Nerwica to przypadłość, z którą zmagają się miliony Polaków. Różne mogą być jej przyczyny. Niektórzy mają zaburzenia nerwicowe po przeżytej traumie, u innych bierze się ona z wysokich wymagań społecznych lub wobec samego siebie. Czym jest nerwica? Jakie są jej rodzaje i jak leczyć takie zaburzenia?
Czym jest nerwica?
Nerwica dawniej określana była jako neuroza. Dziś częściej mówi się zaburzenia nerwicowe lub zaburzenia lękowe. To, co odróżnia nerwicę od psychozy, to zdawanie sobie sprawy z absurdalności występujących objawów, odczuwanych lęków. Przypadłość ta dotyczy osób właściwie w każdym wieku. Często ujawnia się między 20. a 50. rokiem życia. Zaburzenia nerwicowe wymagają zdiagnozowania, aby podjąć odpowiednie leczenie i nie męczyć się z tymi przypadłościami przez długie lata.
Rodzaje nerwic
Wymienić można kilka zaburzeń nerwicowych, które ujęte są w klasyfikacji ICD-10. Wśród nich jest nerwica lękowa, która najczęściej występuje pod postacią fobii. Nerwica lękowa, czym jest i jak się objawia, wyjaśnia i analizuje frappe.pl, to stan, w którym poczucie strachu lub lęku jest na porządku dziennym. Ponadto wymienia się jeszcze zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne, reakcje na ciężki stres i zaburzenia adaptacyjne, zaburzenia dysocjacyjne i zaburzenia występujące pod postacią somatyczną. Jest jeszcze podział nerwic polskiego psychiatry Antoniego Kępińskiego. Według niego można wyróżnić nerwicę neurasteniczną, hipochondryczną, histeryczną, depresyjną, anankastyczną i lękową.
Jakie są objawy nerwicy?
Zaburzenia nerwicowe można odczuwać zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Wśród częstych objawów wymienia się lęk, niepokój, zaburzenia pamięci, koszmary, problemy z zasypianiem, zmęczenie, nadpobudliwość. Ponadto niektórzy odczuwają bóle głowy, pojawiają się problemy skórne, nadciśnienie, pocenie się, suchość w ustach, a nawet mdłości.
Jakie są przyczyny nerwicy?
Poszukując przyczyn nerwic, najczęściej wymienia się konflikty wewnętrzne, z których nie wszyscy zdają sobie sprawę. Mogą być one związane z wymaganiami i rolami społecznymi, jakie przyjmowane są w rodzinach, w pracy. Zaburzenia nerwicowe są też powszechne po silnych przeżyciach, po urazach psychicznych, w stanie przewlekłego stresu, gdy jesteśmy przemęczeni. U niektórych nerwica pojawia się na tle genetycznym. Jeśli w rodzinie ktoś zmagał się ze stanami lękowymi, jest to prawdopodobne, że wystąpią one również u innych osób.
Jak leczyć nerwicę?
Zaburzenia nerwicowe muszą być zdiagnozowane przez specjalistów. Może się okazać, że odczuwane objawy to skutek innych chorób, np. hormonalnych. Rozpoznaniem nerwicy zajmują się psychiatrzy. Przeprowadzają oni z pacjentem wywiad lekarski, badania psychiatryczne, by ustalić rodzaj zaburzeń. Najczęściej nerwica leczona jest za pomocą psychoterapii i farmakoterapii. Ponadto zaleca się, by osoba, która cierpi na takie zaburzenia, włączyła do swojego codziennego życia praktyki relaksacyjne, może to być medytacja, joga, taniec. Pomocne są też preparaty ziołowe o działaniu uspokajającym oraz stosowanie diety bogatej w witaminy i minerały.