Przy wyborze rodzaju ogrzewania szukamy rozwiązań, które będą wygodne, tanie i w miarę nowoczesne. Jedną z możliwości jest wybór ogrzewania gazowego. Jakie są jego plusy, a co może nas denerwować? Lepsze będzie dla nas ogrzewanie gazowe czy może zdecydować się na inne?
Zalety ogrzewania gazowego
Ogrzewanie gazowe to przede wszystkim wygoda. Poza corocznymi przeglądami kotła nie musimy się w ogóle martwić. Całą pracę możemy zaprogramować, w pełni wykorzystując automatykę. I co ważne mogą pracować zarówno na potrzeby ogrzewania, jak i tylko w momencie, gdy potrzebujemy ciepłej wody.
W porównaniu z kotami na węgiel lub drewno, kotły gazowe zajmują mało miejsca. Jeśli decydujemy się na kocioł kondensacyjny o mocy nie przekraczającej 30kW nie musimy go umieszczać w kotłowni. Możemy ustawić go zarówno w łazience, jak i kuchni. Kolejną wygodą jest brak potrzeby składowania węgla lub drewna.
Ponadto decydując się na zakup kotła gazowego mamy pewność, że zyskujemy nowoczesne i oszczędne urządzenie grzewcze. Szczególnie wybierając kocioł kondensacyjny, którego budowa pozwala na osiąganie wysokiej sprawności. Oznacza to, że dzięki jednej porcji paliwa możemy uzyskać więcej paliwa niż użytkując kocioł niekondensacyjny. Co przekłada się oczywiście na niższe rachunki za ogrzewanie.
Wady ogrzewania gazowego
Jeśli mieszkamy w domku jednorodzinnym i decydujemy się na ogrzewanie gazowe, to możemy mieć problem. Bowiem sieć gazowa nie zawsze jest dostępna, a koszta przyłączenia mogą okazać się nieopłacalne. Wtedy pozostaje montaż zbiornika z gazem płynnym, szczególnie, kiedy cena propanu nie jest wysoka (zobacz też na: www.cdc24.pl/aktualnosci/82428/gaz-ziemny-kontra-lpg-czym-ogrzewac-dom-jednorodzinny). To zaś wymaga miejsca i odpowiedniego pozwolenia, bowiem trzeba spełniać określone kryteria.
Jeśli zdecydujemy się złożyć wniosek w firmie gazowej i otrzymamy odpowiedź – przeważnie to okres trzech tygodni – wtedy mamy rok na zawarcie umowy o przyłączenie do sieci i otrzymanie decyzji o pozwoleniu na budowę instalacji.
Kiedy otrzymamy już pozwolenie musimy pamiętać, że to inwestycja, która może uderzyć nas po kieszeni. Samo wykonanie kotłowni to kilkanaście tysięcy polskich złotych, nie wliczając projektu i wykonania przyłączenia, który kosztuje kolejne kilkanaście tysięcy.
Wady i zalety centralnego ogrzewania
Centralne ogrzewanie stosowane najczęściej w blokach to wygoda dla lokatora, który przy pomocy pokrętła sam decyduje ile ciepła w danym momencie potrzebuje. Grzejniki wyposażone są w licznik umożliwiający kontrolowanie emitowanego ciepła, co przekłada się na kwoty rachunków.
Administracje budynków przeważnie podnoszą ceny czynszu w okresie chłodu, kiedy z ogrzewania korzysta się znacznie częściej. Kontrola nad ogrzewaniem pozwala zaoszczędzić lokatorom spore sumy, zwłaszcza kiedy stosują kilka rad. Na przykład zakręcając grzejniki w trakcie wietrzenia pomieszczenia.
Centralne ogrzewanie w szybkim czasie zapewnia dostarczenie ciepła do wielu pokoi jednocześnie, a w każdym momencie możemy zmniejszyć intensywność grzania. Jeśli wprowadzamy się do bloku i mamy do dyspozycji centralne ogrzewanie, nie rezygnujmy z niego. Instalowanie własnego ogrzewania na gaz w celu oszczędzania często może wyjść nas jeszcze drożej niż roczna opłata za c.o.