Każda firma, która skoncentrowana jest na rozwoju biznesu skłania się dzisiaj ku różnego rodzaju szkoleniom. Osoby, które prowadzą firmy produkcyjne chętnie biorą udział w warsztatach VSM, czyli mapowania strumienia wartości. Kto i dlaczego powinien skorzystać z takich szkoleń?
- Mapowanie strumienia wartości – co to jest?
- Kto powinien skorzystać ze szkoleń VSM?
- Jak wygląda szkolenie VSM?
- Mapowanie strumienia wartości – dlaczego warto?
Mapowanie strumienia wartości – co to jest?
Mapowanie strumienia wartości, czyli Value Stream Mapping to rodzaj graficznego narzędzia, dzięki któremu można przeanalizować istotne procesy produkcyjne w firmie. Daje to możliwość poprawy przepływu informacji, wykluczenia zbędnych działań czy dostosowania procesu produkcji do potrzeb klienta. Historia tej metody sięga lat 60. i 70. XX wieku, a odpowiedzialni za nią są pracownicy koncernu Toyota, którzy chcieli wyeliminować przyczyny marnotrawstwa podczas produkcji i udoskonalić firmę, co się zresztą udało. Strategia ta wchodzi w skład większej koncepcji określanej jako Lean Management.
Kto powinien skorzystać ze szkoleń VSM?
Szkolenia VSM skierowane są do osób i firmy, którym zależy na sprawnej organizacji pracy, eliminacji zbędnych działań i dążeniu do ciągłej doskonałości. Poznane techniki można od razu wdrożyć do funkcjonowania własnego biznesu. Warsztatów z tego zakresu nie brakuje, VSM to szkolenie prowadzone przez specjalistów z Constant Growth (więcej można sprawdzić na: https://constantgrowth.pl/vsm-mapowanie-strumienia-wartosci/), którzy w 2 dni przedstawią najważniejsze informacje dotyczące mapowania strumienia wartości.
Jak wygląda szkolenie VSM?
Szkolenie VSM obejmuje wprowadzenie do koncepcji Lean Manufacturing, przedstawia ideę mapowania strumienia wartości, charakteryzuje marnotrawstwo i definiuje m.in. wartość dodaną. Następnie przedstawiane są niezbędne informacje dotyczące Value Stream Mapping, pokazywane są przykładowe mapy, analizowane etapy VSM itp. Później następuje część warsztatowa obejmująca m.in. tworzenie mapy z uczestnikami szkolenia, na tym jednak nie koniec. Zazwyczaj szkolenia trwają dłużej niż jeden dzień. Bardziej rozbudowane warsztaty koncentrują się także na optymalizacji procesów, analizie mapy stanu istniejącego oraz części warsztatowej, na której podejmowane są zagadnienia z zakresu projektowania wizji stanu przyszłego, tworzenia mapy, planu doskonalenia i wdrożenia rozwiązań.
Mapowanie strumienia wartości – dlaczego warto?
Korzyści wynikających z wdrożenia mapowania strumienia wartości jest wiele. Wśród nich wymienia się przede wszystkim odnalezienie źródeł marnotrawstwa w firmie, ale i działań, które po prostu nie przynoszą wartości dodanej. Dzięki takim szkoleniom ukazana zostaje relacja między przepływem informacji a przepływem materiału lub jej brak. Korzyścią jest również redukcja kosztów w firmie, udoskonalenie i optymalizacja procesów produkcyjnych.
Aby jednak szkolenie odniosło pożądane rezultaty wymagana jest praca zespołowa w danej firmie, wykorzystanie właściwych narzędzi na różnych etapach tworzenia, zapisywanie pomysłów i realizacja zmian.