Transport jest obecnie jedną z najprężniej rozwijających się gałęzi przemysłu w Polsce. Mimo, iż konkurencja jest dość spora to coraz więcej osób decyduję się na założenie firmy transportowej, ponieważ istnieje duży popyt na takie usługi i co za tym idzie – jest to zyskowne przedsięwzięcie. Zapewne każdy zdaje sobie sprawę z tego, że na wstępie potrzebny będzie duży kapitał, nie wszyscy jednak wiedzą z jakimi formalnościami się to wiąże, dlatego warto byłoby pokrótce je przedstawić.
- Jak uzyskać pozwolenie na założenie firmy?
- Jak zdać egzamin kompetencji zawodowych?
- Orzeczenie o niekaralność
- Jak zarejestrować firmę transportową?
Jak uzyskać pozwolenie na założenie firmy?
Aby móc założyć firmę transportową trzeba uzyskać odpowiednie licencje oraz pozwolenia – brak jakichkolwiek z nich będzie skutkować karą finansową, która może sięgać nawet setek tysięcy złotych – ważnym jest aby wcześniej zapoznać się ze wszystkimi formalnościami z związanymi z otworzeniem działalności w transporcie.
Jak zdać egzamin kompetencji zawodowych?
Przed przystąpieniem do kwestii związanych z rejestracją firmy transportowej przyszły właściciel (bądź zatrudniony przez niego pracownik) musi wykazać się bardzo dobrą znajomością przepisów transportowych, prawa celnego oraz zagadnień związanych z umowami międzynarodowymi. W tym celu należy przystąpić do egzaminu potwierdzającego kompetencje zawodowe w zakresie transportu drogowego, którego koszt wynosi ok. 1000 zł.
Aby móc to zrobić musi najpierw potwierdzić co najmniej 5-letnie doświadczenie w branży transportowej. Firma transportowa nie może istnieć dopóki przynajmniej jedna osoba w niej zatrudniona nie posiada certyfikatu kompetencji zawodowych, więc należy bardzo poważnie potraktować ten przepis.
Orzeczenie o niekaralność
Aby uzyskać licencję transportową przedsiębiorca nie może być wcześniej karany za umyślne przestępstwa, wykroczenia skarbowe, wykroczenia przeciw bezpieczeństwu w komunikacji oraz za złamanie przepisów dotyczących zawodu przewoźnika lub prawa pracy. Ponadto, musi udowodnić, że jest w posiadaniu odpowiedniej ilości środków finansowych potrzebnych podczas prowadzenia tego typu działalności.
Jak zarejestrować firmę transportową?
Pierwszym krokiem podczas rejestracji firmy transportowej jest złożenie wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) oraz do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS). Następnie należy uzyskać wspomniany wcześniej certyfikat kompetencji zawodowych oraz zezwolenie na świadczenie usług przewozowych na terenie kraju.
W przypadku gdy przedsiębiorca planuje transport pojazdami samochodowymi o dopuszczanej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t musi dodatkowo postarać się o licencję na transport drogowy rzeczy. A gdy przewidywany jest także transport międzynarodowy – konieczny będzie karnet TIR, który jest wydawany przez Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych – ma to na celu uproszczenie procedury celnej. Jest to tylko namiastka warunków jakie należy spełnić podczas otwierania firmy transportowej. Jednakże coraz więcej osób się na to decyduję, ponieważ jest to silnie rozwijającą się branża, która może dawać spore zyski.
Jeden komentarz
Znajomy założył firmę transportową, ale przerosło go to finansowo i musiał ogłaszać upadłość. Do tego trzeba mieć ogromny kapitał, a takie formalności to już drobnostki.