Coraz więcej rodzin lub osób samotnych decyduje się na wynajęcie pomocy domowej, która zajmie się nie tylko sprzątaniem, ale również gotowaniem. Na co należy zwrócić uwagę, jeśli myślimy nad takim rozwiązaniem? Gdzie najłatwiej znaleźć odpowiednią gosposię?
Utrzymanie porządku w domu i codzienne przygotowywanie zdrowych posiłków to pracochłonne zadanie, które każdego dnia zabiera nam wiele wolnego czasu. Osoby aktywne zawodowo często nie mają na to ochoty, ponieważ niewielką ilość wolnego czasu, jaka im zostaje, wolą przeznaczyć na relaks lub czas spędzony wspólnie z rodziną. W takiej sytuacji doskonałym rozwiązaniem jest zatrudnienie gosposi.
Gdzie można znaleźć dobrą pomoc domową?
Szukając gosposi, warto korzystać z profesjonalnych portali do tego przeznaczonych, jak na przykład www.pomocedomowe.pl. W takich miejscach można przejrzeć wizytówki kandydatek, zapoznać się z ich doświadczeniem i referencjami. Można również zamieścić swoją własną ofertę pracy i czekać na zgłoszenia.
Wytyczne dotyczące pracy dla gosposi
Po znalezieniu pomocy domowej należy zaznajomić ją z zasadami pracy i oczekiwaniami, jakie względem niej mamy. To bardzo ważne, ponieważ przekłada się na całą naszą późniejszą współpracę, a także to, czy w ogóle z jej usług będziemy zadowoleni. Takie zasady pracy i oczekiwania można wypisać na kartce w formie listy obowiązków wraz z określeniem tego, kiedy konkretne czynności powinny zostać wykonane. Dokument może stanowić załącznik do umowy.
W ostatnich czasach coraz więcej osób wymaga od gosposi nie tylko dokładnego sprzątania i gotowania smacznych obiadów, ale także innych posiłków. Wielu pracodawców ma też pewne oczekiwania odnośnie potraw. Zależy im na tym, by były zdrowe i odpowiednio zbilansowane. Najprostszym i najbardziej sprawdzonym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest ustalenie menu dla całej rodziny z dietetykiem, a następnie przekazanie jadłospisu gosposi. W ten sposób pomoc domowa będzie wiedziała co dokładnie ma nam serwować. Trudno oczekiwać od niej, że będzie znała się na zasadach zdrowego żywienia i sama bezbłędnie opracuje dla nas taki jadłospis. Rodziny mniej wymagające, które nie chcą trzymać się aż tak sztywnych zaleceń dietetycznych, mogą po prostu poinformować gosposię co lubią jeść, a czego unikają. Takie zalecenia też dobrze spisać na papierze.
Inne ważne kwestie
Zatrudniając gosposię, należy też zastanowić się nad tym, kto będzie dokonywał zakupów spożywczych i chemii sprzątającej. Konkretna decyzja jest często uzależniona od wymiaru pracy gosposi oraz tego, ile zadań chcemy jej przekazać. Dodatkowo należy poinstruować ją odnoście preferowanych przez nas zasad sprzątania. Jakich środków chemicznych należy używać do danych powierzchni oraz na co najbardziej zwracamy uwagę. Czy zależy nam na ogólnym utrzymaniu domu w czystości czy na cyklicznym tzw. doczyszczaniu mieszkania. Jeżeli posiadamy ogród i zwierzęta, to trzeba ustalić też dodatkowe kwestie, czyli to, czy w obowiązkach gosposi będzie też praca w ogrodzie i wyprowadzanie zwierząt na spacer.