Neurolog kojarzy nam się z lekarzem, do którego udajemy się po tabletki na silny ból głowy albo jedynie w razie silnego urazu powypadkowego. Jednak ludzie wybierający tą specjalizacje medyczną zajmują się na co dzień dużo bardziej skomplikowanymi i groźnymi dla życia przypadkami. Niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, że neurolog, to jeden z najbardziej zapracowanych specjalistów z dziedziny medycyny. Musi on być po trochu psychiatrą, okulistą, onkologiem i ortopedą. Co więc leży w zakresie jego kompetencji?
• Neurolog – czym się zajmuje?
• Wizyta u neurologa – na czym polega?
• Neurologia, a psychiatria – różnice
Neurolog – czym się zajmuje?
Ogólnie mówiąc neurolog zajmuje się schorzeniami obwodowego i ośrodkowego układu nerwowego. W zakres obowiązków neurologa wchodzi diagnostyka objawów, które mogą sugerować chorobę o podłożu neurologicznym i leczenie chorób rdzenia kręgowego, nerwów obwodowych i mózgu. Objawami są m.in. bóle, zaburzenia czucia, zawroty głowy, zaburzenia snu i słuchu, a także zawroty głowy. Natomiast w skład szeroko pojętych chorób układu nerwowego wchodzą takie choroby jak padaczka, migreny, guzy mózgu czy stwardnienie rozsiane.
Wizyta u neurologa – na czym polega?
Wybierając się na wizytę u neurologa dobrze jest zabrać ze sobą wszystkie aktualne wyniki badań tj. morfologia, poziom cholesterolu czy OB, a także naszą dokumentację medyczną oraz listę leków, które przyjmujemy, w tym nawet leków ziołowych.
Wizyta u neurologa rozpoczyna się tzw. wywiadem podczas, którego lekarz zbiera istotne informacje na temat pacjenta. Następnym etapem wizyty jest przeprowadzenie przez lekarza badania neurologicznego, które w większości przypadków pozwala wykryć nieprawidłowości w działaniu układu nerwowego, których nie wykrywają badania laboratoryjne.
Badanie zaczyna się się od zbadania głowy, szyi , kończyn górnych i dolnych wraz ze stopami oraz badanie tułowia. Na porządku dziennym są badania chodu, mowy, dna oka czy objawów oponowych. Dodatkowo neurolog przeprowadza także ogólne badanie lekarskie, aby sprawdzić ogólny stan zdrowia pacjenta.
Neurologia, a psychiatria – różnice
Dziedziną medycyny, która jest bardzo pokrewna neurologii jest psychiatria. Niektóre choroby układu nerwowego mogą być leczone przez lekarzy obu specjalizacji. Częściej jednak zdarza się, że na podstawie badania neurologicznego rozpoznawane są choroby, którymi zajmuje się psychiatria niż odwrotnie np. choroba Alzheimera.
Różnica pomiędzy tymi dwoma dziedzinami medycyny polega na tym, że neurologia leczy schorzenia, których głównym podłożem jest proces uszkadzający układ nerwowy np. guz mózgu, natomiast psychiatria bada głównie przypadki o podłożu biochemicznym zaburzenia funkcjonowania mózgu np depresja, nerwica, nadmierna nerwowość.
Jeden komentarz
Ja byłam u neurologa z migrenami. Nie ma co się bać tego lekarza, no chyba, że idzie się do jakiegoś z różnymi opiniami. Ja najpierw swojego lekarza sprawdziłam w Internecie.