Coraz większą popularnością w dziedzinie budownictwa cieszą domy modułowe, które powstają bardzo szybko, a większość ich konstrukcji przygotowywana jest w fabryce. Nadal także traktowane są z wyraźną nieufnością i jako coś gorszego od domów ze standardowego budownictwa. Czym właściwie są domy modułowe? Kiedy warto jest o nim pomyśle?
- Czym są domy modułowe?
- Kto zajmuje się projektowaniem domów modułowych?
- W jakich przypadkach sprawdza się budownictwo modułowe?
- Jakie są wady i zalety domów modułowych?
- Czy warto inwestować w budownictwo modułowe?
Czym są domy modułowe?
Czym właściwie są domy modułowe? Wiele osób uważa, że ten rodzaj budownictwa to przede wszystkim kontenery, co jednak niekoniecznie jest to prawdą, ponieważ domy modułowe mogą być pełnoprawnymi budynkami mieszkalnymi i o na wysokim standardzie. Są one niezwykle proste w budowie, jednocześnie czas na ich projektowanie i samo postawienie jest niezmiernie krótki. Poszczególne elementy domów modułowych mają kształt modułów, czyli mówiąc inaczej sześcianów o dość standardowych wymiarach, które można dowolnie łączyć w różnych konfiguracjach.
Firma zajmuje się dowożeniem modułów, jak również przygotowywaniem fundamentów pod sam budynek. Do tego dodać należy także prace montażowe, czyli połączenie poszczególnych segmentów w jedną spójną całość.
Kto zajmuje się projektowaniem domów modułowych?
W przypadku projektu domu modułowego, na rynku można znaleźć wielu producentów, którzy w tej dziedzinie się specjalizują. Specyfika tej technologii sprawia jednak, że jeżeli chodzi o różnorodność w formach budynków, są one w znaczniej mierze bardzo ograniczone. Więcej na temat innowacyjności systemu modułowego można przeczytać na http://modularsystem.pl/oferta/innowacyjne-systemy-modulowe/ i zapoznać się dokładniej z możliwościami jakie daje ten rodzaj budownictwa. Wbrew pozorom w ten sposób może powstać naprawdę funkcjonalny i komfortowy dom o dużych walorach estetycznych.
W jakich przypadkach sprawdza się budownictwo modułowe?
Budynki i domy modułowe coraz chętniej i częściej wykorzystywane są jako całoroczne domy jednorodzinne. Takie budownictwo wyróżnia się stylem, a fakt, że większość komponentów produkowana jest w hali produkcyjnej, nie wpływa to w żaden sposób na środowisko naturalne. Innym z zastosowań dla domów modułowych są budynki o zastosowaniu szkolnym, przedszkolnym czy jako żłobki. Innymi słowy mogą być wykorzystane do wykorzystania publicznego. Jednocześnie w zachowywane są jak najwyższe standardy bezpieczeństwa.
Inną możliwością wykorzystania domów modułowych jest wykorzystanie ich jako akademiki, internaty czy budynki wielorodzinne. W ten sposób w bardzo krótkim czasie można stworzyć mieszkania z wielu osób, a same budynki mogą mieć nawet kilka kondygnacji. Warto też wspomnieć o tym, że z budynków modułowych można zrobi hotele, a także biura. Każda z tych opcji daje możliwość szybkiej rozbudowy, bez zbytniej ingerencji z całość konstrukcji.
Jakie są wady i zalety domów modułowych?
Warto również wspomnieć o zaletach, jak również i wadach tego budownictwa, żeby wiedzieć na co zwracać uwagę przy ewentualnym wyborze właśnie takiego rozwiązania. Wśród zalet można wymienić: szybkość budownictwa, można je stawiać praktycznie wszędzie niezależnie od warunków gruntowych, można przenosić budynki z miejsca na miejsce, a w razie potrzeby istnieje możliwość powiększenia o kolejne moduły.
Niestety wady także są tutaj obecne, a do nich zaliczają się: jeżeli nie są trwale połączone z podłożem, ciężko je uznać za budynki mieszkalne do pobytu stałego (mogą być kłopoty prawne czy problemy z podłączeniem do sieci energetycznej, kanalizacji), a technologia wykorzystywana do budowy niesie wiele ograniczeń architektonicznych. Dodatkowo do montażu domów modułowych konieczne jest zastosowanie dźwigu.
Czy warto inwestować w budownictwo modułowe?
Nie ulega wątpliwości, że budownictwo modułowe zaczyna cieszyć się coraz większą popularnością, także w Polsce. Niewątpliwie zalicza się ono do jednych z bardziej nowoczesnych technologii, a krótki czas budowy i stawiania na fundamentach sprawia, że jest to niezwykle kuszące dla inwestorów. Nie są to jednak domy wielopokoleniowe – jeden budynek modułowy może przetrwać nawet kilkadziesiąt lat.
Mimo to w naszym kraju nadal podchodzi się do budownictwa modułowego z rezerwą. Inwestorzy jednak upatrują w tym dużą oszczędność i czasu, i pieniędzy, przy jednoczesnym zachowaniu wysokich standardów i jakości. Wybór budownictwa modułowego powinien być podyktowany wcześniejszą analizą wszystkich „za” i „przeciw”, także lepszym rozeznaniem się na rynku. Już teraz można znaleźć u nas co najmniej kilkanaście firm, oferujących domy modułowe, a co za tym idzie, niezbędne będzie sprawdzenie ich i poszukanie najkorzystniejszej dla nas oferty.
Czy warto inwestować w budownictwo modułowe? To zależy od indywidualnej oceny. Na pewno ta technologia ma sporo zalet i dużo możliwości wykorzystania. W przyszłości ten potencjał może zostać bardzo dobrze wykorzystany.