Niezależnie od tego, czy mieszkasz „na swoim”, czy w mieszkaniu wynajmowanym, sen z powiek może spędzać Ci rozliczenie za media. Zużycie mediów trudno oszacować – zależnie od tego jaki typ ogrzewania posiadasz, czy masz w domu płytę grzewczą czy palnik z gazem, koszty mediów mogą być różne
Za jakie media musimy płacić?
W kosztach mieszkania, czy jest ono wynajmowane czy nie, znajduje się zawsze enigmatyczny zapis „media”. To nie tylko prąd i gaz, ale również szereg innych opłat. Za co właściwie płacimy?
Sama kwota za prąd ma w sobie dużą ilość różnych składowych. Może to być między innymi opłata jakościowa, handlowa, sieciowa zmienna i stała, OZE, opłata przejściowa i czy opłata abonamentowa. Nieco prostsze są składowe gazu – tutaj bardzo często płacimy według taryfy, jednak licznik gazu pomoże nam skontrolować, czy inkasent nie popełnił błędu przy jego odczycie, bądź czy nie przekraczamy swojej grupy taryfowej. Możemy jednak również sami „kupić” gaz i kontrolować jego zużycie. Istnieje wiele różnych liczników gazu. Licznik przedpłatowy firmy Aiut to dobre rozwiązanie dla rozliczeń „z góry”, czyli zapłacenia określonej kwoty, która daje nam komfort użytkowania gazu. Płacimy także za wodę oraz wywóz śmieci. Dochodzą do tego również opłaty z Internet oraz często abonament radiowo – telewizyjny.
Rozliczenie za media z góry
Istnieją różne sposoby rozliczania konkretnych mediów. Rozliczenie rachunków „z góry” nie sprawdzi się w przypadku każdego medium i jest właściwie dość trudne do wykonania tradycyjnymi sposobami. Prawda jest taka, że na początku miesiąca nie wiemy dokładnie, ile będą wynosić rachunki zużytych przez nas mediów. W przypadku wynajmowanego mieszkania, sprawa jest prostsza – wynajmujący może ustalić tak zwany „ryczałt”, czyli stałą kwotę, która będzie płacona przez wynajmującego. Zabezpiecza to wynajmującego przed ewentualną pomyłką najemcy i wynikającą z niej niedopłatą. Jeśli rozliczenie roczne jest niższe, niż płacony miesięcznie ryczałt, właściciel mieszkania jest zobowiązany oddać nadpłatę. Istnieją jednak urządzenia, jak wspomniany powyżej licznik, które pozwalają na zorganizowanie systemu przedpłatowego, za ich pomocą możesz również „doładowywać” odpowiednią ilość gazu lub prądu.
Rozliczenie mediów z dołu
Najczęściej za media płacimy jednak z dołu, czyli już po otrzymaniu rachunków. Mogą one do nas przyjść listem, w którym wyszczególnione są wszystkie opłaty. Jeśli chcemy wiedzieć, ile mamy zapłacić warto też skontrolować stan liczników, który wskaże nam, ile powinniśmy zapłacić za gaz czy wodę.
W przypadku rozliczeń z dołu należy jednak być zorganizowanym i kontrolować, które rachunki należy zapłacić w konkretnym miesiącu. Trzeba też pamiętać, aby nie przegapić terminów i w efekcie nie doprowadzić na przykład do wyłączenia prądu w całym mieszkaniu.