozbyć,co wiąże się z dodatkowymi kosztami.
6. Ile wynosi koszt budowy domu murowanego?
♦ Dom w stanie deweloperskim: 2725 zł/m2
♦ Stan surowy zamknięty: 1782 zł/m2
7. Dom drewniany czy murowany – na który się zdecydować?
W artykule przestawiliśmy przykładowe zalety i wady domu drewnianego i murowanego. Naszym zdaniem jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem dużej rodziny i nie planujesz już jej powiększania, powinieneś wybrać dom murowany. Jest trwalszy i bardziej solidny. Twoja rodzina będzie cieszyła się nim przez pokolenia.
Jeśli jednak nie jesteś typem tradycjonalisty, a twoje życiowe plany nie ograniczają się do spędzenia całego życia w jednym miejscu drewno to idealny wybór! Zdecyduj się na nie również wówczas gdy zastanawiasz się nad dokonaniem w przyszłości pewnych zmian w układzie domu. Ale pamiętaj! Decyzja należy tylko do Ciebie! Przecież to Ty spędzisz w tym domu większość życia i musi on być dostosowany do Twoich potrzeb, tak aby mieszkanie w nim było komfortowe i nie nastręczało wielu problemów.
Jeden komentarz
Moje zdanie jest takie. Letniskowy dom to tylko z drewna. Do zamieszkania oczywiście murowany. Podobają mi się przeszklenia, duża ilość okien, skosy dachowe, ale to projekty dla bogatych. Etat sprzątaczki do okien musicie stworzyć aby zagwarantować czystość dla takiego domu. Zgadzacie się ze mną?