Alkomaty to urządzenia coraz częściej wybierane do użytku prywatnego. Kierowcy wyposażają się w ten sprzęt, by mieć na bieżąco kontrolę nad własnym stanem trzeźwości. To bardzo odpowiedzialne i słuszne podejście, ale pytanie brzmi… jakie alkomat warto wybrać? Jak działają alkomaty? Co w ogóle warto o nich wiedzieć?
- Do czego służy alkomat?
- Gdzie kupić alkomat?
- Jak wybrać alkomat?
- Jakie są rodzaje alkomatów?
- Jak działa alkomat?
Do czego służy alkomat?
To pytanie wydaje się być dosyć dziwne, ale zdecydowanie warto jest zacząć właśnie od niego. Do czego służy alkomat? Mówiąc prosto – jest to urządzenie do pomiaru alkoholu w wydychanym powietrzu. Pozwala to na stwierdzenie czy jesteśmy zdolni do jazdy, czy nie. Niestety nawet najbardziej rozsądnym kierowcom zdarza się usiąść za kółkiem dzień po zakrapianej imprezie. Należy pamiętać, że organizm potrzebuje czasu na to, by przetworzyć i wydalić alkohol, więc nawet kilka czy kilkanaście godzin po spożyciu nadal można mieć wysokie stężenie promili we krwi, a przynajmniej na tyle wysokie, by policja mogła uraczyć nas pokaźnym mandatem, co byłoby naszym najmniejszym problemem.
Warto pamiętać jedną ważną maksymę i jej się trzymać: „Piłeś? Nie jedź!”. Nie ma czegoś takiego jak bezpieczna ilość alkoholu, bo każda ilość może stanowić zagrożenie, szczególnie jak wsiada się za kółko, gdzie odpowiada się nie tylko za życie własne, ale i innych. Warto więc zainwestować w alkomat.
Gdzie kupić alkomat?
Gdy już podejmiemy decyzję o tym, że chcemy zakupić alkomat, pozostaje jedno zasadne pytanie: jaki wybrać? Trzeba przyznać, że na rynku wybór alkomatów jest dosyć spory, dobrze jest jednak pamiętać o jednym – nie należy kupować bubli i wcześniej lepiej dobrze się zastanowić. Najlepiej wybierać sprawdzonych producentów i sprzedawców, którzy gwarantują wysoką jakość takiego sprzętu i jego serwis. W sprawdzonych sklepach (takich jak np. lucann.pl), dostępny jest sprzęt wysokiej jakości, dodatkowo zapewniają oni serwis oraz kalibrację alkomatów. To ważne, ponieważ inaczej sprzęt tego typu nie byłby wiarygodny!
Jak wybrać alkomat?
Nie jest tak, że wystarczy zajrzeć do sklepu i wybrać pierwszy lepszy alkomat, te bywają przecież bardzo różne, nie tylko pod względem ceny. Przed zakupem każdy powinien zadać się kilka podstawowych pytań, czyli to, jakie zadanie powinien spełniać taki alkomat, a także to, jak często mamy zamiar z niego korzystać. Przydatne może być też określenie czasu, w ciągu którego mamy zamiar mieć go pod ręką, a także to ile właściwie chcemy wydać pieniędzy na taki sprzęt. Każde z tych pytań powinno znaleźć rozsądną odpowiedź, która nakieruje nas na to, które alkomaty powinnyśmy brać pod uwagę.
Jakie są rodzaje alkomatów?
Rodzajów alkomatów jest kilka, z czego te warte uwagi dzielą się na półprzewodnikowe oraz elektrochemiczne. Warto nadmienić, że zdecydowanie bardziej dokładne są te drugie, ale też niestety są droższe. Jest jeszcze trzeci rodzaj, czyli alkomaty z sensorem spektrofotometrycznym – to rodzaj urządzeń stacjonarnych i jednocześnie najdroższych na rynku. Zdecydowanie za jakość alkomatu odpowiada rodzaj sensora i jego wielkość.
Jak działa alkomat?
Oczywiście sposób działania alkomatu będzie zależał od tego, jaki rodzaj weźmiemy pod uwagę. W przypadku alkomatów półprzewodnikowych, alkohol w wydychanym powietrzu utlenia się na powierzchni elektrody i zwiększa jej przewodność. Niestety nie jest to metoda skuteczna, ponieważ bardzo łatwo można zafałszować wynik.
Alkomaty elektrochemiczne często wykorzystywane są przez policję, ale dobrze sprawdzają się też jako sprzęt do użytku osobistego. Urządzenia te wykorzystują związki chemiczne, które wchodzą w reakcję z alkoholem, którego wynikiem jest wytworzenie kwasu octowego oraz prądu elektrycznego. Co więcej tego wyniku nie da się zafałszować, ponieważ związki chemiczne nie wchodzą w reakcję z innymi substancjami.
Ostatni rodzaj alkomatów – spektrofotometryczne są najdokładniejsze ze wszystkich pozostałych. Ich wyników nie da się zafałszować i często wykorzystywane są w pubach i barach, czy też na policji, w sądach i w szpitalach. Nie trzeba ich kalibrować i żadne inne substancje nie wpływają na wynik badania.
Jak więc widać, różnorodność alkomatów jest dosyć spora. Trzeba też dodać, że w tych trzech głównych grupach, znajduje się wiele urządzeń, które pomiędzy sobą mogą różnić się drobnostkami. Trzeba więc dokładnie przemyśleć swój wybór, a w razie wątpliwości zapytać sprzedawcę.