Podczas procesu produkcyjnego ważny jest każdy etap, szczegół mogący prowadzić do zwiększenia efektywności, czy obniżenia kosztów produkcji. Dlatego coraz częściej w przemyśle stosuje się profesjonalne, wydajne stacje uzdatniania wody, które pozwalają na ograniczenie zużycia wody i co za tym idzie – zmniejszają koszty utrzymania zakładu. Sprawdź, jakie nowoczesne rozwiązania są stosowane w przemyśle i jakie są ich korzyści.
Na czym polega uzdatnianie wody?
Uzdatnianie wody polega na poprawie jej jakości w takim stopniu, aby mogła być zastosowana w pożądany sposób, dostosowany do indywidualnych potrzeb.
W wyniku uzdatniania z wody usuwa się wszelkie zanieczyszczenia, najczęściej przy wykorzystaniu metod mechanicznych, fizycznych lub chemicznych. Co istotne, profesjonalne stacje uzdatniania wody mogą być dopasowane do potrzeb danego zakładu produkcyjnego. Woda może być oczyszczona w taki sposób, aby nadawała się do spożycia. W przemyśle ważne jest jednak bardziej to, aby woda była miękka, ponieważ dzięki temu w maszynach, które mają z nią kontakt, nie osadza się kamień.
Trzeba też pamiętać, że uzdatnianie wody to także dbanie o ekologię w przemyśle (www.bpserchem.pl/oferta/urzadzenia/). Dzięki temu używana jest dokładnie taka ilość wody o określonych parametrach, jaka jest potrzebna.
Metody uzdatniania wody
Istnieje kilka metod uzdatniania wody, których wybór powinien zależeć od jej właściwości fizykochemicznych. Dlatego, aby stacje uzdatniania wody były jak najbardziej efektywne, należy wcześniej przeprowadzić badania wody.
Najtańszym i najbardziej popularnym sposobem na usuwanie zanieczyszczeń z wody jest chlorowanie. Wymaga użycia odpowiedniej stacji dozującej chlor, która powinna znajdować się w osobnym pomieszczeniu z dobrą wentylacją.
W przypadku wody, która jest skażona nadmierną ilością bakterii i wirusów, poddaje się ją dezynsekcji. Tę metodę najczęściej stosuje się w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym oraz kosmetycznym, ponieważ tam najważniejsze jest zachowanie jej czystości.
Inną, równie często stosowaną metodą uzdatniania wody, jest demineralizacja, czyli zjawisko odwróconej osmozy. Taka woda jest odsolona oraz pozbawiona tlenu, czy dwutlenku węgla.
W przemyśle konieczne jest także zmiękczanie, które jest w szczególności stosowane, gdy istnieje ryzyko powstawania kamienia kotłowego.
Oprócz tego można wymienić takie metody uzdatniania wody, jak usuwanie azotanów, ozonowanie, odżelazianie i odmanganianie, filtracja, wymiana jonowa, czy uzdatnianie przy pomocy preparatów chemicznych.
Stacje uzdatniania wody
Dzięki stacjom uzdatniania wody można usprawnić efektywność linii produkcyjnych oraz zapobiec przestojom technicznym. Najczęściej wykorzystywane są stacje osmotyczne, stacje zmiękczania, stacje dozujące, filtry mechaniczne, filtry ciśnieniowe oraz automatyczne systemy odsalania.
Warto też zakupić urządzenia do kontroli parametrów wody, dzięki którym można dostosować stację do indywidualnych potrzeb firmy. Stacje uzdatniania wody często wyposażone są również w jednostki filtracyjne, które zapobiegają korozji oraz pozwalają uniknąć uszkodzeń rurociągów, czy pomp.
Dziś trudno sobie wyobrazić zakład przemysłowy, który nie wykorzystuje możliwości, jakie daje uzdatnianie wody. W tym wypadku najważniejszy jest jednak odpowiedni dobór urządzeń tak, aby zapewnić ich pełną efektywność i co za tym idzie – zmniejszyć koszty produkcji.
Jeden komentarz
Przemysł bardzo prężnie się rozwija, więc o takie kwestie jak uzdatnianie wody trzeba zadbać, szczególnie że przecież ma to niemały wpływ na otoczenie, środowisko i ludzi.