Rozwój technologii znacząco usprawnił nasze życie. Dziś nie jesteśmy w stanie wyobrazić sobie dnia bez szybkiego dostępu do informacji i łatwego kontaktu z bliskimi. Nieoczekiwanie jednak ta sama technologia, która otwiera młodemu i średniemu pokoleniu szereg możliwości, może je również niemal całkowicie zamknąć przedstawicielom starszego pokolenia. Jeszcze kilka lat temu wybór prostych telefonów dla tego segmentu społeczeństwa był znikomy. Na szczęście teraz producenci starają się zadbać również o nich.
Jakiś czas temu w mojej rodzinie pojawiła się potrzeba kupienia telefonu dla mojej babci. Wynikało to z faktu, że często w czasie jej podróży kontakt z nią był niemal niemożliwy. Próba nauczenia jej obsługi nowszych komórek nie wypaliła.
Czym kierować się przy wyborze telefonu dla seniora?
Wynikało to nie tylko z gorszego wzroku, lecz również ze sporego skomplikowania interfejsu w smartfonach, które dla nas wydają się dziecinnie proste w obsłudze. Spędziłem sporo czasu na poszukiwaniach odpowiedniego telefonu. Poniżej wskazówki, którymi powinniście się kierować przy wyborze takiego aparatu:
- duże klawisze i czytelność wyświetlacza – starsze osoby często posiadają słabszy wzrok i nieco ograniczone zdolności manualne. Z tego powodu bardzo istotne jest to, by wybrany przez nas telefon posiadał duże klawisze, w które łatwo trafić, a także wyświetlacz z dużym kontrastem, dzięki któremu numer będzie widoczny nawet w słoneczny dzień;
- prosta obsługa – pamiętajmy, że nowoczesna technologia jest w większości przypadków czymś zupełnie obcym dla naszych dziadków i babć. Z tego powodu telefon komórkowy powinien maksymalnie przypominać stacjonarny aparat, by jego obsługa nie różniła się znacząco od tego, co jest już im znane;
- wytrzymałość obudowy – komórka nie może być zbyt delikatna, ponieważ często może być narażona na upadki lub przygniecenie przez ciężkie przedmioty;
- długa praca baterii – bardzo ważne jest to, by w trakcie podróży starszej osoby bateria nie uległa wyczerpaniu. Nie zawsze bowiem pamiętają one o konieczności naładowania komórki przed wyjściem z domu.;
Telefon dla seniora – najlepsze propozycje
Poniżej przedstawiam Wam kilka telefon, na które warto zwrócić szczególną uwagę:
EmporiaTALK – dzięki dużym, ergonomicznym klawiszom i czytelnemu wyświetlaczowi na pewno sprawdzi się jako telefon dla starszej osoby. Większości funkcji obsługuje się za pomocą bocznych przycisków. Ciekawym dodatkiem jest w tym wypadku latarka.
EmporiaTalk Premium – podobny telefon do poprzedniego, jednak jego zaletą jest wysuwany notatnik, na którym można zapisać 5 ważnych telefonów. Na pewno ułatwi to obsługę telefonu wśród osób starszych, ponieważ nie będą one musiały się uczyć dodawania kontaktów w telefonie.
myPhone 1050 simply – uwagę zwraca bardzo czytelny pomarańczowy wyświetlacz, a także bateria, która może czuwać nawet 168 godzin i wytrzymać 300 min rozmowy. Ponadto telefon posiada z tyłu przycisk SOS, dzięki któremu możliwa jest szybka komunikacja z bliską osobą.
Jeden komentarz
Moja babcia miała taki telefon dedykowany seniorom. To był jakiś koszmar. Ja nie potrafiłam się nim posługiwać, a co dopiero starsza osoba. Był mniej intuicyjny niż jakikolwiek smartfon z androidem.Ale ta Emporia Talk wygląda w sumie dobrze. I na pewno sprawdzą się starsze modele Nokii, z klawiaturą.