Czym jest stół rehabilitacyjny, a co warto wiedzieć o kozetce i łóżku do masażu? Czym różnią się te meble rehabilitacyjne i jak wybrać odpowiedni model? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy w artykule.
Czym jest stół rehabilitacyjny?
Stół rehabilitacyjny to najszersze z wyżej wymienionych pojęć, w końcu łóżko do masażu czy kozetka to również rodzaj stołu rehabilitacyjnego, wiele więc zależy od celu takiego mebla. Stoły rehabilitacyjne służą do wykonywania różnych terapii manualnych, m.in. masażu, fizjo- i fizykoterapii czy terapii punktów spustowych. Muszą charakteryzować się stabilną i wytrzymałą konstrukcją, posiadać odpowiednie certyfikaty oraz atesty higieniczne. Ponadto stoły rehabilitacyjne znajdą zastosowanie również w gabinetach kosmetycznych. Ważne jednak aby posiadały możliwość regulacji wysokości, niektóre z nich wyposażone są również w funkcję fotela i składają się z 4, 5, a nawet 7 części. Stoły rehabilitacyjne szerzej opisane są na www.innow.pl, można tam przeczytać więcej o konkretnych modelach, a także zaopatrzyć się w takie meble medyczne.
Łóżko do masażu
Tym, co często różni łóżko do masażu od tradycyjnych stołów rehabilitacyjnych, jest waga. Masażyści często składają wizyty domowe, dlatego takie łóżko do masażu powinno być lekkie, mobilne. Ważne też, aby łatwo się składało i rozkładało oraz posiadało praktyczny pokrowiec, który ułatwi transport. W przypadku terapii manualnych bardzo ważna jest stabilność takiego mebla, z kolei jeśli świadczymy głównie masaże relaksacyjne, powinniśmy zadbać o wysoki komfort osoby masowanej. W tym celu warto wybrać łóżko do masażu z wystarczająco miękkim obiciem, nieco szerszym blatem oraz otworem na twarz. Dobrym pomysłem są również specjalne nakładki na taki stół do masażu, które umożliwią relaksacyjne masowanie kobiet w ciąży.
Gdzie sprawdzi się kozetka?
Ostatnim rodzajem stołu rehabilitacyjnego jest kozetka, czyli mebel, który sprawdzi się w każdym miejscu, w którym przeprowadza się badania i zabiegi lecznicze. Kozetka może być wykorzystywana w prywatnych gabinetach fizjoterapeutów, lekarzy, ale również w szpitalach i przychodniach medycznych. Bez względu na to, gdzie ją postawimy, ważne, aby posiadała system regulacji wysokości oraz kąta nachylenia górnej części. Kozetka musi być również wykonana z materiału, który będzie łatwy w czyszczeniu i dezynfekcji, to niezwykle ważne, szczególnie teraz w czasach pandemii. Na rynku można znaleźć różne rodzaje kozetek lekarskich, niektóre z nich wyposażono w kółka, dzięki czemu są mobilne. Z kolei lekarzom i fizjoterapeutom składającym wizyty domowe polecamy lekkie kozetki rozkładane. Ciekawym modelem jest także kozetka stół rehabilitacyjny ścienny, który zajmuje stosunkowo mało miejsca (znajdzie więc zastosowanie w szpitalach i wąskich gabinetach).
Bez względu na to, czy zdecydujemy się na kozetkę, łóżko do masażu czy klasyczny model stołu rehabilitacyjnego, powinniśmy zaopatrzyć się również w specjalne podkłady ochronne oraz płyny do dezynfekcji takich mebli, które umożliwią utrzymanie ich w czystości. Aby zachować jeszcze większą higienę, warto zaopatrzyć swój gabinet również w specjalne podajniki do takich podkładów.
Jeden komentarz
Kozetka to mi się raczej kojarzy z psychoterapią, chociaż wiem, że to w ten sposób nie wygląda;D. Ale raz leżałam na kozetce i było fajnie;)